Gospodarka o obiegu zamkniętym w Mercedes-Benz Trucks – nowa przerobiona bateria wysokonapięciowa jako alternatywa pozwalająca na oszczędzanie zasobów

Rozszerzenie oferty części zamiennych Mercedes-Benz Trucks o przerobioną baterię wysokonapięciową CB400 do pierwszej generacji Mercedes-Benz eActros 300/400 i Mercedes-Benz eEconic. Wydajna pod względem zasobów i ekonomicznie atrakcyjna alternatywa dla zupełnie nowych baterii zamiennych, oferująca jakość jak nowa oraz sprawdzone bezpieczeństwo i pełną funkcjonalność. Podstawa przyszłych rozwiązań wymiany poprzez transfer wiedzy i wymianę doświadczeń. Kluczowy element strategii gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju Daimler Trucks.

Dzięki wprowadzeniu nowej przerobionej baterii wysokonapięciowej CB400, Mercedes-Benz Trucks rozszerza swoją ofertę oryginalnych części zamiennych do ciężarówek z napędem elektrycznym. Tak zwane „oryginalne przerobione akumulatory” są teraz dostępne dla klientów do pierwszej generacji modeli eActros 300/400 oraz eEconic, jako zasobooszczędna i ekonomicznie atrakcyjna alternatywa dla zupełnie nowych akumulatorów zamiennych — oferująca jakość jak nowa bateria oraz sprawdzone bezpieczeństwo i pełną funkcjonalność. Celami są wydłużenie cyklu życia akumulatorów wysokonapięciowych, oszczędzanie zasobów naturalnych oraz znaczne zmniejszanie śladu CO₂e — wszystko zgodnie z konsekwentnym podejściem do gospodarki o obiegu zamkniętym, będącej podstawą strategii zrównoważonego rozwoju Daimler Truck
Silne zaangażowanie w gospodarkę o obiegu zamkniętym i efektywne wykorzystanie zasobów
Projekt opracowania przerobionego akumulatora CB400 został zrealizowany w „Kompetenzzentrum für emissionfreee Mobilität” (KEM) w Mannheim — zlokalizowanym w pobliżu zakładów produkcji seryjnej. Używane akumulatory CB400 z pojazdów klientów są tam zbierane, rozbierane, dokładnie czyszczone i odnawiane zgodnie z najnowszymi standardami seryjnymi. Christian Vrbek, kierownik zespołu ds. regeneracji pojazdów o zerowej emisji w dziale obsługi posprzedażnej w Daimler Truck, wyjaśnia „Dzięki przerobionej koncepcji CB400 oferujemy naszym klientom ekonomiczne i zrównoważone rozwiązanie, ponownie wykorzystujące wysokiej jakości komponenty, w ten sposób zmniejszając zużycie zasobów oraz emisję gazów cieplarnianych — przy jednoczesnym zachowaniu niezmiennie wysokiej jakości”.
W porównaniu z nową produkcją, ponowne wykorzystanie poszczególnych komponentów pozwala zredukować emisję CO₂e o około jedną trzecią. Akumulatory, których nie można odnowić, są natychmiast poddawane recyklingowi. Ponadto możliwe jest późniejsze wykorzystanie ich w ramach drugiego życia — na przykład w stacjonarnych systemach magazynowania energii.
Pełna funkcjonalność, sprawdzona jakość, porównywalne bezpieczeństwo
Przerobione akumulatory CB400 spełniają standardy serii Mercedes-Benz Trucks dotyczące funkcjonalności i bezpieczeństwa. Każdy akumulator wyposażono w aktualną wersję oprogramowania oraz przechodzi on rygorystyczne testy funkcjonalne i szczelności. Gwarancja na części Mercedes-Benz Trucks dotyczy również przerobionych akumulatorów. Dostępność w różnych poziomach wydajności zabezpiecza lepszą kompatybilność z akumulatorami zainstalowanymi w pojeździe.
Rozwiązania na dzisiaj – wizjonerskie planowanie na jutro
Dzięki tej nowej ofercie koncern nie tylko zaspokaja potrzeby naprawcze istniejących pojazdów, ale także kładzie podwaliny pod przyszłe przerobione rozwiązania. Wnioski z projektu CB400 są już uwzględniane w rozwoju kolejnej generacji, takiej jak akumulator CEB500 do Mercedesa-Benz eActros 600.
Chociaż produkcja modeli Mercedes-Benz eActros 300 i 400 pierwszej generacji zakończy się do końca roku, popyt na niezawodne i ekonomiczne części zamienne pozostaje. Wysokonapięciowy akumulator zamienny CB400 jest też dostępny do typu eEconic. Dla operatorów flot to nowe rozwiązanie wymiany stanowie zatem prawdziwą zaletą — zarówno ekonomiczną, jak i ekologiczną.
Projekt modelowy z przyszłością
To, co zaczęło się w 2021 roku jako projekt studencki, przekształciło się w interdyscyplinarną inicjatywę innowacyjną, obecnie w sektorze pojazdów użytkowych służącą jako wzór do naśladowania w zakresie odnawiania akumulatorów wysokiego napięcia. Bliskość Centrum Technologii Akumulatorowych w Mannheim umożliwia bezpośrednie włączenie cennych spostrzeżeń do rozwoju nowych platform akumulatorowych.
Zrównoważony rozwój w Daimler Truck
Przebudowane akumulatory wysokiego napięcia są kluczowym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym Daimler Truck, a więc jednym z głównych tematów zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój jest integralną częścią podstawowej działalności firmy. Ambicją Daimler Truck pozostaje przyczynienie się do dekarbonizacji transportu i mobilności pasażerów, co napędza transformację całej branży. Poza tym podmiot zamierza prowadzić swoją działalność zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, zmniejszając wpływ swoich produktów na środowisko poprzez zamknięte obiegi materiałowe.
KEM: 30-letnia historia sukcesu z przyszłością
Centrum Kompetencji zostało założone w 1994 roku dla pojazdów użytkowych o zerowej emisji i początkowo służyło jako eksperymentalny warsztat dla nowych układw napędowych. Jednym z pierwszych projektów, w 1996 roku, była produkcja furgonetek z napędem elektrycznym.
Patrząc na rosnące znaczenie alternatywnych układów napędowych w ostatnich latach, Robert Braun, szef Centrum Kompetencji ds. Mobilności Bezemisyjnej, podkreśla: „Przez ostatnie 30 lat zdobyliśmy duże doświadczenie w zakresie różnych technologii i dzięki nabytej wiedzy jesteśmy doskonale przygotowani na przyszłość. Możemy z dumą powiedzieć, że każdy pojazd Daimler Truck z alternatywnym układem napędowym niesie ze sobą część wiedzy specjalistycznej KEM”.
O Centrum Technologii Akumulatorowych
W Daimler Truck na powierzchni ponad 10 000 metrów kwadratowych odbywa się rozwój produktów i procesów dla pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym na baterie: BTC łączy rozwój z produkcją. Eksperci budują wiedzę specjalistyczną wokół akumulatorów i ich procesów wytwórczych. W BTC utworzono dwa obszary produkcyjne. Z jednej strony prowadzona jest produkcja ogniw na skalę pilotażową w celu budowania wiedzy na temat procesów. Z drugiej pakiety akumulatorów są wytwarzane prototypowo na potrzeby stanowisk i pojazdów testowych. Zakład w Mannheim przygotowuje się do przyszłej produkcji seryjnej z linią pilotażową dla pakietów akumulatorów.
O zakładzie Mercedes-Benz Mannheim
Założony w 1908 roku w Mannheim-Waldhof na Luzenbergu, obecny zakład Mercedes-Benz Mannheim zatrudnia ponad 4600 osób, które wytwazrzają silniki i powiązane komponenty do pojazdów użytkowych. Pełni również funkcję centrum kompetencyjnego Daimler Truck w zakresie technologii akumulatorowych i systemów wysokiego napięcia, znacząco przyczyniając się do produkcji seryjnej zelektryfikowanego portfolio wytobów. Dedykowana linia pilotażowa do prototypowej produkcji ogniw akumulatorowych znajduje się w tzw. Centrum Technologii Akumulatorowych. Zespół ds. rozwoju koncentruje się tam na tworzeniu koncepcji montażu i systemów dla pakietów akumulatorów. Odlewnia zakładu jest jednym z wiodących na świecie producentów żeliwnych elementów pojazdów.
W tzw. Europejskim Centrum Wymiany Produkcji Silników regenerowane są silniki do pojazdów użytkowych oraz aut osobowych. W zakładzie w Mannheim szkolenie i pozyskiwanie młodych talentów także odgrywa ogromne znaczenie: dzięki ponad 100-letniemu doświadczeniu szkoli się tu młodych ludzi — do tej pory ponad 11 000 młodych osób ukończyło szkolenie w tym miejscu.

 

 

Tekst: Jarosław Brach