You are currently viewing Na wystawie MiningWorld Rosja-2024, która odbyła się w Moskwie w dniach 23-25 kwietnia, KAMAZ pokazał dwa modele z nowej rodziny wywrotek górniczych

Na wystawie MiningWorld Rosja-2024, która odbyła się w Moskwie w dniach 23-25 kwietnia, KAMAZ pokazał dwa modele z nowej rodziny wywrotek górniczych

Na stoisku firmy została zaprezentowana wywrotka do kamieniołomów KAMAZ-4555-0000030-BC o nazwie Atlant 50. Ta 3-osiowa wywrotka w układzie napędowym 6×4 jest przeznaczona do pracy w kamieniołomach i na terenach o klimacie umiarkowanym oraz tropikalnym w temperaturze otoczenia od minus 40 do plus 40°C (wersja klimatyczna – U1). Miejsce pracy operatora: wygodna kabina nowej generacji K5 z leżanką – stanowi najlepsze rozwiązanie wśród tej klasy wozideł górniczych na rynku. Wnętrze kabiny opcjonalnie zapewnia też dodatkowy moduł gospodarstwa domowego z możliwością umieszczenia kuchenki mikrofalowej i lodówki oraz stołu do jedzenia.

Wywrotka tę wyposażono w systemy zabezpieczające kabinę przed spadającymi przedmiotami (wymagania FOPS) oraz systemy zabezpieczające przy przewróceniu (wymagania ROPS). Ten system ochrony kabiny umożliwia serwisowanie silnika i jego układów bez konieczności podnoszenia wywrotki. Opracowano też nową grupę stopni wejściowych przekładających się na wygodny dostęp do wnętrza kabiny. Do tego premierowy zderzak przedni został zaprojektowany z myślą o warunkach w kamieniołomach. Wzmocniono go więc oraz zwiększono jego powierzchnię i obrys oraz mocno wysunięto do przodu, by lepiej zabezpieczał przed przeszkodami na drodze w środowisku kamieniołomu. Analogiczne rozwiązanie występuje chociażby w Volvo FMX.

Do napędu samochodu słuzy ekonomiczny, 13-litrowy, 6-cylindrowy silnik wysokoprężny KAMAZ R6 bez układu oczyszczania spalin, swoją drogą niepotrzebym w zamkniętym środowisku pracy. Współpracuje on z siedmiobiegową hydromechaniczną automatyczną skrzynią przekładniową ze zwalniaczem i dwuobwodowym wymiennikiem ciepła. Dostępny jest także układ dolotowy silnika zapewniający pracę w warunkach kamieniołomów (duże zapylenie) z mocowaniem do osłony kabiny (ROPS/FOPS). Układ wydechowy jest również montowany do osłony kabiny (ROPS/FOPS). Nośność tylnego zawieszenia smechanicznego wynosi 50 ton. Z przodu zastosowano opony pojedyncze o rozmiarze 16.00R25, z tyłu bliźniacze o rozmiarze 14.00R25. Opony te gwarantują możliwość pełnego obciążenia osi przedniej i tylnych osi napędowych. Poza tym układ kierowniczy jest hydrauliczny, z siłownikami hydraulicznymi na osi i osprzętem zawartym w podwoziu. Oprócz tego wzmocnione akumulatory wyróżniają się dużą pojemnością, reflektory są diodowe oraz zostało zapewnione ogrzewanie podzespołów i zespołów, a mianowicie: FGOT (zgrubny filtr paliwa), wlotu zbiornika paliwa, lusterek wstecznych oraz fotela operatora.

Zabudowa tylnozsypowej wywrotki to konstrukcja uniwersalna (nadkład i różne kamienie), z ogrzewaniem platformy. Konstrukcja ta obejmuje wyrzutniki kamieni dla podwójnych kół. Zbiornik paliwa wykonany jest także z osłoną dna, która chroni go przed uszkodzeniem przez ciała obce. Objętość platformy wynosi 30 metrów sześciennych, a kąt jej wywrotu 47 stopni. Istnieje także możliwość zabudowy osłony do transportu węgla.

Dodatkowo Atlant 50 otrzymał systemy monitorowania ciśnienia w oponach, dynamicznego ważenia ładunku, w tym system pomiaru przechyłu (kąta pochylenia) oraz zapobiegający przewróceniu się wywrotki. Dostał jeszcze automatyczny układ centralnego smarowania oraz instalację gaśniczą. Ponadto inżynierowie firmy dostarczyli system ostrzegania o zbliżaniu się wywrotki do napowietrznych linii energetycznych (USPVL) i blokowaniu podnoszenia nadwozia pod liniami wysokiego napięcia. Do tego na obwodzie pojazdu wprowadzono oświetlenie obrysowe. Wśród opcji wywrotki znalazły się natomiast m.in.: tzw. blokada alkoholowa oraz zautomatyzowany system kontroli ruchu (ADAS) poziomu 1, który obejmuje wszechstronne kamery, czujniki ultradźwiękowe i monitorowanie stanu kierowcy.

W ramach MiningWorld Russia-2024 pokazano też kolejnego przedstawiciela rodziny wywrotek górniczych – KAMAZ-4554 (Atlant 49). Maszynę tę także przeznaczono do pracy w kamieniołomie oraz transportu węgla, nadkładu i różnych rud. Jest to najcięższa wywrotka w swoich „wymiarach”: jej ładowność wynosi 49 ton, masa całkowita 72 tony, a objętość skrzyni wywrotczej 35 metrów sześciennych. KAMAZ-4554 ma interaktywny inteligentny system monitorowania pracy urządzeń hydraulicznych wywrotki. Dostępne są przy tym kontrola przeciążenia i przechyłu, monitorowanie systemu z transmisją danych oraz funkcja ostrzegania o usterkach. Podobnie jak Atlant 50, model ten wyposażono w nową kabinę K5 z ochroną operatora ROPS/FOPS.

Ogólnie nowa generacja wywrotek górniczych rodziny Atlant w układach napędowych 6×4, 6×6, 8×4 charakteryzuje się zwiększoną ładownością, wahającą się od 39 do 100 ton.

 

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent