Tatra od dawna dostarcza ciężarówki do obsługi sektora rolnego. Do najważniejszych ich odbiorców należą klienci w rodzimych Czechach oraz w Holandii.

Przykładowo nośnik zabudów i osprzętu – 4-osiowe podwozie Tatra PHOENIX ma krótką, dzienną kabinę i do napędu silnik PACCAR MX-13 w najmocniejszym nastawie – mocy 530 KM. Do przeniesienia napędu służą mechaniczna, 16-biegowa skrzynia przekładniowa oraz jednobiegowa skrzynia rozdzielcza. Stale napędzane są osie 1. i 2. z tylnego tridemu (układ osi 1+3) a napęd osi pierwszej – kierowanej – jest dołączany. Oś ostatnia – czwarta jest zaś sterowana przeciwbieżnie w stosunku do przedniej osi kierowanej oraz nienapędzana. Blokady dyferencjałów znajdują się między kołami osi napędzanych oraz między tymi osiami. Na wszystkich osiach założono opony o rozmiarze 445/65 R22.5, przy czym na osiach 2. i 3. bliźniacze, z bieżnikiem kierunkowym. Do tego kompletacja pojazdu obejmuje m.in. tylny zaczep Rockinger, zaczep kulowy Rockinger K80, hydraulikę przyczepy i wał napędowy do napędu rozrzutnika FLIEGL. Przy tym kabinę zaopatrzono w klimatyzację, amortyzowany fotel kierowcy, regulowaną kolumnę kierownicy, radio samochodowe, asystenta cofania z kamerą nad zaczepem przyczepy, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka oraz pomarańczowe światła ostrzegawcze. Uzupełnienie stanowi konstrukcja ochronna kabiny ROPS. Masę całkowitą auta określono na 36000/32000 kg, z kolei masę eksploatacyjną z zabudową 18000 kg. Ta wymienna zabudowa FLIGL ASA 6800 z uchylną przednią i otwieraną tylną klapą ma długość 800 mm, wysokość 2000 mm, długość całkowitą przestrzeni ładunkowej 7600 mm i kubaturę użytkową 34,5 m3.

Zestaw dopełnia specjalna dwuosiowa przyczepa rolnicza z osiami typu tandem BG i zabudową FLIEGL ASA 4800, z uchylną przednią i otwieraną tylną klapą o długości 500 mm. Kolejne kluczowe wymiary zabudowy to: wysokość 2000 mm, długość całkowita przestrzeni ładunkowej 5300 mm i kubatura użytkowa 24,0 m3 Opróżnianie zabudowy samochodu i przyczepy może się odbywać jednocześnie bez ich rozłączania. Przyczepę łaczy się z pojazdem ciągnącym przy pomocy wahadłowego dyszla. Ponadto podwozie i nadwozie przyczepy zostało ocynkowane, osie to osie BPW z zawieszeniem pneumatycznym, z oponami o rozmiarze 445/65 R22,5.

Masa całkowita tej przyczepy równa się 20000 kg, a jej masa eksploatacyjna z zabudową 6400 kg. W trakcie poruszania się poza drogami publicznymi zestaw ten może więc zabrać ponad 24000 kg płodów rolnych.

Pojazdy tego rodzaju znajdują zastosowanie przede wszystkim w obsłudze dużych gospodarstw rolnych. Ich zasadnicza zaleta wynika ze znacznych elastyczności i uniwersalności ich użycia. Tzn. mogą odbierać plony (ziarno, bulwy, liście, inne części roślin) bezpośrednio od maszyn – przykładowo kombajnów – na polu, potem z kolei od razu jechać bez problemów (dopuszczalna masa całkowita zestawu) po drogach publicznych nawet do punktów odbioru oddalonych o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od bazowego miejsca żniw. Co równie ważne, tak samo efektywnie mogą być także wykorzystywane po żniwach czy zasiewach, przykładowo w zimowej obsłudze sektora drogowego albo leśnego (przewóz ścinków – tzw. czipsów/płatków drzewnych).

  Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent