Accelera by Cummins, Daimler Truck i PACCAR finalizują transakcję joint venture dotyczącą akumulatorów, tworząc Amplify Cell Technologies i mianując nowego dyrektora generalnego

Accelera by Cummins, jednostka biznesowa o zerowej emisji firmy Cummins Inc., Daimler Trucks & Buses US Holding LLC i PACCAR zakończyły tworzenie spółki joint venture, obecnie znanej jako Amplify Cell Technologies, w celu lokalizacji produkcji ogniw akumulatorowych i łańcucha dostaw akumulatorów w Stanach Zjednoczonych. Ta strategiczna współpraca przyczyni się do rozwoju technologii o zerowej emisji w elektrycznych pojazdach użytkowych i zastosowaniach przemysłowych. Amplify wkrótce rozpocznie budowę fabryki o mocy 21 gigawatogodzin (GWh) w hrabstwie Marshall w stanie Mississippi, z potencjałem do dalszej rozbudowy w miarę wzrostu popytu. Oczekuje się, że fabryka utworzy ponad 2000 stanowisk pracy w USA, a rozpoczęcie produkcji ma nastąpić w 2027 roku.
Amplify będzie produkować zróżnicowane ogniwa akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), które tworzą wartość dla klientów pojazdów użytkowych w Ameryce Północnej.
Accelera, Daimler Truck i PACCAR mają po 30 procent udziałów w przedsiębiorstwie. EVE Energy jest partnerem technologicznym posiadającym 10% udziałów i wnosi do przedsięwzięcia swoją wiodącą w branży wiedzę w zakresie projektowania i produkcji ogniw akumulatorowych. EVE Energy to światowy lider technologii w produkcji ogniw akumulatorowych LFP dla przemysłu samochodowego. Jennifer Rumsey, prezes i dyrektor generalny Cummins Inc., powiedziała „Rozwiązania energetyczne Cummins stanowią serce gospodarki i mamy obowiązek dekarbonizacji w sposób spełniający różnorodne potrzeby naszych klientów w obliczu transformacji energetycznej. Amplify Cell Technologies umożliwi firmie Accelera by Cummins i naszym partnerom udoskonalanie ogniw akumulatorowych przeznaczonych do zastosowań komercyjnych i przemysłowych w Ameryce Północnej oraz zaspokojenie zmieniających się potrzeb naszych klientów. To znaczący krok naprzód, ponieważ nadal wprowadzamy naszą branżę w następną erę inteligentniejszej i czystszej energii”. Preston Feight, dyrektor generalny PACCAR, wskazał „Technologie Amplify Cell umożliwią firmie PACCAR zaoferowanie klientom ekonomicznych, najwyższej jakości elektrycznych układów napędowych z akumulatorami, które spełnią ich potrzeby operacyjne i ekologiczne. „Cieszymy się, że możemy rozpocząć to ekscytujące przedsięwzięcie z tymi światowej klasy partnerami”. John O’Leary, prezes i dyrektor generalny Daimler Truck North America, dodał zaś „Dla Daimler Truck ścisła koncentracja na kosztach i inteligentna alokacja kapitału to kluczowe dźwignie sukcesu na drodze do prawdziwie zrównoważonego transportu. To partnerstwo umożliwia osiągnięcie korzyści skali wykraczających poza Daimler Truck. To kluczowy element naszej strategii industrializacji akumulatorów, zapewniający naszym klientom dostęp do odpowiedniej technologii ogniw akumulatorowych po odpowiednich kosztach i we właściwym czasie”.
Accelera by Cummins, Daimler Truck i PACCAR starają się przewodzić przejściu sektora pojazdów użytkowych na technologie bezemisyjne. Partnerzy zobowiązują się do redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z Porozumieniem Klimatycznym z Paryża.
Informacje o Accelera firmy Cummins
Accelera by Cummins zapewnia różnorodne rozwiązania o zerowej emisji dla najważniejszych gospodarczo gałęzi przemysłu na świecie, umożliwiając im przyspieszenie przejścia do zrównoważonej przyszłości. Accelera, segment biznesowy Cummins Inc., jest zarówno dostawcą, jak i integratorem komponentów, specjalizującym się w akumulatorach, wodorowych ogniwach paliwowych, osiach elektrycznych, napędach trakcyjnych i elektrolizerach. Accelera prowadzi obecnie działalność w Ameryce Północnej, Europie i Azji.
Cummins, światowy lider technologii zasilania, jest korporacją o uzupełniających się segmentach biznesowych, które projektują, produkują, dystrybuują i serwisują szeroką gamę rozwiązań energetycznych. Cummins z siedzibą w Columbus w stanie Indiana (USA) zatrudnia około 73 600 osób zaangażowanych w budowanie zamożniejszego świata. Obsługuje solidną sieć dystrybucji i wsparcia w ponad 190 krajach i terytoriach. Cummins zarobił około 2,2 miliarda USD przy sprzedaży o wartości 28,1 miliarda dolarów w 2022 roku.0
O Daimlera Truck
Daimler Truck Holding AG („Daimler Truck”) to jeden z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych, posiadający ponad 40 głównych lokalizacji i zatrudniający ponad 100 000 pracowników na całym globie. Działalność biznesowa Daimler Truck jest podzielona na pięć segmentów sprawozdawczych: Trucks North America (TN) z markami ciężarówek Freightliner i Western Star oraz marką autobusów szkolnych Thomasbuilt Buses, Trucks Asia (TA) z markami pojazdów użytkowych FUSO, BharatBenz i RIZON, Mercedes-Benz (MB) z marką ciężarowek o tej samej nazwie oraz Daimler Buses (DB) z markami autobusów Mercedes-Benz i Setra. Piąty segment to Daimler Truck Financial Services (DTFS). Oprócz sprzedaży nowych i używanych pojazdów użytkowych, firma oferuje usługi posprzedażowe i rozwiązania w zakresie łączności oraz inwestuje w zaawansowane technologie, takie jak zeroemisyjna, wodór, infrastruktura ładowania i jazda autonomiczna.
O PACCAR
PACCAR to światowy lider technologiczny w projektowaniu, produkcji i obsłudze klienta wysokiej jakości lekkich, średnich i ciężkich samochodów ciężarowych pod tabliczkami znamionowymi Kenworth, Peterbilt i DAF. Pojazdy PACCAR łączą najnowocześniejsze silniki wysokoprężne i zespoły napędowe o zerowej emisji z kompleksowymi rozwiązaniami PACCAR w zakresie ładowania i wsparciem infrastrukturalnym. PACCAR świadczy też usługi finansowe i technologie informacyjne oraz dystrybuuje części do ciężarówek związane z jej podstawową działalnością.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent