Milestone przechodzi rygorystyczny proces testowania i walidacji. Testy na drogach publicznych otwierają drogę do produkcji fabrycznej IVECO S-Way z systemem PlusDrive.
6 lipca 2023 roku IVECO, marka pojazdów użytkowych Grupy Iveco (MI: IVG) oraz Plus ogłosiły, że ciężarówka IVECO S-Way wyposażona w PlusDrive – tzn. udoskonalone rozwiązanie wspomagające kierowcę firmy Plus działające w oparciu o platformę otwartej autonomii – rozpoczęła jazdy na drogach publicznych w Niemczech. Ten kamień milowy następuje po rygorystycznym procesie testowania i walidacji, w tym szeroko zakrojonych próbach na zamkniętym torze, weryfikacji wcześniej zebranych danych dotyczących dróg publicznych oraz dogłębnemu szkoleniu kierowców testowych w zakresie zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa ciężarówki. Ponadto TÜV SÜD sprawdził bezpieczeństwo funkcjonalne koncepcji bezpieczeństwa podczas testów na drogach publicznych. Gromadzenie obszernych danych rzeczywistych podczas tej ważnej fazy prób na drogach publicznych przygotuje zautomatyzowaną ciężarówkę z kierowcą do przyszłej komercjalizacji. Marco Liccardo, Chief Technology & Digital Officer, Iveco Group, powiedział “Poprzez uczynienie transportu ciężarowego bezpieczniejszym, łatwiejszym i bardziej zrównoważonym, nowa generacja potężnych technologii predykcyjnych bezpieczeństwa opartych na sztucznej inteligencji, takich jak PlusDrive, może pomóc zmniejszyć ryzyko wypadków, poprawić oszczędność paliwa, zwiększyć utrzymanie kierowców i złagodzić niedobór kierowców ciężarówek w całej Europie. Cieszymy się, że możemy wejść w kolejną fazę naszego partnerstwa z Plus i zademonstrować rosnącą dojrzałość naszego IVECO S-Way z PlusDrive poprzez testy na drogach publicznych i operacje komercyjne”. Shawn Kerrigan, COO i współzałożyciel Plusa, powiedział zaś „Jesteśmy dumni z ciężkiej pracy, jaką zespoły Iveco i Plus włożyły w testowanie tego innowacyjnego rozwiązania do jazdy po drogach publicznych. Niektóre z największych flot na świecie już korzystają z PlusDrive do dostarczania ładunków komercyjnych. Im szybciej udostępnimy ten komercyjny produkt większej liczbie flot, tym większy wpływ będziemy mogli wywrzeć”.
Wyposażony w najnowocześniejsze oprogramowanie do autonomicznej jazdy oparte na sztucznej inteligencji i zaawansowane czujniki, w tym lidary, radary i kamery, system PlusDrive zapewnia kierowcom nadludzką świadomość otoczenia pojazdu. Testy na drogach publicznych będą kontynuowane w Niemczech przez kilka następnych miesięcy i zostaną rozszerzone na Austrię, Francję, Włochy i Szwajcarię, aby można było zbierać rzeczywiste dane z różnych dróg i warunków jazdy w całym regionie. Te testy wykażą również, że PlusDrive może bezpiecznie i automatycznie obsługiwać manewry nadzorowane przez kierowcę, w tym centrowanie pasa ruchu, zawracania, omijacie przeszkód, łączenie pasów, inicjowane przez kierowcę lub sugerowane przez system zmiany pasa ruchu, asystenta korka i właściwe reagowanie na pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent