Uroczyste rozpoczęcie produkcji nowej generacji FUSO eCanter w zakładzie Mitsubishi Fuso Truck Europe („MFTE”) w Tramagal w Portugalii. eCanter nowej generacji jest teraz dostępny łącznie w 42 wariantach z sześcioma rozstawami osi i dopuszczalną masą całkowitą od 4,25 do 8,55 tony. Fabryka Tramagal produkuje neutralnie pod względem bilansu w sferze emisji CO2 i opiera się na odnawialnych źródłach energii. Od 1980 roku zakład ten opuściło 250000 sztuk FUSO Canter.

Mocniejszy, wydajniejszy, większy zasięg – plus szeroki zakres zastosowań i podczas jazdy neutralny pod względem emisji CO2: to esencja eCantera nowej generacji firmy FUSO. Po europejskiej premierze na targach IAA Transportation w Hanowerze we wrześniu 2022 roku, spółka zależna Daimler Truck – FUSO – świętuje rozpoczęcie wytwarzania w Europie w pełni elektrycznej lekkiej ciężarówki. Wydarzenie w zakładzie produkcyjnym Mitsubishi FUSO Europe („MFTE”) w Tramagal w Portugalii zgromadziło przedstawicieli podmiotu oraz gości ze świata polityki i biznesu, aby uczcić pierwszego eCantera nowej generacji z produkcji europejskiej, który zjechał z linii montażowej. Dla Karla Deppena, dyrektora generalnego Daimler Truck Asia, rozpoczęcie produkcji FUSO eCantera jest kamieniem milowym „W Daimler Truck jesteśmy w pełni zaangażowani w przestrzeganie porozumienia klimatycznego z Paryża i zapewniamy sukces zrównoważonego transportu, dlatego naszym celem jest proponowanie do 2039 roku na naszych głównych rynkach globalnych wyłącznie pojazdów neutralnych w obszarze emisji CO2. Ważną część tego stanowi wspieranie naszych klientów w przejściu na e-mobilność dzięki prostemu, wydajnemu i elektrycznemu eCanterowi, którego produkcję rozpoczynamy tutaj, w Tramagal. Dzięki temu robimy ważny krok bliżej „Transportu neutralnego pod względem emisji CO2”.

Podczas wydarzenia Karl Deppen i Arne Barden, dyrektor generalny MFTE, z dumą ogłosili kolejny imponujący kamień milowy dla zakładu Tramagal: to 250 000 sztuk FUSO Canter wyprodukowanych na miejscu. Arne Barden dodała „Zespół MFTE jest dumny z tego, że w międzyczasie w Tramagal zbudował kultowego FUSO Cantera w piątej generacji! Dziękuję bardzo oddanemu zespołowi, który znakomicie zarządzał rozwojem eCantera nowej generacji!”. Fabryka MFTE w Tramagal produkuje FUSO Cantera od 1980 roku.

eCanter nowej generacji: pionier na drodze do zrównoważonego transportu

Od wprowadzenia na rynek eCantera w 2017 roku, FUSO – japońska spółka zależna Daimler Truck – jest uważana za pioniera i lidera w dziedzinie lekkich elektrycznych ciężarówek i konsekwentnie pracuje nad wdrażaniem zrównoważonych rozwiązań transportowych. Obecnie w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych oraz w Australii i Nowej Zelandii pracuje ponad 550 sztuk FUSO eCanter. Całkowity dystans pokonywany w trybie całkowicie elektrycznym, a tym samym lokalnie bezemisyjnym, przez globalną flotę tych aut wynosi obecnie około ośmiu milionów kilometrów – co odpowiada około 200 okrążeniom kuli ziemskiej. Obecnie nowa generacja eCantera przenosi tę historię sukcesu na nowy poziom.

Produkcja całkowicie elektrycznej lekkiej ciężarówki rozpoczęła się już w pierwszym kwartale w siostrzanej fabryce w Kawasaki w Japonii. Kawasaki dostarcza FUSO eCanter nowej generacji w Japonii oraz na wszystkie inne rynki pozaeuropejskie na całym świecie. W Europie sprzedaż FUSO Next Generation eCanter rozpocznie się początkowo na 17 rynkach (Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Czechy, Dania, Szwecja, Finlandia, Słowacja, Grecja i Polska).

Więcej wariantów dla większej elastyczności

Aby jeszcze lepiej sprostać wymaganiom klientów, FUSO wprowadziło kilka zmian w eCanterze nowej generacji. Podczas gdy poprzedni model elektryczny był dostępny wyłącznie w wersji 7,49-tonowej z rozstawem osi 3400 milimetrów, klienci mają teraz do wyboru sześć rozstawów osi od 2500 do 4750 milimetrów i dopuszczalną masę całkowitą od 4,25 do 8,55 tony. Ładowność podwozia wynosi do 5 ton. eCantera nowej generacji napędza silnik elektryczny o mocy 110 kW (warianty o dopuszczalnej masie całkowitej 4,25 i 6 ton) lub 129 kW (warianty o dopuszczalnej masie całkowitej 7,49 i 8,55 tony) ze zoptymalizowanym układem napędowym i momentem obrotowym 430 Nm) Maksymalna prędkość, równa 89 km/h, została ograniczona elektronicznie. W zależności od rozstawu osi dostępne są trzy różne zestawy akumulatorów: S, M i L. Akumulatory te wykorzystują technologię ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Charakteryzują się one przede wszystkim długą żywotnością i większą użyteczną energią. Akumulator w wersji S ma nominalną pojemność 41 kWh i zapewnia zasięg do 70 kilometrów. W wersji M pojemność nominalna to 83 kWh, a zasięg dochodzi do 140 kilometrów. Wersja L, jako najmocniejszy pakiet, oferuje nominalną pojemność 124 kWh i zasięg do 200 kilometrów. To znacznie więcej niż odległość zwykle pokonywana dziennie w lekkim ruchu dystrybucyjnym. Rekuperacja może jeszcze bardziej zwiększyć zasięg, co jednocześnie minimalizuje przerwy na ładowanie. Dla porównania: do tej pory eCanter oferował tylko akumulator o nominalnej pojemności 81 kWh, oznaczającej zasięg do 100 kilometrów. W kwestii zaś ładowania akumulatora, to eCanter nowej generacji jest kompatybilny ze wszystkimi głównymi napięciami na głównych rynkach. Ładowarka obsługuje ładowanie zarówno prądem przemiennym (AC), jak i prądem stałym (DC). Standardem ładowania jest Combined Charging System CCS, umożliwiający ładowanie z mocą do 104 kW. Szybkie ładowanie prądem stałym od 20 do 80 procent pojemności jest możliwe w około 24 (S), 26 (M) i 39 minut (L), w zależności od akumulatora; Ładowanie prądem przemiennym (11 i 22 kW) trwa od około czterech do sześciu godzin, w zależności od akumulatora.

Fabryka MFTE Tramagal: pionier w dziedzinie zrównoważonego rozwoju

W ramach swojej ogólnej strategii ekologicznej już od kilku lat zakład MFTE w Tramagal krok po kroku skutecznie ograniczał emisję CO2. W rezultacie do końca 2022 roku została wdrożona neutralność bilansowa pod względem emisji CO2 w produkcji. Aby osiągnąć ten kamień milowy, MFTE między innymi stale rozszerza wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł i zakończyło przejście na zielone źródła energii. 1200 paneli słonecznych na dachach hal wytwarza rocznie do 350 megawatów energii elektrycznej. Przyszłe cele to produkcja do 600 megawatów takiej zielonej energii elektrycznej. Oprócz rozbudowy systemów fotowoltaicznych zakład testuje technologie lokalnej produkcji zielonego wodoru. Kolejny środek w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, na którym koncentruje się zakład, to natomiast zmniejszenie zużycia wody: własna nowa stacja uzdatniania wody oczyszcza już bowiem ponad 60 procent wody procesowej i zwraca ją do cyklu produkcyjnego. Jednocześnie trwają prace nad zoptymalizowanym systemem zbierania wody deszczowej w celu bardziej zrównoważonego nawadniania terenów zielonych.

Mitsubishi FUSO Europe zatrudnia w Tramagal około 500 osób i pozostaje największym pracodawcą w regionie. Z Portugalii pojazdy trafiają do 32 krajów europejskich oraz do Maroka. Mitsubishi FUSO Truck Europe to główny eksporter i trzecim co do wielkości producent pojazdów w Portugalii. „Made in Europe” dla FUSO Next Generation eCanter odnosi się jednak nie tylko do montażu pojazdu w Tramagal: przeszło 50 procent komponentów tej elektrycznej ciężarówki pochodzi od ponad 90 różnych europejskich dostawców. Równolegle z produkcją w pełni elektrycznego FUSO eCantera, od zeszłego roku MFTE sukcesywnie przekształca całą swoją wewnętrzną flotę logistyczną i magazynową w lokalnie bezemisyjne pojazdy elektryczne.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent