Pierwsze podwozie pojazdu silnikowego zasilanego wodorem firmy Hyundai z zabudową Schmitz Cargobull dopuszczone do transportu drogowego w Niemczech
Schmitz Cargobull dostarczył swojemu klientowi Hylane pierwszą neutralną dla klimatu kombinację nadwozia typu furgon M.KO i silnika zasilanego wodorem. Wyprodukowane w zakładzie wytwórczym Schmitz Cargobull na Litwie nadwozie jest wyposażone w wielofunkcyjną podłogę, dwie szyny zabezpieczające ładunek i windę załadunkową, co stanowi uzupełnienie zasilanego wodorem pojazdu Hyundai. Montaż pojazdu i jego inspekcja DEKRA odbyły się w zakładzie GRW w Toddin, gdzie nadal znajduje się produkcja projektowa Schmitz Cargobull. To osiągnięcie sprawia, że Schmitz Cargobull stał się pierwszym certyfikowanym producentem zabudów dla Hyundaia w Niemczech.
Nadwozia furgonowe są optymalnie wyposażone, aby pomieścić zbiorniki wodoru. Bruno Altenschöpfer, Fleet Manager w hylane, stwierdził „Jestem zachwycony, jak szybko udało się wdrożyć tę koncepcję. Ten pojazd to kolejny krok naprzód w Niemczech w zakresie zrównoważonych rozwiązań transportowych wykorzystujących wodór”. Sabine Essmann, International Key Account Manager Logistic/Food Business w Schmitz Cargobull, dodała „Rozwiązania dla zrównoważonego transportu towarowego są szczególnie ważne dla Schmitz Cargobull. Cieszymy się, że w tak krótkim czasie możemy zrealizować ten wspaniały projekt pilotażowy i w ciągu najbliższych kilku tygodni skompletujemy łącznie 17 pojazdów. Zabudowy Schmitz Cargobull są optymalnie wyposażone aby pomieścić zbiorniki wodoru na grodzi”. Natomiast Sara Schiffer, dyrektor zarządzająca HyLane GmbH, oceniła „Jako pierwsza ciężarówka z serii wodorowej, która uzyskała homologację w Niemczech, mogliśmy zaprezentować pojazd wraz ze Schmitz Cargobull na konferencji BMDV „Przyjazne dla klimatu pojazdy użytkowe” w Berlinie. Tam też mogliśmy zaprezentować naszą koncepcję praktycznego wykorzystania pojazdów. Pojazdy typu „XCIENT Fuel Cell” będą przygotowywane – w zależności od wymagań klienta – do eksploatacji na drogach. Zabudowy chłodnicze i furgonowe są montowane na podwoziu pojazdu samochodowego, aby móc bezpiecznie przewieźć ładunek. Część pojazdów zostanie również wyposażona w naczepę chłodnię”.
Jako wyłączny dostawca neutralnych dla klimatu pojazdów mobilnych do wynajęcia, hylane oferuje konkurencyjne stawki dzięki finansowaniu z Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu. Klienci płacą tylko za faktycznie przejechane kilometry. Jako klient hylane redukujesz nie tylko emisję CO2 – wydawany jest certyfikat indywidualnej redukcji CO2 – ale także koszty.

  Teksty: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent