Po przeprowadzeniu europejskiego przetargu w trybie pilnym została zawarta umowa między holenderską policją a firmą Ziegler Brandweertechniek B.V. na zakup sześciu nowych miotaczy wody – armatek wodnych – samochodów do rozpędzania demonstracji wraz z ich konserwacją.
Ze względu na czas produkcji, wynoszący około 15 do 21 miesięcy, pierwszy pojazd ma zostać dostarczony jesienią 2024 roku, a szósty wiosną 2025 roku. Do tego czasu policja zgodnie z ustaleniami może nadal używać analogicznych pojazdów z Niemiec i Belgii. Ponadto badane jest, czy są dostępne dwa dodatkowe miotacze wody z zagranicy, aby skrócić czas produkcji nowych egzemplarzy.
Ziegler Brandweertechniek produkował samochody dla regionów bezpieczeństwa, policji i Ministerstwa Obrony. Jego miotacze wody są w gotowości między innymi w siłach policyjnych Belgii, Abu Zabi, Szwajcarii i Kataru.
Pojazdy będą produkowane na specjalnej linii produkcyjnej do miotaczy wody w niemieckim zakładzie Ziegler w Giengen an der Brenz. Zlecenie obejmuje również kompleksową umowę serwisową na 15 lat, która będzie realizowana przez Ziegler Brandweertechniek BV.
Ważny zasób
Miotacz wody to ważne narzędzie, którego policja może użyć, jeśli duże grupy ludzi grożą zakłóceniem porządku publicznego. Za pomocą wody można rozdzielić ludzi i trzymać ich na dystans. Według posiadacza portfela Conflict and Crisis Management (CCB) Franka Paauw: „Jako policja celowo zdecydowaliśmy się nie opracowywać nowych miotaczy wody, ale wybrać miotacze wody, które w praktyce udowodniły swoją wartość dodaną w przeszłości. ”
Sześć nowych miotaczy wody zostanie umieszczonych w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie, skąd będą mogły być rozdysponowane w całym kraju.
Odporny na przyszłość
Obecne sześć policyjnych miotaczy wody nie było już dostępnych ze względów bezpieczeństwa – po różnych wybuchach – i musiało zostać szybko zastąpione. Dzięki sześciu nowym jednostkom taboru tego rodzaju holenderska policja nabyła sprzęt spełniający najnowsze wymagania techniczne ii nie będzie dalej musiała polegać na pomocnych partnerach za granicą.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent