Niepewność co do infrastruktury ładowania to jedno z największych wyzwań dla firm zajmujących się logistyką i transportem podczas korzystania z pojazdów elektrycznych. W przełomowym oświadczeniu Federalne Ministerstwo Transportu Niemiec wydało oficjalną zgodę na budowę sieci szybkiego ładowania ciężarówek. Te nowe wytyczne nie tylko znacząco będą promować korzystanie z elektrycznych ciężarówek, ale także utorują drogę do bardziej zrównoważonej i wydajnej przyszłości.
Pod hasłem „Power to the Road” ministrowie federalni dr Volker Wissing i dr Robert Habeck przedstawili tę inicjatywę w lipcu 2024 roku wraz z głównymi odpowiedzialnymi operatorami sieci i stowarzyszeniem branżowym BDEW. Inicjatywa ta ma na celu osiągnięcie ambitnych celów w zakresie ochrony klimatu w sferze transportu i stworzenie podstaw do ponownego przemyślenia branży, co jest niezbędne do szybkiego rozwoju rynku e-ciężarówek.
Kamień milowy w dziedzinie elektromobilności w transporcie towarowym
Rozwój infrastruktury szybkiego ładowania kompatybilnej z ciężarówkami wzdłuż niemieckich autostrad ma kluczowe znaczenie dla przyszłości transportu ładunków ciężkich. Sieć ta umożliwi sprawne i szybkie ładowanie e-ciężarówek. To z kolei przyspieszy wprowadzenie na rynek i wykorzystanie elektrycznych ciężarówek. Planowanych około 350 lokalizacji infrastruktury ładowania w zarządzanych i niezarządzanych obszarach usług stworzy niezbędną podstawę do dekarbonizacji ruchu towarów ciężkich. Łącznie w 350 lokalizacjach ma zostać zainstalowanych 4200 punktów ładowania wyposażonych w technologię MCS i CCS. Powodzenie tego projektu zależy od dwóch głównych elementów: po pierwsze, rozbudowy sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej, która jest inicjowana poprzez składanie wniosków o przyłączenie do sieci kierowanych do operatorów sieci dystrybucyjnych, a po drugie, od instalacji punktów ładowania, co jest możliwe dzięki ukierunkowanym przetargi na finansowanie. „Sieć szybkiego ładowania samochodów ciężarowych umożliwi e-ciężarówkom pełną przydatność do codziennego użytku i odłoży na bok wszelkie obawy związane z zasięgiem. To świetny sygnał z Niemiec. Daje to kolejny znaczący impuls dla elektryfikacji logistyki, z czego w Designwerk jesteśmy bardzo zadowoleni” – mówi Thorben Maier, dyrektor ds. sprzedaży i technologii ładowania za obsługę klienta.
Następne kroki
Szczególnie cieszy fakt, że proces wydaje się przebiegać sprawnie. Mapę z tymczasowymi lokalizacjami opublikowało Ministerstwo Gospodarki. Niezbędna infrastruktura jest już badana dla pierwszych lokalizacji. W kolejnym kroku kontrakty na przyłączenia do sieci mają zostać odpowiednio przyznane operatorom sieci. Zamówienia na przyłączenie do sieci zostały już złożone dla pierwszych lokalizacji. I dopiero wtedy zapadnie decyzja, kto w jakich lokalizacjach wyposaży stacje ładowania. Ma się to odbyć późnym latem 2024 roku w drodze przetargu na 130 niezarządzanych miejsc odpoczynku Na zarządzanych terenach wypoczynku mają być też ułożone z wyprzedzeniem przyłącza do sieci, ale punkty ładowania zostaną zainstalowane dopiero później.
Sieć szybkiego ładowania ciężarówek nie tylko będzie sprzyjać przejściu na pojazdy użytkowe zasilane akumulatorowo, ale także w znaczący sposób przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 w sektorze transportu.
Tekst: Jarosław Brach