Designwerk dostarczył pierwszy w pełni elektryczny pojazd do odbioru mleka firmie Zgraggen Transport. Dzięki temu elektrycznemu pojazdowi można zredukować emisje CO2 o około 93 tony, wskutek czego w cantonie Uri da się dostarczać mleko lokalnie bezemisyjnie. Niezależnie od tego, czy ma się stałe połączenie, czy system klimatyzacji.
Ostatnio na szwajcarskich drogach pojawiła się nowość – w pełni elektryczny pojazd do odbioru mleka. Pochodzi on od – specjalizującej się w elektromobilności – firmy Designwerk Technologies AG z siedzibą w Winterthur. Cysterna MID CAB 6x2R 510E jest używana przez firmę Zgraggen Transport AG do odbioru mleka w kantonie Uri. „Korzystając z pierwszego elektrycznego kolektora mleka w Szwajcarii, dajemy przykład. Dzięki temu możemy działać lokalnie bez emisji i wnieść istotny wkład w mobilność niskoemisyjną” – mówi Elias Zgraggen, dyrektor zarządzający Zgraggen Transport. Nie używając oleju napędowego, Zgraggen może rocznie zredukować emisję CO2 o oko0ło 93 tony.
Szczegóły techniczne w pełni elektronicznego transportera mleka – e-mleko są jak dotąd unikalne na rynku. Lekki układ napędowy ze stałymi zębami sprawdza się w zastosowaniach, w których masa ma kluczowe znaczenie, takich jak odbiór mleka. Dzięki akumulatorowi o pojemności 510 kilowatogodzin pojazd zapewnia zasięg od 250 do 300 kilometrów. Cała nadbudowa jest również zasilana elektrycznie. W rezultacie cała operacja przebiega lokalnie bezemisyjnie i jest ledwo słyszalna. Bezstopniowa 1-biegowa skrzynia przekładniowa w połączeniu z pedałem rekuperacji, też regulowanym bezstopniowo, umożliwia łatwe prowadzenie oraz wydajne i czułe manewrowanie zarówno w środowisku miejskim, jak i alpejskim.
Kolejne specjalne zastosowanie w sektorze pojazdów użytkowych trafia na drogę
W pełni elektryczny odbiorca mleka działa od kilku tygodni, a ciężarówka codziennie pokonuje dystans około 330 kilometrów, który zawsze kończy się powrotem ze stacji odbioru mleka w firmie Emmi w Dagmersellen lub Emmen. Odpowiada to rocznemu przebiegowi około 120 000 kilometrów. To trzecia e-ciężarówka firmy Designwerk, którą Zgraggen Transport oddał do użytku, oprócz dwóch istniejących ciągników HIGH CAB Semi 6x2T, każdy z akumulatorem o pojemności 900 kWh. Po zakończeniu zadania pojazdy można doładować bezpośrednio na terenie firmy w Schattdorf. Podmiot sam produkuje energię elektryczną dla pojazdów zasilanych akumulatorowo, korzystając z własnej elektrowni słonecznej i instalacji zgazowania drewna.
Wraz z uruchomieniem elektrycznego pojazdu do odbioru mleka obie firmy zapewniają lokalnie bezemisyjne przejazdy w kolejnym specjalnym zastosowaniu. Elastyczność w rozmieszczeniu akumulatorów wysokiego napięcia w pojazdach Designwerk gwarantuje znacznie więcej zastosowań tego typu.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent