Rozwój najnowszej generacji Tatra Phoenix trwa od 2022 roku i, podobnie jak jego poprzednicy, ten nowy produkt będzie łączyć w sobie umiejętności i pomysłowość projektantów Tatra, sprawdzone podwozie koncepcji Tatra oraz komponenty od tradycyjnych światowych partnerów. Seria modeli Tatra Phoenix pozostanie zatem w dalszym ciągu filarem portfolio produkcyjnego Tatra Trucks na rynek cywilny.

Nowe pojazdy z serii Phoenix są budowane tak, aby sprostać reputacji związanej z marką Tatra i spełnić motto „Tatra zabierze Cię dalej”. Będą stanowić gwarancję, że będą niezawodnie służyć swoim użytkownikom przez wiele lat, że zawsze przetransportują ładunki czy sprzęt tam, gdzie trzeba, w każdych warunkach. Zrobią to ekonomicznie efektywnie, a jednocześnie bezpiecznie, oferując jednocześnie wysoki poziom komfortu i ergonomii sterowania. Do tego będą mieć do dyspozycji nowoczesny system wsparcia serwisowego oraz zaplecze jedynego czeskiego producenta ciężarówek.

Nowa generacja linii modeli Phoenix zachowuje podwozie koncepcji Tatra z centralną rurą nośną i półosiami z niezależnym zawieszeniem, wyłącznie pneumatycznym. Zastosowano także kabiny z nowych DAF XD, opracowane z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie, trwałości i komforcie, a prze to zapewniającą lepszą widoczność i przegląd otoczenia samochodu oraz zoptymalizowane aerodynamicznie pod kątem najniższego możliwego zużycia paliwa. Premierowa generacja otrzyma także innowacyjne, oszczędniejsze i mocniejsze silniki DAF z linii Paccar MX-11 i MX-13 oraz skrzynie biegów od renomowanych i sprawdzonych producentów.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent