21 października Tatra poinfirmowała, że na Słowacji uroczyście przekazano trzy specjalne pojazdy ratowniczo-gaśnicze w ręce przedstawicieli Hasičský a záchranný zbor należących do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Słowacji. Te trzy sztuki opancerzonych samochodów CZS 40 Titan na czteroosiowym podwoziu TATRA FORCE 8×8 znacznie poszerzą możliwości operacyjne słowackich strażaków.

Te pojazdy z zabudowami od THT Polička będą wykonywać swoje zadania przede wszystkim w wyjątkowo trudnych warunkach o wysokim poziomie zagrożenia i w trudno dostępnym terenie. Zostaną zadysponowane przy jednostkach ratowniczych w Malackych, Žilinie i Humennym.

Ogólnie pojazdy typu Titan z CZS 40/12000 mogą być rozlokowane na zagrożonych obszarach – w zanieczyszczonym środowisku, nadając się do samodzielnego czy w większym zespole prowadzenia akcji gaśniczych lub rozpoznawczych i monitorujących w razie wypadków w zakładach chemicznych i petrochemicznych lub po atakach terrorystycznych bądź w miejscach z niewybuchami, materiałami wybuchowymi czy butlami z gazem pod dużym ciśnieniem. Mogą być też stosowane przy dużych – rozległych pożarach w środowisku naturalnym – m.in. lasów oraz przy poszukiwaniach i monitorowaniu w zanieczyszczonych środowiskach.

Podstawę CZS 40 stanowi wypróbowany i przetestowany, zachowujący bardzo wysoką dzielność terenową – mobilność taktyczną samochód Tatra z rodziny FORCE z podwoziem w konfiguracji układu napędowego 8×8. Specjalistyczne nadwozie wykonał inny czeski podmiot – firma THT Polička. Podwozie Tatra T815-7M0RC1.371 8×8 ma wszystkie cztery skręcane osie z wyłącznie pojedynczym, terenowym ogumieniem, z regulacją ciśnienia w oponach i centralnym systemem pompowania kół, sterowanym bezpośrednio przez kierowcę z jego fotela. Koła osi trzeciej i czwartej są skręcane przy prędkościach do 30 km/h, za pomocą specjalnego układu elektroniki pokładowej i przeciwnie do obrotu kierowanych kół dwóch osi przednich, dla poprawy manewrowości, w tym redukcji promienia skrętu. Zastosowano tu system AWS, umożliwiający właśnie automatyczne sterowanie tylnymi osiami przy prędkości do 30 km/h. Napęd pochodzi od 6-cylindrowego, rzędowego, chłodzonego cieczą silnika Cummins ISM500 o mocy maksymalnej 373 kW/500 KM przy 1800 obr/min. Napęd ten przenoszą w pełni automatyczna skrzynia biegów Allison 4500R ze zintegrowanym zwalniaczem oraz skrzynia rozdzielcza. Za przeniesienie napędu do autopompy odpowiada zaś przystawka odbioru mocy Hydrocar EFP-1 z funkcją pump&roll – tzn. pompuj i jedź (jednoczesne jazda oraz podawanie środków gaśniczych). Pojemność stalowego zbiornika paliwa określono na 320 litrów. Integralnie opancerzona, czterodrzwiowa, klimatyzowana, czteroosobowa kabina pochodzi z izraelskiego przedsiębiorstwa Plasan. Spełnia ona wymogi poziomu 2 dla ochrony balistycznej i 2a/2b dla przeciwminowej, zgodnie ze standardem wojskowym STANAG 4569. W efekcie może chronić załogę przeciwko skutkom wybuchów min przeciwpancernych o ekwiwalencie 6 kg TNT w dowolnym miejscu pod kabiną lub pod podwoziem. Kabinę tę cechują także wewnątrz hermetyczność, układ filtrowentylacji i lekkie nadciśnienie, gdyż zaopatrzono ją w systemy ochrony załogi przed skutkami użycia substancji chemicznych, biologicznych, radioaktywnych i innych toksycznych, w tym przed następstwami użycia broni masowego rażenia.

Załoga składa się z dowódcy i dwóch inżynierów. Czwarte miejsce przeznaczono zaś dla osoby poszkodowanej ewakuowanej z miejsca zagrożenia. Elementy kontrolne systemów gaśniczych są podwojone – ich kontrola jest możliwa z siedzenia dowódcy i z fotela kierowcy. Urządzenia sterujące na miejscu dowódcy są zdublowane z urządzeniami na miejscu operatora za dowódcą. Jedynie panel sterowania i wyświetlacz kamery termowizyjnej umieszczono na elastycznym ramieniu i może być używany na obu stanowiskach. Sterowanie działkami gaśniczymi (zderzakowym i dachowym) odbywa się przy pomocy joysticków oraz systemu kamer. Łączność radiową zapewniają radiotelefon analogowy i cyfrowy. Wyposażenie obejmuje jeszcze niezależne ogrzewanie, każde siedzenie z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa oraz cztery aparaty ODO (ochrony dróg oddechowych) załogi, w tym trzy zlokalizowane w przedniej części kabiny przed pokrywą silnika, a czwarty nad systemem filtrującym. Przy tym szyby pancerne da się wyekwipować w zdejmowaną osłonę z drutu – siatkową, natomiast drzwi kabiny połączono z pneumatycznym układem auta, co ułatwia ich obsługę podczas otwierania i zamykania – otwieranie i zamykanie drzwi kabiny jest więc wspomagane pneumatycznie.

Zabudowę zaprojektowano z kolei tak, aby wytrzymała uszkodzenia mechaniczne, takie jak spadające fragmenty ruin budynków lub przejazd przez lasy. We wnętrzu tej zabudowy znajduje się zbiornik ze stali nierdzewnej zawierający 12000 litrów substancji gaśniczych. Sprzęt do pompowania – autopompę THT PJA 4000 o wydajności 4000 l/min przy ciśnieniu 1,0 MPa obsługuje się zdalnie za pomocą elementów sterujących i ekranów dotykowych. CZS 40 Titan ma dwa działka wodno-pianowe: jedno z przodu kabiny – zderzakowe Alco APF 2 o maksymalnej wydajności 1000 litrów na minutę, drugie dachowe, z dyszą, wysuwane Alco APF 3 o maksymalnej wydajności 4000 litrów na minutę. Oba dostały kamerę dedykowaną do przesyłania obrazu na wyświetlacz kabinowy. Poza tym ciężarówka otrzymała: wysuwany maszt teleskopowy o wysokości 5 m powyżej poziomu terenu z dalmierzem laserowym oraz kamerą poglądową na podczerwień – termowizyjną. Kamerę tę wyróżniają wysoka czułość i 14x zoom cyfrowy. Dochodzą też dodatkowe kamery wbudowane w boki i tył kadłuba. Wszelkie obrazy rejestrowane przez ogół kamer są przekazywane – możliwa jest ich zdalna transmisja bezprzewodowa w czasie rzeczywistym. Do tego wszystkie przewody paliwowe, olejowe i powietrzne pojazdu są chronione przed ogniem i ciepłem, a podwozie, zabudowa i kabina są chronione przed promieniowaniem cieplnym przez system dysz do samoobrony, rozpylających wodę bądź mieszaninę wody i innych substancji gaśniczych ewentualnie neutralizujących. Co więcej, wprowadzono automatyczny system gaśniczy do gaszenia komory silnika, uruchamiany ręcznie przez kierowcę, z czujnikami temperatury ostrzegającymi o przegrzaniu.

Zasadnicze dane i parametry tego modelu prezentują się następująco: dopuszczalna masa całkowita 32000-36000 kg, długość 11000 mm, szerokość 2550 mm, wysokość 3300 mm, głębokość brodzenia do 1200 mm, promień skrętu 11 m, prędkość maksymalna 90 km/h,

 

 

 

           Tekst: Jarosław Brach

           Zdjęcia: Producent