Kopalnia odkrywkowa Nástup Tušimice otrzymała nowy ciężki terenowy samochód ratowniczo-gaśniczy – typ KHA 40/8000/1000/0/120 S3R – na podwoziu TATRA PHOENIX T158 / II-8P3R33 6×6 z zabudową od KOBIT – THZ .
Pojazd przeszedł kilka istotnych zmian w porównaniu z poprzednikiem CAS 30. Ma on krótką, dzienną kabinę, wyłącznie pojedyncze ogumienie o rozmiarze 16,00 R20, które między innymi poprawia wartość prześwitu oraz kątów natarcia i zejścia, i jest napędzany 13-litrowym silnikiem Paccar MX 13, spełniający normę czystości spalin Euro 3. Do przeniesienia napędu służy automatyczna skrzynia biegów Allison 4500 z retarderem. Poza tym nastąpił lifting kabiny oraz zaszły inne zmiany związane z zabudową, które opierały się na doświadczeniu strażaków z pierwszym samochodem. Dolny przedział sprzętowy za tylną ośą został pominięty, a dolną krawędź nadwozia umieszczono 90 mm wyżej. Przy tym zabudowę THZ Alu – aluminium cechuje lekka konstrukcja aluminiowa, bazująca na łączeniu elementów metodą przykręcania. Dach ma postać podestu roboczego w wykonaniu aktypoślizgowym. Prowadzi na niego lekka, rozkładana, aluminiowa drabinka, zamocowana z tyłu, po prawej stronie. Bezpieczną pracę na dacgu zapewniają wyprowadzone do góry, znacznie powyżej poziomu podłogi dachu, boczne relingi, stanowiące integralną część poszycia nadwozia. Boczne skrytki na sprzęt i wyposażenie – rozmieszczone symetrycznie po trzy na każdą stronę, zamykane są lekkimi żaluzjami wodo- i pyłoszczelnymi. Zbiornik na wodę powstał ze stali nierdzewnej AISI 316L i wyróżnia się pojemnością 8000 litrów. Uzupełnia go zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 1000 litrów. Do tego dochodzi, zlokalizowany w przedniej skrytce zabudowy, agregat gaśniczy CO2 ze 120 kg CO2. Autopompa, zasilana z przystawki odbioru mocy, charakteryzuje się wydajnością 4000 litrów na minutę. Do gaszenia wykorzystywane są dwa działka wodno-pianowe: dachowe i zderzakowe. Oba są zdalnie sterowane za pomocą joysticka lub tabletu. Przy tym zarządzanie pracą urządzeń zabudowy odbywa się przy pomocy magistrali CAN, sterowanej za pomocą tabletu dotykowego lub przycisku. Poza tym między kabiną a nadwoziem umieszczono teleskopowo wysuwany maszt oświetleniowy RCE 24 V z dwoma najaśnicami 30 000 lm. Zabudowa została także zaopatrzona w listwy oświetleniowe zrobione w technologi LED oraz dwie wysokociśnieniowe linie szybkiego natarcia z wężami o długości 60 metrów.
Zasadnicze dane techniczne tak skompletowanego pojazdy prezentują się następująco: wymiary szerokość/wysokość/długość – 2,50 mm /3, 510 mm /9,850 mm, z kolei dopuszczalna masa całkowita 26,500 kg.
Pojazd będzie obsługiwany w niezwykle trudnym terenie, a zatem wyższy priorytet ma kąt natarcia i zejścia oraz bezpieczeństwo samej zabudowy
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent