Kontynuacja elektryfikacji HAVI dzięki nowemu hybrydowemu pojazdowi dostawczemu w Holandii. Firma wykonała bowiem kolejny krok na drodze do elektryfikacji, wprowadzając w Holandii nowy hybrydowy pojazd elektryczny typu plug-in (PHEV). Ten nowy dodatek do jej floty jest bezpośrednio zgodny ze strategią zrównoważonego rozwoju HAVI i jego zaangażowaniem w budowanie przyjaznej dla klimatu, niskoemisyjnej przyszłości.

Elektryfikacja: podstawa strategii zrównoważonego rozwoju

Elektryfikacja transportu jest ważną częścią ogólnej strategii zrównoważonego rozwoju firmy HAVI, szczególnie w sferze wypełniania jej zobowiązań dotyczących działań na rzecz klimatu i celów naukowych. Wprowadzenie tego PHEV jest kluczowym kamieniem milowym na drodze do zrównoważonego rozwoju. W 2017 roku podmiot wdrożył plan rozwoju paliw alternatywnych z zamiarem do 2021 roku zasilenia paliwami alternatywnymi 70% swojej europejskiej floty pojazdów z silnikami wysokoprężnymi.

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla to nie jedyny powód, dla którego warto zastosować elektryfikację. Inną motywacją jest to, że coraz więcej władz miejskich wprowadza strefy zerowej emisji (ZEZ), w których wszystkie konwencjonalne silniki spalinowe są zakazane, co znacznie ogranicza rodzaj pojazdów dostawczych, z których mogą korzystać firmy takie jak HAVI.

Elektryfikacyjna podróż trwa

Elektryczna podróż HAVI rozpoczęła się w 2019 roku od wspólnego projektu badawczego w Sztokholmie. Ten projekt – który dotyczył cichych i bezemisyjnych dostaw poza godzinami szczytu – wykazał 44% redukcję emisji CO2 w porównaniu z już zmniejszoną emisją przy zasilaniu odnawialnym olejem napędowym oraz 30% poprawę wydajności transportu. Ponadto projekt pilotażowy dał szczegółowe zrozumienie technologii PHEV i tego, jak wpisuje się ona w codzienną działalność. Wnioski wyciągnięte ze Sztokholmu zostały zastosowane w Holandii, gdzie nowy PHEV będzie jeździł dwa lub trzy razy dziennie między centrum dystrybucyjnym HAVI (DC) w Amersfoort a centrum Amsterdamu.

Biorąc pod uwagę czynnik ludzki

Jak podkreśla Anne-Marie Verouden, lider ds. zrównoważonego rozwoju w Europie Północno-Zachodniej, pojazd spełnia więcej niż jedno kryterium zrównoważonego rozwoju. „Zrównoważony rozwój wykracza poza ograniczanie emisji dwutlenku węgla Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że ta nowa ciężarówka uwzględnia również szereg innych czynników związanych ze zrównoważonym rozwojem – w szczególności czynnik ludzki. Opinie naszych kierowców były bardzo pozytywne w wielu kluczowych obszarach. Na przykład są dumni z komplementów, jakie PHEV zbiera od opinii publicznej, głównie z powodu tego, jak wspaniale wygląda i jak cicho pracuje. Poziom hałasu wewnątrz kabiny jest również niższy, a kierowcy pracują poza godzinami szczytu, kiedy na drogach jest mniej korków. To wszystko przekłada się na mniej opóźnień, niższy poziom stresu – i większą satysfakcję z pracy”.

Szersza społeczność także korzysta z elektryfikacji, która pomaga obniżyć poziom hałasu w centrum miasta, jednocześnie pomagając chronić zdrowie ludzi poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i poprawę jego jakości. Bezpieczeństwo ludzi to kolejny ważny aspekt zrównoważonego rozwoju. Mając to na uwadze, system CornerEye Camera w ciężarówce ma na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych i ochronę użytkowników dróg poprzez eliminację martwych punktów.

Podnoszenie zrównoważonych operacji na nowy poziom

Komentując możliwości operacyjne PHEV, Michiel Degen, kierownik operacyjny z Holandii, mówi: „Od początku do końca ten pojazd był projektowany z myślą o planecie i jej mieszkańcach. Dzięki temu przyspieszymy nasze dążenie do zerowej emisji, wskutek czego dostawy o niskim poziomie hałasu i kontrolowanej temperaturze wzniosą się teraz na wyższy poziom”.

Przybycie PHEV do Holandii to decydujący moment w partnerstwie HAVI i Scanii w zakresie elektryfikacji, które rozpoczęło się od sztokholmskiego projektu badawczego. Michiel dodaje „Jesteśmy dumni z postępów, jakie od tego czasu osiągnęło nasze partnerstwo i nadal ma to kluczowe znaczenie dla realizacji naszych ambicji związanych z zerową emisją”.

Świętowanie siły partnerstwa

Nawiązując do oceny Michiela, Hans Binnendijk , kierownik ds. zrównoważonych rozwiązań w Scania w Holandii, wskazał „Partnerstwo z HAVI było jednym z pierwszych tego rodzaju i już wiele przyniosło. Elektryfikacja będzie odgrywać kluczową rolę w zrównoważonym systemie transportowym, a nasze partnerstwo z postępowymi klientami, takimi jak HAVI, jest ważne dla pracy Scanii nad elektryfikacją, ponieważ wszyscy interesariusze bardzo się uczą. Scania stosuje wielopłaszczyznowe podejście do transportu zelektryfikowanego, obejmujące badania nad różnymi typami technologii hybrydowych napędzanych biopaliwami oraz pojazdami w pełni elektrycznymi i różnymi rozwiązaniami do ładowania. Nie możemy się doczekać, aby osiągnąć jeszcze więcej z HAVI, gdy nasza wspólna podróż dotrze do Holandii”.

Oprócz współpracy ze Scanią, ten ważny krok na drodze do elektryfikacji przez 18 miesięcy obejmował współpracę z wieloma innymi cennymi partnerami. Między innymi byli to Addvolt, Carrier, Heiwo i Bakker. Podkreślając wartość ich wkładu, Michiel mówi: „Chcielibyśmy podziękować im wszystkim za profesjonalizm i pasję, jaką wnieśli do tego projektu. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z nimi, gdy nasza podróż w kierunku elektryfikacji nabierze rozpędu”.

   Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent