Optymalna sprawność energetyczna, lepsza widoczność i lepsze wrażenia z jazdy — tego można oczekiwać po innowacjach zaprezentowanych przez Volvo Trucks. Te udoskonalenia kluczowych funkcji zapowiadają znaczne korzyści dla branży transportowej, kierowców i całego społeczeństwa. Oto przegląd najważniejszych wiadomości.

Połączenie efektów dziesięcioletnich badań

Podejście Volvo Trucks do aerodynamiki wyraża zasada usprawniania, zgodnie z którą wszystkie części pojazdu są postrzegane jako połączone ze sobą i zależne od siebie. Innymi słowy, efekty ulepszenia aerodynamiki tyłu pojazdu będą lepsze, jeśli aerodynamika przodu zostanie zoptymalizowana.

Anders Tenstam, starszy ekspert ds. technologii, dział aerodynamiki, Volvo Trucks wyjaśnia „Bardziej aerodynamiczny przód spowoduje, że powietrze będzie przepływać bliżej nadwozia pojazdu, a to z kolei oznacza, że ulepszenia na dalszych odcinkach będą jeszcze bardziej opłacalne. I odwrotnie, efekty udoskonaleń na wcześniejszych odcinkach mogą zostać zniwelowane na skutek niedoskonałości na dalszych odcinkach”. Dlatego nie można wprowadzać izolowanych zmian i liczyć na spektakularne efekty. Należy za to myśleć o aerodynamice jako o swego rodzaju pakiecie”.

Od 2012 roku koncern koncentruje się na doskonaleniu różnych elementów, a wiele koncepcji aerodynamiki wprowadzono już w 2022 roku. Obejmuje to dodatkowe uszczelnienia na liniach podziału z przodu kabiny, zamknięcie stopnia i mniejszy obwód wnęki koła.

Unijne przepisy zezwalające na dłuższe kabiny po raz pierwszy przedstawiono w 2013 roku, zanim weszły w życie pod koniec 2019 roku. Ze względu na swoje długoterminowe podejście, firma była w stanie wyprzedzić nadchodzące przepisy i wcześnie zbadać możliwości, jakie otworzą się w zakresie projektowania kabin. W związku z tym nowa kabina z wydłużonym przodem została opracowana w połączeniu z wcześniejszymi ulepszeniami. Pomaga to w dalszym ulepszaniu tych funkcji i dopełnia pakiet. „To przypadek 1+1 = 3” — mówi Anders. „Każde z tych ulepszeń aerodynamiki samo w sobie wygeneruje oszczędności paliwa, ale połączone przyniosą jeszcze lepszy efekt”.

Co jeszcze można zrobić, aby uzyskać lepszą sprawność energetyczną? 

Oprócz wydłużonej kabiny Volvo FH Aero jest dostępne z nowym systemem kamer monitorujących, który zastępuje lusterka boczne kamerami w kształcie skrzydeł. W rezultacie wyeliminowano jedną z głównych przeszkód w przepływie powietrza po bokach pojazdu.

„Ponieważ tył lusterka musi być płaski, nieuniknione jest utworzenie za nim strefy cienia aerodynamicznego, co zawsze będzie przyczyniać się do pogorszenia aerodynamiki” — mówi Mattias Hejdesten, starszy ekspert ds. inżynierii, dział aerodynamiki, Volvo Trucks. „Jeśli jednak lusterko zostanie zastąpione mniejszym od niego obiektywem kamery, powietrze będzie mogło przepływać znacznie bliżej nadwozia pojazdu”.
Oto lista najważniejszych wiadomości:

  1. Nowa, aerodynamiczna kabina — dostępna w Volvo FH Aero i Volvo FH16 Aero
  2. System kamer monitorujących — dostępny w większości modeli samochodów ciężarowych
  3. Ulepszenia poprawiające aerodynamikę we wszystkich kabinach
  4. Ulepszony system dźwiękowy i inne modernizacje wnętrza
  5. Volvo FH Aero z kabiną Globetrotter XXL dostępne dla wszystkich branż w Europie
  6. Nowy silnik o mocy do 780 KM i momencie obrotowym 3800 Nm do Volvo FH16 i FH16 Aero.
  7. Jeszcze lepsza funkcja I-See sprzyjająca oszczędzaniu paliwa

Tomas Thuresson, menedżer ds. nowej oferty komercjalizacji w Volvo Trucks. ocenia „Możliwość zaoferowania naszym klientom tak imponującego wachlarza innowacji i nowości jest dla nas niezwykle satysfakcjonująca. To znaczący krok w kierunku poprawy sprawności energetycznej i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Zwiększamy również bezpieczeństwo dzięki lepszej widoczności, wprowadzając system kamer monitorujących zastępujący tradycyjne lusterka. Ponadto zapewniamy kierowcom lepsze środowisko pracy. Jestem przekonany, że przyniesie to korzyści zarówno branży, jak i całemu społeczeństwu”.
Nowa, energooszczędna kabina aerodynamiczna
Najważniejszą innowacją jest nowa aerodynamiczna kabina, którą można zobaczyć w FH Aero i FH16 Aero. Dzięki zmianom dyrektywy UE w sprawie mas i wymiarów wydłużono przód kabiny, aby zmniejszyć opór powietrza. Ponadto konstrukcja kabiny została starannie dopracowana pod kątem optymalnej aerodynamiki. Mattias Ahlberg, menedżer ds. wprowadzenia oferty łącznej w Volvo Trucks, mówi „Zmniejszenie oporu powietrza prowadzi do poprawy sprawności energetycznej, niezależnie od tego, czy jest to układ napędowy z silnikiem wysokoprężnym, gazowym czy elektrycznym. To z kolei przekłada się na ograniczenie emisji CO2 i zmniejszenie kosztów po stronie klienta. To znaczący postęp dla operatorów”.

Jak system kamer monitorujących Volvo poprawi warunki jazdy
Kolejną ważną zmianą jest zastosowanie przez Volvo Trucks systemu kamer monitorujących zastępującego tradycyjne lusterka. System ten oferuje kilka kluczowych zalet:

  1. Kamery umieszczone na skrzydłach minimalizują opór powietrza w porównaniu z tradycyjnymi lusterkami.
  2. Lepsze widzenie bezpośrednie bez utrudnień powodowanych przez konwencjonalne lusterka.
  3. Deszcz i brud na bocznej szybie nie wpływają już na widoczność wsteczną.
  4. Funkcja powiększania pola widzenia pomaga kierowcy bezpiecznie manewrować, ponieważ dostarcza więcej informacji o ruchu drogowym wokół samochodu ciężarowego.
  5. Linie końca naczepy widoczne w głównym widoku wstecznym pomagają kierowcy, szczególnie podczas zmiany pasa ruchu.
  6. Lepsze widzenie w nocy dzięki technologii podczerwieni.
  7. Zwiększeniu bezpieczeństwa kierowcy służy możliwość włączenia systemu podczas parkowania z panelu sterowania obok leżanki. Dzięki temu można obserwować sytuację wokół pojazdu.

Mattias Ahlberg dodaje „Jest to bardzo skuteczny system i chciałbym podkreślić, że w tej konfiguracji jest również dostępna nasza renomowana kamera narożna po stronie pasażera, umieszczona obok kamery cofania na tym samym skrzydle”.
Zastępujący lusterka system kamer monitorujących jest dostępny dla wszystkich modeli kabin z wyjątkiem wersji z bardzo obniżonym dachem lub wersji FLADR. System ten zapewnia poprawę zarówno aerodynamiki, jak i widoczności.
Dlaczego małe udoskonalenia mają wielkie znaczenie
We wszystkich kabinach wprowadzono udoskonalenia aerodynamiki, zarówno widoczne, jak i niewidoczne. Do tych udoskonaleń tych należą mniejsze szczeliny i ulepszone uszczelnienia między elementami kabiny, zapewniające płynniejszy przepływ powietrza. Zoptymalizowano także obszar nad przednią szybą, aby zminimalizować opór powietrza. Tomas Thuresson wskazuje „Wprowadziliśmy wiele drobnych ulepszeń, które łącznie poprawiają właściwości aerodynamiczne kabiny. Także całe oświetlenie zostało zmodernizowane i obecnie jest wyposażone wyłącznie w lampy LED. Aby unowocześnić wygląd, zmieniliśmy całkowicie design Volvo Iron Mark, który stał się bardziej przejrzysty i pasuje do ogólnej estetyki”.
A co z modernizacją wnętrza?
Unowocześniony wygląd zewnętrzny i przyszłościowe podejście znajdują odzwierciedlenie też we wnętrzu samochodu. Celem jest stworzenie lepszego miejsca do pracy i codziennego życia dla kierowców.

  1. Wyrafinowany system dźwiękowy z opcjonalnymi wzmacniaczami i subwooferami zapewnia lepsze wrażenia.
  2. Zaktualizowany interfejs na wyświetlaczu bocznym umożliwia personalizację widoków.
  3. Zwiększona ilość gniazd (USB-C) do ładowania urządzeń takich jak telefony komórkowe, tablety itp.
  4. Nowa kuchenka mikrofalowa ładnie wbudowana w przedni schowek w celu ułatwienia dostępu.
  5. Ekrany systemu kamer monitorujących umieszczone na słupku A w celu optymalizacji widoczności bezpośredniej.
  6. Nowy pilot zdalnego sterowania z wbudowaną funkcją sterowania oświetleniem.

Czy kabina Globetrotter XXL będzie dostępna dla większej liczby segmentów?
Ponieważ znowelizowana dyrektywa UE w sprawie mas i wymiarów dopuszcza dłuższe kabiny o aerodynamicznej konstrukcji, można zgodnie z prawem używać kabiny Globetrotter XXL na europejskich drogach. Oznacza to, że FH Aero i FH16 Aero z kabiną Globetrotter XXL można wykorzystywać we wszystkich branżach w Europie bez konsekwencji dla ładowności. Niezależnie od tego, czy przewozi sie drewno, cement czy samochody, można korzystać z kabiny z większą przestrzenią wewnętrzną i szerszą leżanką. To ogromna korzyść dla kierowców, którzy spędzają długi czas w trasie.

Jak przedłużenie kabiny wpływa na warianty elektryczne?

Zarówno w przypadku FH Aero zasilanego gazem, jak i FH Aero Electric wydłużenie kabiny wiąże się z podobnymi korzyściami dotyczącymi sprawności energetycznej. Jednak w przypadku FH Aero Electric potencjalne zyski są większe ze względu na system rekuperacji zastosowany w elektrycznym układzie napędowym. Mattias wyjaśnia „Elektryczne samochody ciężarowe przy każdym hamowaniu odzyskują energię, która jest przekazywana z powrotem do układu, a nie tracona. Ponieważ mniejszy opór przekłada się na większą energię pedału hamulca podczas hamowania, system rekuperacji będzie gromadzić więcej takiej energii w celu ponownego wygenerowania energii elektrycznej. Tak więc względna opłacalność przedłużonej przedniej kabiny jest nawet lepsza niż w przypadku gazu lub oleju napędowego”.

W przypadku elektrycznego samochodu ciężarowego zwiększona sprawność energetyczna przekłada się na większy zasięg, a właśnie zasięg ogranicza najbardziej stosowanie elektrycznego układu napędowego.
Większa moc i moment obrotowy w segmencie transportu ponadnormatywnego
Kolejnym znaczącym ulepszeniem w segmencie transportu ponadnormatywnego jest wprowadzenie całkowicie nowego 17-litrowego silnika. To najmocniejszy silnik w historii Volvo, oferujący do 780 KM mocy i 3800 Nm momentu obrotowego. Tomas Thuresson wskazuje „To silnik światowej klasy pod względem technologicznym. Jest energooszczędny, szybko reaguje, ma mniejszą masę, wysoką wydajność i zapewnia lepszą skuteczność hamulca silnikowego. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu kierowcy mogą stosować wyższe biegi przez dłuższy czas i oszczędzać paliwo. Jest to korzystne dla środowiska, a jednocześnie pozostawia klientom więcej pieniędzy w kieszeni”.
Nowy silnik jest dostępny w trzech różnych wersjach:

600 KM i 3000 Nm
700 KM i 3400 Nm
780 KM i 3800 Nm
Lepsze warunki jazdy dzięki funkcji I-See
Kolejne nowości ukierunkowane na poprawę komfortu kierowcy obejmują ulepszenia funkcji I-See, która stała się teraz jeszcze bardziej efektywna. Została zmodernizowana dla dostosowania prędkości pojazdów do zakrętów, rond i znaków prędkości. Poprawi to komfort jazdy i spowoduje częstsze korzystanie z tempomatu. „Celem jest umożliwienie kierowcom korzystania z tempomatu na większej części trasy. Prowadzi to do poprawy komfortu jazdy, a także zmniejszenia zużycia energii i emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie kierowcy mogą pracować w bardziej komfortowych warunkach dzięki funkcjom ułatwiającym wykonywanie zadań” — mówi Tomas Thuresson.
Wszystkie te innowacje oferują branży transportowej ogromne możliwości w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju, poprawy bezpieczeństwa, a także przyciągania i zatrzymywania kierowców.

Najnowsza premiera samochodów i innowacji Volvo Trucks to zatem jedno z najszerzej od lat zakrojonych wdrożeń w segmencie pojazdów ciężarowych o dużej ładowności. Kompleksowa oferta obejmuje wszystko, od wyglądu zewnętrznego i aerodynamiki po innowacje technologiczne mające na celu zwiększenie sprawności energetycznej i bezpieczeństwa. Wśród premierowych rozwiązań znajduje się nowy, paliwooszczędny silnik D17 do FH16 i FH16 Aero, o imponującej mocy i momencie obrotowym. Te nowe produkty i funkcje opracowano z myślą o potrzebach i oczekiwaniach społeczeństwa, firm transportowych i kierowców.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent