Zrównoważony transport wymaga nowego sposobu pracy
Ciekawy projekt pilotażowy, który został doceniony zarówno przez kierowców, jak i klientów. Tak podsumowuje się inicjatywę z elektryczną ciężarówką, która dostarcza towary do Åre podczas sportowych tygodni wakacyjnych. Przekroczone oczekiwania
Podczas sportowych tygodni wakacyjnych, partnerski przewoźnik DB Schenker, Sandberg&Jonsson, dostarczał ładunki do restauracji, kawiarni i przedsiębiorstw publicznych w Åre. Dostawy były realizowane elektryczną ciężarówką firmy Scania, która w tym okresie umieściła również w Åre mobilną stację ładującą.
Tydzień dziewiąty to prawdopodobnie najbardziej pracowity okres sportowych wakacji, co oznacza zwiększone ilości dostarczanych ładunków.Marianne Kurtson mówi „Oczywiście jest to małe wyzwanie w sezonie, chociaż jesteśmy w stanie wywiązać się z tego, do czego się zobowiązaliśmy. I jak dotąd wszystko przeszło oczekiwania. To doskonała okazja do przetestowania auta również na dłuższych trasach. Trafiło też między Östersund a Åre”.
Wymaga starannego planowania
Przejście na zrównoważony transport wymaga zupełnie nowego sposobu pracy w całym łańcuchu dostaw. Wszystko od techniki jazdy i nauki czasów ładowania po bezpieczeństwo dostaw. Klient oczekuje, że towar zostanie dostarczony na czas – niezależnie od paliwa. To wymaga innego planowania. Kierowca rano jedzie pętlą, a potem wyjeżdża, żeby się naładować. Kolejna pętla rozpoczyna się po obiedzie lub kawie. Zwykle na pętlę przypada około 4–5 dostaw. Oczywiście zrobienie wszystkiego na początku jest wyzwaniem, ale działa bardzo dobrze”.
Nie ingeruje w środowisko pracy
Środowisko pracy kierowcy to kolejny ważny aspekt przejścia na ekologiczny transport. Środowisko, w którym żyje kierowca, staje się spokojniejsze, gdyż samochód jest tak cichy. Technika jazdy będzie zupełnie inna, ponieważ na zasięg samochodu mają wpływ sposób zbudowania infrastruktury i topografia terenu. Na przykład w Åre może być pagórkowato. Dostarczamy w imieniu Martin&Servera. Jednym z ich klientów jest hotel Cooperhill Mountain Lodge na szczycie Förberget. Marianne Kurtson wyjaśnia „Tam ważne jest, aby właściwie wykorzystywać energię. Zauważyliśmy, że jazda w górę zajmowała około 8-9 procent baterii. Następnie kierowca musi starać się toczyć jak najwięcej po drodze w dół, aby oszczędzać energię”. .
Rozwój jako kierowca
Ciężarówkę dystrybucyjną w Åre prowadzi Sofie Svedlund. Mówi, że pogoda jest również bardzo ważna przy planowaniu „Samochód ma zasięg 20 mil w pełni naładowany, gdy wszystko przebiega płynie. Jeśli warunki pogodowe są trudne, a samochód mocno obciążony, zaplanowanie jazdy staje się większym wyzwaniem. Cały czas się uczę i jest to zarówno rozwój, jak i wyzwanie, w pozytywny sposób”.
Duże zainteresowanie dystrybucją energii elektrycznej
Dlatego też taki projekt pilotażowy jest tak interesujący do wdrożenia w środowisku górskim, mówi Pether Andersson. Aby zobaczyć, jak można zoptymalizować dystrybucję wykonywaną przez samochody elektryczne „Poza tym to doskonała okazja, żeby się pokazać i otrzymaliśmy wiele pozytywnych reakcji od klientów. Zainteresowanie dystrybucją za pomocą ciężarówek elektrycznych jest bardzo duże i jest to ciekawy projekt pilotażowy, który cieszy się uznaniem zarówno klientów, jak i naszych kierowców”.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent