Ta francuska firma Texelis zaproponowała wprowadzenie nowego podejścia do elektryfikacji kołowych pojazdów opancerzonych. Firma ta już bowiem posiada niemałe dotychczasowe doświadczenie w dostarczaniu komponentów układów napędowych do pojazdów szynowych, w tym tramwajów. Jej rozwiązanie łączy sprawdzone komponenty pojazdów elektrycznych, aby zapewnić znacznie szybszą drogę do elektryfikacji pojazdów wojskowych niż programy projektowania od podstaw całych takich pojazdów elektrycznych. Rozwiązania te można mianowicie wdrożyć w istniejących kołowych pojazdach wojskowych, aby zachować zaawansowaną mobilność tradycyjnych układów napędowych, przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii umożliwiających spełnienie dwóch najpilniejszych wymagań użytkowników wojskowych: możliwości eksportu – wysyłania energii elektrycznej do ładowania systemów żołnierzy, w tym także na zewnątrz, oraz przez ograniczony czas pełnej pracy elektryczny w trybie cichym.

Niezależnie od tego, czy Texelis pracuje z komponentami gotowymi, czy zbudowanymi na zamówienie, jego wiedza w zakresie mobilności pojazdów umożliwia mu integrację przekładni, skrzyń rozdzielczych, osi i wałów napędowych z najnowocześniejszymi technologiami elektronicznymi w celu wytworzenia zelektryfikowanych układów napędowych dla obecnego rynku pojazdów opancerzonych – w tym modernizację istniejących flot pojazdów kołowych. Podejście to jest możliwe dzięki dużej wiedzy inżynieryjnej Texelis w zakresie projektowania architektury pojazdów dla pojazdów wojskowych używanych przez wiodące siły lądowe na całym świecie.

Przedsiębiorstwo może być stosunkowo nowym graczem w technologiach wojskowych pojazdów elektrycznych, ale dzięki swojej głębokiej wiedzy na temat układu napędowego pojazdów i kompletnych systemów mobilności wraz z jego doświadczeniem w dostarczaniu elektrycznych osi dla rynku szynowego transportu zbiorowego, może zastosować to, co najlepsze w tej inżynierii – dotychczasowe wiedzę i kompetencje, aby tworzyć przodujące rozwiązania na dzisiejsze i przyszłe pole bitwy. Oprócz oferowania tego stopniowego, elastycznego – ewolucyjnego podejścia do istniejących pojazdów, Texelis proponuje opcję w ramach swojego zaawansowanego rozwiązania mobilnego MR400. Rozwiązanie mobilne MR400 dla wysoce strategicznych i mobilnych pojazdów chronionych – opancerzonych przez wojsko obejmuje pełny układ napędowy pojazdu, w tym oś, zespół napędowy, zawieszenie, układ kierowniczy, chłodzenie, układ wydechowy i elektryczny. To rozwiązanie mobilności Texelis zapewnia wysoką mobilność w terenie w połączeniu z możliwością transportu lotniczego, jednocześnie zachowując wysoką ładowność. Wywodzący się z rozwiązania zaprojektowanego dla lekkiego pojazdu 4×4 VBMR francuskiej firmy DGA powstałego w ramach programu SCORPION, MR400 jest pozbawionym ryzyka rozwiązań mobilności dla klientów poszukujących ambitnej, wydajnej mobilności do integracji z wojskowymi pojazdami opancerzonymi 4×4. Niezależnie od tego, czy użytkownicy chcą zintegrować rozwiązanie mobilności MR400 z istniejącym kadłubem pojazdu, czy też wykorzystać je jako podstawę nowego projektu pojazdu, firma może zaoferować opcję włączenia hybrydowych komponentów elektrycznych na wymaganym poziomie.

Tekst : Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent