Nowy MAN eTruck – eTGX i eTGS na targach IFAT: elastycznie konfigurowalny – z możliwością elastycznej konfiguracji z różnymi rozstawami osi, kabinami, mocami silnika, kombinacjami akumulatorów oraz wyposażeniem dostosowanym do branży. Żywotność akumulatora do 1,6 miliona kilometrów lub do 15 lat, w zależności od użytkowania. Zwiększenie ładowności do 2,4 tony poprzez indywidualny dobór liczby akumulatorów. Portfolio MAN eTruck powiększa się do znacznie ponad miliona możliwych docelowych wariantów z trzech poprzednich stałych kombinacji dla klientów. Dostosowane do potrzeb branży kompleksowe doradztwo w zakresie eMobility 360 uzupełnia zakres usług

Koncern znacząco poszerza ofertę eTruck dla swoich klientów. Liczba konfigurowalnych wariantów wzrosła do ponad miliona z trzech wcześniej zdefiniowanych kombinacji. Nowe wersje podwozi eTGX i eTGS można w dużym stopniu dopasować do indywidualnych potrzeb, uwzględniając różnorodne rozstawy osi, typy kabin, klasy wydajności silnika, kombinacje akumulatorów, miejsca podłączenia ładowania oraz wiele innych cech typowych dla branży.

MAN wprowadza na rynek nową gamę podwozi 4×2 i 6×2 na targach IFAT, wiodącej na świecie targów gospodarki wodą, ściekami, odpadami i surowcami, które odbędą się w Monachium w dniach 13–17 maja 2024 roku. Stanowią one idealną bazę pojazdów dla szerokiej gamy wymagań aplikacyjnych w zarządzaniu komunalnym i użyteczności publicznej. Dzięki przewidywanemu okresowi działania wynoszącemu do 1,6 miliona kilometrów lub do 15 lat, w zależności od rodzaju zastosowania, akumulatory są również wyjątkowo trwałe i doskonale nadają się do stosowania w miastach. Stefan Schall, dyrektor ds. sprzedaży ciężarówek, aut dostawczych i używanych w MAN Truck & Bus Deutschland GmbH, mówi „MAN tradycyjnie był bardzo silny w dziedzinie pojazdów wyposażonych w technologię ekologiczną. Ta wiedza w naturalny sposób przynosi też korzyści naszym nowym elektrycznym ciężarówkom. Dzięki nowemu podwoziu eTruck w coraz większym stopniu wkraczamy w zastosowania przemysłowe. Oznacza to, że nasza pionierska gama pojazdów elektrycznych nie ma sobie równych, będąc znacznie lepszą od naszej poprzedniej oferty silników wysokoprężnych, nawet w przypadku specjalistycznych nadwozi pojazdów”.

Dzięki trzem, czterem, pięciu lub sześciu modułowo łączonym akumulatorom, które można dowolnie pozycjonować, podwozia eTGX i eTGS o masie od 18 do 28 ton z opcjonalną mocą elektryczną 333, 449 lub 544 KM oferują dokładnie to, czego potrzebuje szeroka gama rozwiązań w zakresie zabudów: elastyczne, swobodne miejsce na elementy nadwozia na ramie pojazdu, szeroka gama mechanicznych i elektrycznych napędów funkcji nadwozia w różnych klasach wydajności, aż do dziewięciu różnych rozstawów osi, sześć wydań kabiny, kierowane i niekierowane osie wleczone, resor pneumatyczny i pełne zawieszenie pneumatyczne, programy jazdy specjalnie dostosowane do danego zastosowania i wiele innych funkcji typowych dla branży”.

Pojazdy do zbiórki odpadów z system załadunku tylnego lub bocznego, platformy hakowe i bramowe, np. do kontenerów do gruzu budowlanego, platformy, wywrotki trójstronne, wywrotki i żurawie do transportu materiałów budowlanych oraz pojazdy do odśnieżania lub podnośniki koszowe zrealizowane na nowym podwoziu eTruck i wielu innych rozwiązaniach zabudów. A wszystko przy dużych zasięgach, bo nawet przy najkrótszym rozstawie osi, wynoszącym 3,75 m, dostępnych jest pięć modułów akumulatorów o pojemności użytkowej do 400 kWh. Odpowiada to zasięgowi do 500 kilometrów bez ładowania pośredniego. Typowe dzienne przebiegi w zastosowaniach komunalnych i utylizacji odpadów są zatem także możliwe przy mniejszej liczbie akumulatorów. W zamian dostępna ładowność wzrasta aż o 2400 kilogramów.

Specyficzne dla branży: kompleksowe doradztwo MAN w zakresie eMobility

Podobnie jak w przypadku nowej gamy eTruck, MAN prezentuje na targach IFAT swoje 360-stopniowe doradztwo w zakresie eMobility Consulting. Doradztwo w zakresie przejścia na elektromobilność obejmuje dopasowane do potrzeb klienta analizy dotyczące rozmieszczenia pojazdów i wymagań dotyczących infrastruktury ładowania. Same stacje ładowania są również częścią oferty dzięki współpracy z dostawcami infrastruktury ładowania. Ponadto, dla użytkowników nowych elektrycznych aut, są dostępne umowy serwisowe i rozwiązania finansowe dobrane specjalnie do elektromobilności i potrzeb sektora technologii środowiskowych oraz liczne usługi cyfrowe.

Doświadczenie branżowe: MAN z obszernym portfolio w IFAT

Oprócz nowego eTGS z nadwoziem wywrotki typu roll-off, MAN pokazuje na IFAT swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie pojazdów dla szerokiej gamy jednostek zajmujących się technologią środowiskową, za pomocą eksponatów o napędzie konwencjonalnym. Kompaktowa i zwrotna śmieciarka do centrów miast i stref pieszych oparta na modelu dostawczym TGE oraz TGM z wyposażeniem do obsługi zimowej reprezentują klasy tonażowe od 3,5 do 18 ton. MAN Individual przedstawi zaś na IFAT swoje propozycje dostosowań podwozi i kabin dopasowanych do specyfiki branży. Jako premierę w obszarze systemów bezpieczeństwa i wspomagania, koncern ujawni na imprezie kompatybilność funkcji wspomagania hamowania awaryjnego i płyty montażowej pługu śnieżnego. Powyższe stało się możliwe dzięki nowo umieszczonemu czujnikowi radarowemu, który nie jest zakryty płytą zamontowaną z przodu pojazdu. Inne ciężarówki MAN z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie nadwozi można zobaczyć na stoiskach producentów zabudów oraz podczas demonstracji na żywo „VAK Truck in Action” w centrum wystawowym

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent