W dniu 10 maja 2023 roku ukazała się informacja, że Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) podpisał umowę ramową z austriacką organizacją zakupową Bundesbeschaffung GmbH Wien na dostawę różnych pojazdów logistycznych dla austriackich sił zbrojnych. Ta umowa ramowa, obejmująca dostawę do 1375 pojazdów z serii HX, TGS i TGM, obowiązuje przez siedem lat. Potencjalny wolumen zamówień może sięgać nawet 525 mln EUR.
Bazowe zapytanie ofertowe rządu austriackiego obejmowało łącznie 23 części, z których sześć przeznaczono dla wojska. Biorąc pod uwagę różne wymagania techniczne dla poszczególnych partii, RMMV zaproponował pojazdy z serii modelowych – zmilitaryzowanych cywilnych TGM i TGS oraz typowo militarnej HX z różnymi konfiguracjami osi. Propozycja RMMV obejmowała również odmienne systemy do zabudowy, takie jak żurawie, platformy i wywrotki oraz systemy załadowcze nadwozi wymiennych i kontenerów. Do tego doszły, ze względu na samą specyfikę austriackich warunków klimatycznych i drogowych, specjalne systemy do odśnieżania. RMMV otrzymało zgodę na dostawę do Austrii wszystkich sześciu partii pojazdów wojskowych.
Michael Wittlinger, prezes zarządu RMMV powiedział, „Jesteśmy bardzo dumni z tego, że dostarczamy austriackim siłom zbrojnym najnowocześniejsze systemy ciężarówek produkowane w naszej fabryce w Wiedniu. Naszym celem w Rheinmetall jest wyposażenie tych, którzy stoją w obronie naszego bezpieczeństwa, w najlepszy możliwy sposób. Jesteśmy przekonani, że nasze pojazdy będą chronić, wspierać i zadowalać austriackich żołnierzy w najlepszy możliwy sposób”.
Zakup pojazdów logistycznych jest częścią kompleksowej modernizacji armii austriackiej. Minister obrony tego kraju – Klaudia Tanner, zadeklarowała „Od teraz do 2029 roku 560 mln EUR zostanie zainwestowane w modernizację 170 pojazdów opancerzonych, w tym 58 czołgów Leopard 2 A4 i 112 bojowych wozów piechoty Ułan. Po zainwestowanych 873 mln EUR w zakup 36 śmigłowców AW169 „Lion” to kolejny duży krok w kierunku stworzenia nowoczesnej armii. Takie konkretne kroki urzeczywistniają hasło „Mission Forward!”
Austriackie siły zbrojne od dawna są bardzo dobrymi klientami RMMV. Z powodzeniem eksploatują już różne pojazdy z linii modelowych TGM, TGS i HX. Obecnie w eksploatacji znajduje się ponad 200 samochodów z serii TGM z kabiną załogową i wymiennymi systemami zabudowy. Ponadto w ciągu najbliższych kilku lat zostaną dostarczone ciężarówki z rodziny HX z wywrotką trójstronną i tylnym żurawiem oraz z serii TGS 8×8, wyposażone w system hakowy Palfinger. Od końca 2021 roku austriackie wojsko korzysta także ze zintegrowanej opancerzonej kabiny RMMV, którą w zależności od wymagań można bardzo szybko zamontować na istniejących ciężarówkach HX.
RMMV jest spółką joint venture należącą do Rheinmetall AG, która posiada 51% udziałów w spółce oraz MAN Truck & Bus SE, z pozostałymi 49% udziałem.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent