Kierowcy doświadczają jeszcze lepszej płynności i właściwości jezdnych podczas korzystania z CCAP. Tryby wydajności z szerszymi możliwościami regulacji dla kierowcy. Bardziej dynamiczna adaptacja do rzeczywistych warunków drogowych. W rezultacie ciężarówki mogą ekologicznie przetaczać się na większe odległości. Tryb Eco można ustawić jako domyślny tryb wydajności podczas uruchamiania. Doskonale powyższe pasuje do filozofii firmy Scania polegającej na wysokim momencie obrotowym przy niskich prędkościach obrotach

Scania wprowadza dla skrzyni Scania Opticruise dużą aktualizację swojego systemu CCAP (tempomat z aktywnym przewidywaniem). Od czerwca 2023 roku nowy system będzie montowany we wszystkich ciężarówkach Scanii ze skrzyniami biegów G25 i G33 i będzie można go zamontować w samochodach z układem napędowym opartym na idei Super. Dzięki znacznie zwiększonej mocy obliczeniowej, inteligentniejszym algorytmom i zoptymalizowanemu wykorzystaniu danych map, na pagórkowatych drogach nowy system CCAP pozwala ciężarówkom zaoszczędzić do 2% więcej paliwa, przy generalnie utrzymaniu tej samej średniej prędkości.

Stefan Dorski, starszy wiceprezes i szef Scania Trucks, ocenia „Dzięki temu wprowadzeniu przenosimy Scania Opticruise i nasz aktywny system predykcyjny na nowy, jeszcze inteligentniejszy poziom. Nasi klienci z dużą precyzją mogą teraz wybrać, czego oczekują od swoich ciężarówek – lub kierowców – jako priorytetu, najniższego możliwego zużycia lub najwyższej możliwej średniej prędkości”.

System CCAP Scanii jest już znany ze swojej zdolności do „patrzenia w przyszłość” i planowania optymalnej ścieżki dla ciężarówki do poruszania się pod górę i w dół w oparciu o dane mapy topograficznej. Ogólna idea polega na unikaniu wszelkiego rodzaju niepotrzebnego hamowania, zawsze starania się, by używać optymalny bieg bez częstych zmian przełożeń, i wreszcie, aby wykorzystać energię kinetyczną ciężarówki (taką jak pokonywanie szczytów wzniesień). „Stosowanie tych „sztuczek” w teorii może wydawać się proste. W rzeczywistości jednak istnieje wiele parametrów, które należy wziąć pod uwagę i przetworzyć, aby osiągnąć optymalny wynik” — mówi Julian Kurzawski Modro, dyrektor ds. branż i zastosowań w Scania Trucks. „Naszym inżynierom udało się uczynić system znacznie inteligentniejszym, umożliwiając podejmowanie bardziej wyrafinowanych decyzji, które są zgodne z intencjami kierowcy”.

Ciężarówka Scania do transportu międzynarodowego jest zwykle wyposażona w maksymalnie trzy tryby pracy: Eco, Standard i Power. Ponadto każdy tryb wydajności można ustawić na trzech różnych poziomach (wyświetlanych na zestawie wskaźników). W rzeczywistości jest to sygnał o tym, jak bardzo rzeczywiste ustawienie powinno mieć pierwszeństwo w danej sytuacji. Kurzawski Modro dodaje „Kierowca, który chce zaoszczędzić jak najwięcej paliwa, wybrałby tryb Eco i poziom 3, który mówi ciężarówce, że kierowca może zaakceptować znaczny spadek prędkości po dojechaniu do grani i przez dłuższy czas niż wcześniej. Niemniej bardzo często średnia prędkość pozostanie taka sama, gdyż przy włączonym biegu jałowym samochód ciężarowy może teraz znacznie dłużej toczyć się w trybie ekonomicznym. To ustawienie może nie zawsze być przydatne, na przykład w dużym natężeniu ruchu. Jednak kwestia dotyczy tego, że kierowca może ustalać priorytety w znacznie większym stopniu”. Kierowcy nie muszą bowiem wybierać najbardziej zaawansowanych ustawień, aby oszczędzać paliwo. Ponadto bardziej umiarkowany wybór – taki jak domyślny tryb poziomu 2 – nadal dawałby większe oszczędności w porównaniu z poprzednimi wersjami nieelastycznego systemu. Kurzawski Modro podsumowuje „Zwiększona moc obliczeniowa i nowe, bardziej wyrafinowane algorytmy zawsze będą miały znaczenie. Kierowcy doświadczą bardziej dynamicznej regulacji prędkości, w pełni zgodnej z ich intencjami oraz rzeczywistymi warunkami drogowymi. Ciężarówka interpretuje życzenia kierowcy i je realizuje”.

Wszystkie ciężarówki Scanii (z kilkoma rzadkimi wyjątkami) zamówione teraz z funkcją CCAP automatycznie otrzymają nową wersję. Istniejące ciężarówki można zaś zmodernizować w autoryzowanym warsztacie, ale pod warunkiem, że będą wyposażone w układ napędowy oparty na koncepcji Super, po raz pierwszy wprowadzony w listopadzie 2021 roku.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent