Firma spedycyjna Rosenlunds Åkeri w Jönköping od dłuższego czasu myślała o tym, aby jako pierwsza zaoferować transport elektryczną ciężarówką w centrum Jönköping. Dlatego skorzystała z oferty Scanii, aby w ciągu tygodnia przetestować elektryczną ciężarówkę dystrybucyjną na trzech trasach miejskich.
„Skorzystaliśmy z 5-dniowego testu Scanii i stwierdziliśmy, że udało się przejechać cały dzień na ładowaniu”, mówi dyrektor generalny Jörgen Gustavsson.
Wszystko powiedziane i zrobione, Rosenlunds Åkeri złożył zamówienie na trzy ciężarówki Scania 25 P, które od stycznia jeżdżą w centrum Jönköping, Huskvarna oraz w obszarze centrum handlowego A6.
„Mając w żyłach olej napędowy, tak naprawdę nie wiedzieliśmy nic o elektrycznych ciężarówkach. Uważnie śledzimy rozwój, pracując z obliczeniami końcowymi. Porównanie kosztów w koronach za milę i koronach za godzinę jest wyzwaniem. Stale monitorujemy sytuację i otrzymujemy dużą pomoc od firmy Scania. Diesel płynie w żyłach rodziny Gustavssonów od chwili, gdy dziadek Allan założył firmę transportową w 1964 roku. W 1985 roku przekazał firmę swojemu synowi Göranowi, który z kolei przekazał stanowisko dyrektora generalnego Jörgenowi. Podmiot prowadzi dzisiaj rodzina z Göranem, Jörgenem i Madeleine. Planują jubileusz firmy transportowej, która w przyszłym roku skończy 60 lat. Nawiasem mówiąc, Rosenlund to dzielnica Jönköping, w której mieszkała rodzina Gustavssonów.
W latach sześćdziesiątych Rosenlunds jeździł dla ASG, którą w 2000 roku kupiła spółka zależna Deutsche Post, Danzas. Dwa lata później Deutsche Post kupiła firmę DHL, na której opiera się działalność Rosenlund i która dziś odpowiada za około 80 procent sprzedaży.
Flota pojazdów obejmuje 12 samochodów paczkowych, 45 samochodów dystrybucyjnych i około 100 samochodów dalekobieżnych. Oprócz dystrybucji w Småland, firma transportowa świadczy regularne usługi w Småland, Blekinge, Östergötland, Västergötland, Närke, Dalarna i Sztokholm-Mälardalen.
Przez kilka lat kilka samochodów jeździło na RME, ale dziś większość samochodów dalekobieżnych jeździ na HVO. Teraz nowym podejściem Rosenlunda są paliwa odnawialne. Oprócz elektrycznych ciężarówek firmy spedycyjnej niedawno do użytku trafiły dwie Scania R 410 na skroplony gaz.
Rosenlunds Åkeri ma dziś możliwość ładowania dwóch samochodów elektrycznych na własnym terminalu w dzielnicy Torsvik w Jönköping. Pojazdy elektryczne są również szybko ładowane w terminalu DHL w Jönköping, ale trwają przygotowania, aby móc ładować wszystkie pojazdy we własnej bazie. Rosenlunds zainstalował ogniwa słoneczne na dwóch swoich obiektach, które wytwarzają własną energię elektryczną, co pozwala obniżyć koszty. „Kierowcy są w pełni zadowoleni z pojazdów elektrycznych. Ważne jest, aby wypracować nowe zachowanie podczas jazdy. Są bardzo świadomi i na bieżąco mierzą wzajemne zużycie”
Elektryczne ciężarówki to coś nowego dla Rosenlundów, ale także dla wszystkich w okolicy „Ludzie patrzą na swoje telefony komórkowe i wychodzą od razu na ulicę, bo samochody są bardzo ciche. Kierowcy mówią nam, że podczas jazdy po mieście należy zachować szczególną ostrożność i uwagę”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent