W połowie kwietnia holenderska firma Broshuis dostarczyła pierwsze naczepy w ramach zlecenia remontowego, które realizuje wspólnie z koncernem DAF dla holenderskiego Ministerstwa Obrony. Zlecenie to obejmuje łącznie 100 naczep, które do końca I kwartału 2025 roku zostaną poddane całkowitej renowacji.
W listopadzie 2023 roku Broshuis otrzymał to zamówienie od holenderskiego Ministerstwa Obrony. Dotyczy zestawów ciężarowych (Tropco) dostarczonych przez Broshuis we współpracy z DAF w latach 2005-2006. Do transportu czołgów podstawowych Leopard 2A6 służy 39 sztuk 7-osiowych naczep 650 kW, czyli o ładowności taktycznej 65000 kg. 63 sztuki 4-osiowych naczep o ładowności 400 kN – 40000 kg są z kolei szeroko stosowane do transportu opancerzonych pojazdów gąsienicowych i kołowych oraz sprzętu inżynieryjnego, takiego jak koparki, żurawie i części mostów. Pojazdy te od prawie 20 lat były wykorzystywane na misjach i ćwiczeniach w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie i generalnie sprawdziły się.
Broshuis wygrał pierwotny kontrakt ze względu na wysoki standard jakości, doświadczenie i wcześniejsze dostawy dla armii holenderskiej i kilku innych krajów w UE, co zapewnia również łatwiejszą współpracę i dostawy części.
Po zakończeniu normalnego okresu użytkowania Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło chęć utrzymania naczep przez co najmniej kolejne 10 lat. Wymaga to ich całkowitej renowacji i modernizacji do dzisiejszego standardu. Jako oryginalny producent (tzw. OEM), Broshuis ma niezbędne doświadczenie w zakresie remontów naczep wojskowych. Tym bardziej, że w przeszłości na przykład podmiot całkowicie odnowił 78 naczep dla brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent