You are currently viewing Dzięki Scania PHEV Brat Salentijn BV robi kolejny krok w kierunku zerowej emisji

Dzięki Scania PHEV Brat Salentijn BV robi kolejny krok w kierunku zerowej emisjiKolejna firma transportowa, która polega na sprawdzonej technologii hybrydowej typu plug-in Scanii – Gebr. Salentijn BV wprowadził do eksploatacji żuraw/wywrotkę na podwoziu Scania P360 PHEV 6×2*4. Od 2014 roku podmiot pracuje bowiem nad tym, aby jego flota była bardziej zrównoważona i robi kolejny krok w kierunku transportu bezemisyjnego.
Scania serii P z napędem hybrydowym i wyposażona w elektryczny żuraw przeładunkowy HIAB służy do transportu materiałów do budowy dróg do i z różnych miast. Kees Salentijn mówi „Jazda, załadunek i rozładunek w obszarach śródmiejskich coraz bardziej muszą się odbywać bezemisyjnie. To wspaniała koncepcja, która w razie potrzeby pozwala nam przełączać się między silnikiem spalinowym a elektrycznym”.
Bracia Salentijn założyli firmę w 2005 roku i dziewięć lat temu podjęli pierwsze kroki w kierunku redukcji emisji CO2 za pomocą ciężarówki Scania CNG. Scania PHEV została zakupiona jako następca tego pojazdu. „Postrzegamy to jako pośredni krok w kierunku w pełni elektrycznego, dopóki zasięg obecnej generacji samochodów ciężarowych EV nie będzie odpowiadał naszej działalności”.
Dodatkowe opcje bezpieczeństwa
Kompaktowa kabina i mały promień skrętu sprawiają, że Scania serii P jest wyjątkowo zwrotna na ciasnych ulicach. Aby przygotować pojazd do ruchliwych centrów miast, został on wyposażony w różne opcje bezpieczeństwa. System ostrzegania o martwym polu, kamera 360 stopni z opcją nagrywania obrazu, kamera boczna i lusterko krawężnikowe po stronie kierowcy zapewniają kierowcy dodatkową widoczność. Dzięki ergonomicznemu zamknięciu drzwi z tyłu kabiny, kierowca może otworzyć drzwi z wysokiego stojaka za naciśnięciem przycisku, bez konieczności wysiadania.
Powyżej oczekiwań
Bracia z entuzjazmem podchodzą do pierwszych doświadczeń. „Pomimo pełnego poparcia dla przejścia, byliśmy nieco sceptyczni. W końcu od dziesięcioleci pracujemy z ryczącymi silnikami wysokoprężnymi. Ale ciężarówka z napędem hybrydowym typu plug-in prowadzi się lepiej niż oczekiwano i mamy pełne zaufanie do tej technologii”. W celu konserwacji zawarli umowę na naprawę i konserwację Scanii. „Oznacza to, że dokładnie wiemy, na czym stoimy pod względem kosztów”.
Hybryda plug-in Scanii łączy w sobie oszczędny 9-litrowy silnik spalinowy o mocy 360 KM z trzema akumulatorami o zainstalowanej pojemności 90 kWh, co daje zasięg do 60 km. Akumulator jest ładowany zarówno regeneracyjnie – rekuperacyjnie, jak i nocą z gniazdka na miejscu w Amsterdamie. Firma dysponuje ładowarką mobilną dostarczoną przez Scanię, która w pełni naładuje akumulator w ciągu czterech godzin lub w 30 minut, jeśli ładowanie odbywa się z mocą 90 kW.
Amsterdamska firma transportowa
Brat Salentijn BV z siedzibą w Amsterdamie transportuje materiały budowlane na terenie dużej części Holandii. W tym celu Kees i Evert dysponują flotą składającą się z sześciu jednostek, z których połowa to Scanie. Jednym z klientów jest Rutte Wegenbouw, firma, która podobnie jak Gebr. Salentijn BV od pewnego czasu angażuje się w zmniejszanie śladu ekologicznego.

 

 

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent