You are currently viewing VWCO rozpoczyna testy pierwszej autonomicznej ciężarówki marki

VWCO rozpoczyna testy pierwszej autonomicznej ciężarówki marki

Volkswagen Caminhões e Ônibus rozpoczął swoją podróż w erę autonomicznych pojazdów. Testowany jest pierwszy pojazd tej marki, który może jeżdzić bez konieczności bezpośredniej ingerencji kierowcy. To Constellation 31 280 8×4, który będzie współpracował z kombajnami w polu, na polach trzciny cukrowej we wnętrzu São Paulo, z naciskiem na zapewnienie większej wydajności i efektywności operacji. Dzięki temu pierwszemu krokowi VWCO rozwija się również w ostatnim z trzech filarów, które składają się na transport przyszłości: elektryczny, połączony i autonomiczny. Opracowana przez inżynierów VWCO technologia pokładowa pozwala ciężarówce, bez ingerencji kierowcy, utrzymać zaplanowaną trajektorię, kontrolować prędkość, rozpoznawać drogowskazy, przeszkody, a nawet pieszych, zapewniając maksymalną precyzję.

W tym celu pojazd wyposażono w elektryczne wspomaganie kierownicy, współpracujące ze wszystkimi technologiami pokładowymi. Oprócz elektrycznie wspomaganego układu kierowniczego auto zaopatrzono w zaawansowany system geopozycjonowania w czasie rzeczywistym (Real Time Kinematic lub RTK), identyfikujący jego pozycję i pozwalający na porusza się po zaprogramowanej trasie z dokładnością do 2,5 cm i minimalnymi odchyleniami , niemożliwymi do osiągnięcia w jeździe człowieka. Tempomat, zwany też autopilotem, to kolejne rozwiązanie służące bezpieczeństwu i precyzji działania. System określa i utrzymuje prędkość do osiągnięcia w danej czynności, za pomocą klawiszy umożliwiając także kierowcy zmianę wartości prędkości na mniej lub więcej. Nawet przy włączonym trybie jazdy autonomicznej kierowca ma bowiem kontrolę nad wszystkim: w dowolnym momencie,

Kolejną wielką różnicą w teście jest ekskluzywny system kamer VWCO, zastępujący tradycyjne lusterka wsteczne. Oferuje on widok 360° wokół pojazdu oraz lepszą widoczność podczas pracy w nocy. Nawigacja i regulacje tego autonomicznego systemu są rozmieszczone w praktyczny i ergonomiczny sposób dla kierowcy w kabinie, oferując intuicyjny i prosty interfejs dla operatora, dzięki czemu może on wydobyć maksymalną wydajność z pracującego pojazdu.

Rozwój rozwiązań opierał się na wiedzy zespołu inżynierów w centrum badawczo-rozwojowym VWCO w Resende (RJ) w zakresie integracji systemów automatyki, rozwoju oprogramowania i modułów sterujących, elektrycznego wspomagania układu kierowniczego, wzmocnionego zawieszenia, kabiny z nowymi elementami, takimi jak jako siedzenie ze zintegrowanym pasem i łatwe do czyszczenia siedzenia z konsekrowanego pakietu Robust z rodziny Constellation oraz ekskluzywny system kamer z noktowizorem zastępującym lusterka i układ napędowy z automatyczną skrzynią biegów. Rozwój opierał się również na partnerstwie z RAVEN w zakresie systemu geopozycjonowania i BMB w celu dostosowania pojazdu do użytku podczas zbioru trzciny cukrowej oraz nowych rozwiązań, takich jak osie o szerokości 3 metrów.

Dostosowany do operacji związanych z uprawą trzciny cukrowej Ciężarówka Constellation 31.280 8×4 będzie współpracować z kombajnami do zbioru trzciny cukrowej podczas operacji przeładunku w obrębie pola, a następnie rozładunku na większe pojazdy, które są odpowiedzialne za transport do cukrowni. Autonomiczny system nawigacji z dokładnością do 2,5 cm wraz z osiami o szerokości 3 metrów zapewniają mniejsze uszkodzenia sadzonek, ponieważ są one w stanie zapewnić większą precyzję operacji zbioru z zachowaniem rozstawy rzędów i unikaniem zgniatania przez opony rzędów, w których spotykają się sadzonki. Osie przednie mają nośność 8 ton, a osie tylne z reduktorem w piaście po 13 ton, co daje łączną masą całkowitą (GWT) na poziomie 42 ton.

Osie rozstawne o szerokości 3 metrów w połączeniu ze wzmocnionym zawieszeniem i przystosowane do tego typu eksploatacji zapewniają większą stabilność boczną pojazdu w każdych warunkach. Układ napędowy 8×4 w połączeniu z renomowanym silnikiem D08 o mocy 280 KM z 12-biegową automatyczną skrzynią biegów gwarantuje wysokie osiągi w każdym terenie oraz większy komfort kierowcy, dyspozycyjność i trwałość elementów układu napędowego.

Pojazd ma też system wspomagania ruszania na rampie (HSA), zwiększający bezpieczeństwo i ułatwiający obsługę kierowcy. Wraz z zestawem do trzciny cukrowej model zawiera kilka elementów, które dostosowują ciężarówkę do pracy w sektorze cukrowo-alkoholowym, takich jak m.in. przednia siatka ochronna typu „łamacz krzaków”; wylot pionowy, rolniczy filtr wstępny, dolna osłona chłodnicy „stalowa skrzynia”; osłona alternatora przed plewami; osłona termiczna przewodów instalacji pneumatycznej (hamulca), osłona chłodnicy, punkty powietrza do czyszczenia kabiny i przedniego grilla oraz wiązka elektryczna z solidnym zabezpieczeniem, przystawka odbioru mocy

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent

Dodaj komentarz