Modern Berging z siedzibą w Utrechcie wprowadził do eksploatcji ciężarówkę Scania 560R B10x4*6 NB 17N wyposażoną w otwartą platformę załadunkową i żuraw samochodowy Palfinger. Ten pięcioosiowy pojazd jest używany między innymi do ewakuacji/holowania ciężkich pojazdów na zlecenie Rijkswaterstaat oraz do różnych prac dźwigowych i podnośnikowych. Clint van Oort chwali elastyczność i wytrzymałość podwozia Scania: „Bardzo fajny samochód, na którym można polegać”.

Aby stworzyć najlepszą konfigurację, Modern Berging skonsultował się ze Scanią i konstruktorem żurawia. Seria Scania R okazała się najlepszym wyborem do skomplikowanych prac ewakuacji, holowania i podnoszenia, które wykonuje firma rodzinna i które wymagają zwinnego pojazdu o dużej mocy. „Scania umieściła wydech sześciocylindrowego silnika pomiędzy pierwszą a drugą osią, tak aby wszystko za drugą osią mogło zostać przesunięte do przodu, a rozstaw osi był jak najkrótszy. W połączeniu z silnikiem Super o mocy 560 KM i kabiną dzienną, czego nie oferuje każda marka w tej klasie, był to dla nas idealny obraz” – mówi Van Oort.

Optymalny komfort jazdy

Nowej Scanii można używać zarówno jako ciągnika, jak i z platformą załadunkową. Kabina R została fabrycznie wyposażona m.in. w skórzaną tapicerkę, światła, trąbki pneumatyczne i kamery. By zapewnić optymalny komfort jazdy i większą stabilność w trudnym terenie, Modern Berging zdecydował się na zawieszenie pneumatyczne. „Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby był to piękny samochód, a wynik jest imponujący” – mówi Van Oort.

Żuraw Palfinger o maksymalnym momencie siły udźwigu 165 tonometrów wyposażono w wysięgnik Fly i wysięgnik MFA, które łącznie zapewniają wysięg 40 metrów. Na podwoziu zamontowano 20-tonową wciągarkę holowniczą, za pomocą której da się odholować ciężkie pojazdy. Samochód ratowniczy może być zaopatrzony w dwie nogi podporowe z przodu, z których każda o nośności ośmiu ton zabezpiecza większe stabilność i udźwig.

’Ładnie pachnie’

Berging i Scania mają długą historię współpracy, a według Van Oorta wynika to nie tylko z solidnego podwozia, które jest łatwe w adaptacji i montażu. „Odkąd w 1996 roku zaczęliśmy używać naszej pierwszej Scanii, nigdy nie mieliśmy żadnych problemów. Są to samochody bardzo dobrej jakości, o pięknym i solidnym wyglądzie. I bądźmy szczerzy; Czyż nie każdy kierowca jest entuzjastą Scanii? Pachnie naprawdę dobrze.”

Samochód dostarczyła firma Scania Utrecht, która zajmuje się też wszelkimi pracami konserwacyjnymi i naprawczymi dla Modern Berging. „Jesteśmy bardzo ostrożni w stosunku do naszych pojazdów. Dobry produkt nie wystarczy, obsługa musi być również dobra i Scania robi to doskonale”.

Modern Berging, założony w 1937 roku, jest powszechnie znaną marką w prowincji Utrecht i świadczy różne prace ratownicze, transportowe i dźwigowe. W szczególności ewakuacja ciężkich pojazdów ciężarowych to jego specjalność, a praca ta nie może być dla firmy wystarczająco wymagająca. W tym celu dysponuje zróżnicowaną flotą składającą się z około trzydziestu ciężkich i mniej ciężkich pojazdów, wykorzystywane także do holowania ciężarówek na drogach A i N w regionie na zlecenie Rijkswaterstaat. Zespół specjalistów został przeszkolony w zakresie ewkuacji/holowania ciężarówek, autobusów, żurawi, naczep i przyczep o masie powyżej 3500 kilogramów. Modern Berging jeżdzi po całej Holandii, wykonując prace dźwigowe dla zróżnicowanej bazy klientów.

 

    Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent