Na początku listopada z montowni zakładu wyjechało unikatowe podwozie MZKT-830001-010.
Jest to specjalne pięcioosiowe podwozie z napędem na wszystkie koła, którego główną cechą jest konstrukcja ramy, składająca się z dwóch części: ramy zasadniczej i ramy pomocniczej. Rama zasadnicza służy do mocowania większości jednostek składowych podwozia, zapewniając w ten sposób całkowitą swobodę działania klienta w zakresie umieszczania elementów mocujących na ramie pomocniczej. Rama ma tzw. otwór (nacięcie) do montażu osprzętu. Jednym z elementów instalacji jest zespół nawojowy (bęben z rurą elastyczną). Poszerzenie ramy podwozia umożliwia zastosowanie bębna o zwiększonej średnicy, co umożliwi nawinięcie bardziej elastycznej rury lub zastosowanie trwalszej i wydajniejszej rury o grubszej ściance, poszerzając tym samym zakres zastosowań urządzenia.
W MZKT-830001-010 zastosowano osie własnej produkcji o zwiększonej nośności. Pojazd o masie całkowitej 74 ton jest w stanie przewieźć sprzęt o masie do 50 t. Zawieszenie dwóch osi przednich jest zależne, hydropneumatyczne, trzy osie tylne są zawieszone też zależnie, ale hydrorównoważone. Za napęd odpowiada silnik diesla o mocy 420 KM. w połączeniu z manualną 9-biegową skrzynią przekładniową własnej produkcji. Pomiędzy skrzynią biegów a skrzynią rozdzielczą zamontowany jest reduktor przystawki odbioru mocy, umożliwiający wykorzystanie mocy silnika i skierowanie jej do napędu skrzyni rozdzielczej lub do napędzania urządzeń klienta. Podwozie wyposażono także w 2 zbiorniki paliwa o pojemności 500 litrów każdy z możliwością przełączania między nimi, oraz w centralny system pompowania opon sterowany z kabiny kierowcy.
Ponadto kabina jest krótka dzienna, wysunięta do przodu, w celu zwiększenia długości powierzchni do załadunku. Prowadzą do niej trzy stopnie wyjściowe, w tym dolny wahliwy i dwa górne stałe oraz długie.
 Tekst: Jarosław Brach
 Zdjęcia: Producent