Houthandel Noordman zakupił hybrydę plug-in Scania P320 6×2. Ta hurtownia dostarcza drewno i produkty budowlane w Randstad i zamówiła Scanię PHEV z myślą o nadchodzących strefach zeroemisyjnych. Ciężarówka, wyposażona w zabudowę typu kurtynowego i tylny podwieszany wózek widłowy, jest pierwszą Scanią z napędem hybrydowym w Leiden i Bollenstreek.
Bracia Alexander i Max Noordman to szóste pokolenie Houthandel Noordman. Wszechstronna grupa klientów jest zaopatrywana z oddziałów w Leiden i Oegstgeest za pomocą niewielkiej floty pojazdów. Alexander Noordman wyjaśnia, że silnik Euro 5 w jednej z dwóch ciężarówek dał radę. „Aby móc obsługiwać naszych klientów w mieście bez konieczności każdorazowego ubiegania się o zwolnienie, zaczęliśmy szukać alternatywnych paliw i układów napędowych”. Po porównaniu kilku opcji i marek wybór padł na Scanię serii P PHEV. „W razie potrzeby technologia hybrydowa typu plug-in pozwala nam jeździć bezemisyjnie. Byliśmy już pod wrażeniem wyglądu i technologii Scanii, a decydującym czynnikiem była oferta. Jesteśmy dumni, że hybryda Scania Plug-in przybliża nas o krok do realizacji naszych ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju”.
Pojazd dystrybucyjny par excellence
Noordman wyjaśnia, że nowy samochód musiał spełniać kilka wymagań. „Ponieważ codziennie odwiedzamy obszary miejskie, ważna są zwrotność i prowadzenie. Seria P jest stosunkowo lekka, a rozstaw osi wynoszący 4950 mm idealnie nadaje się do naszej pracy”. Nową Scanię PHEV wyposażono w żuraw, pozwalający kierowcy nie tylko rozładować ładunek, ale także pokonać ostatnie kilka metrów, gdy robi się naprawdę ciasno.
Kompletacyjnie ciężarówka skrzyniowa 6×2 łączy ekonomiczny 9-litrowy silnik o mocy 320 KM z wieloakumulatorem 90 kWh. Zasięg jest więcej niż wystarczający do codziennego użytku. Noordman pozostaje pod wrażeniem Zone firmy Scania, jednej z połączonych usług, za pomocą której w pełni automatycznie można przełączać się między jazdą z silnikiem spalinowym a jazdą elektryczną w oparciu o GPS. Gdy tylko pojazd wjedzie do centrum miasta, bez ingerencji kierowcy przełącza się na elektryczny układ napędowy.
Ambicja zrównoważonego rozwoju
Ładowanie odbywa się nocą w Oegstgeest, gdzie w zeszłym roku Houthandel Noordman wprowadził się do ekologicznego i całkowicie bezgazowego budynku. „Dzięki strugarce i różnym urządzeniom elektrycznym mamy znaczne zapotrzebowanie na moc. Wzięliśmy to pod uwagę budując budynek. Zainwestowaliśmy dużo w dostawę energii i 460 paneli słonecznych. Pod tym względem jesteśmy w tym całkiem dobrzy. Jesteśmy dumni, że hybryda Scania Plug-in przybliża nas o krok do realizacji naszych ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

  Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent