E. van Wijk Logistics robi ważny krok w kierunku dalszego zrównoważonego rozwoju swojej floty. Firma transportowa z Giessen w Brabancji Północnej zakupiła dziesięć nowych elektrycznych ciężarówek DAF. Dotyczy to siedmiu ciągników XD Electric 4×2 i trzech podwozi XD Electric 6×2. Specjalista w dziedzinie pojazdów użytkowych i dealer DAF – Truckland w 's-Hertogenbosch – dostarcza te nowe ciężarówki E. van Wijk.
Nie bardziej niż logiczne
Według właściciela Ewouta van Wijka logiczne jest, że Van Wijk podejmuje ten krok. „Mamy 350 samochodów ciężarowych z silnikiem Diesla, które odpowiadają za 95 procent naszej całkowitej emisji CO₂. Napęd elektryczny jest rozwiązaniem na krótką metę, pozwalającym zmniejszyć emisję CO₂. Zrównoważony rozwój jest koniecznością. Czuję się odpowiedzialny za pozostawienie ziemi w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń”.
Dodatkowe panele słoneczne
Nowe ciężarówki będą dostarczane etapami. Van Wijk chce, aby wszystkie dziesięć e-ciężarówek wyjechało na drogi do końca 2024 roku. Aby zapewnić pojazdom zieloną energię, w siedzibie głównej zostaną zainstalowane dodatkowe panele słoneczne i akumulator do magazynowania energii słonecznej. Van Wijk spodziewa się, że dzięki panelom będzie generować 1412 MWh rocznie, a bateria będzie w stanie zgromadzić maksymalnie 4300 kWh.
Zakres
Klaas Hobo, Account Manager w Truckland, mówi „Nowe e-ciężarówki DAF mają zakres mocy od 170 kW/230 KM do 350 kW/480 KM. W pełni naładowane ciężarówki mają zasięg do 500 kilometrów, w zależności od składu akumulatorów”. Początkowo Van Wijk będzie korzystać z e-ciężarówek w promieniu 150 kilometrów od swojej bazy w Giessen. Van Wijk dodaje „Na razie ładujemy ciężarówki wyłącznie w naszym zakładzie. Docelowo chcemy je wykorzystywać także na dłuższych dystansach, jednak wymaga to rozbudowanej sieci punktów ładowania. Opcją może być wzajemne korzystanie z punktów ładowania przez innych przewoźników. Badam możliwości w tym zakresie.”
E. van Wijk od dziesięcioleci koncentruje się na nowych technologiach, aby zapewnić czystsze działanie swoich pojazdów ciężarowych. Ewout van Wijk. Wskazuje „Fakt, że jako trzecie pokolenie Van Wijka mogę zrobić kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, napawa mnie dumą. I to w roku naszej rocznicy. Istniejemy już 75 lat”.

Zrównoważony związek
W ramach zakupu nowych e-ciężarówek DAF E. van Wijk przetestuje nową e-ciężarówkę w codziennej praktyce. To charakteryzuje relacje pomiędzy obiema firmami. Van Wijk: „Jeździmy ciężarówkami DAF od 60 lat i obecnie prawie sto procent naszej floty to pojazdy marki DAF. Od połowy lat 90. jesteśmy partnerem firmy DAF w zakresie testowania nowych modeli”.
E. van Wijk również ma długą współpracę z Truckland. „Truckland to niezawodny dealer, który za nami stoi. Zawsze możemy liczyć na Truckland” – mówi Van Wijk. Klaas Hobo dodaje: „Nasza relacja jest długoterminowa, bliska i zawsze przyjemna. W razie potrzeby wiemy, gdzie szybko się odnaleźć. Chcielibyśmy wspólnie podążać ku zrównoważonej przyszłości.”

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent