Renault Trucks i XPO kontynuują współpracę na rzecz dekarbonizacji transportu. Firma XPO Logistics, mocno zaangażowana w redukcję swojego śladu węglowego, ogłosiła zamówienie na 165 elektrycznych ciężarówek Renault Trucks E-Tech, w tym 105 ciągników i 60 podwozi.
XPO Logistics w dalszym ciągu intensywnie inwestuje w przejście swojej floty na pojazdy elektryczne. Należąc do liderów w transporcie i logistyce, potwierdza swoje zaangażowanie drugim dużym zamówieniem na 60 sztuk E-Tech D i D Wide oraz 105 sztuk E-Tech T, najnowszy model elektryczny marki, który wszedł do produkcji seryjnej w Bourg-en-Bresse pod koniec 2023 roku.
W wywiadzie dla francuskiego dziennika Les Echos Bruno Kloeckner, dyrektor zarządzający XPO Logistics of France, podkreślił znaczenie tego przejęcia „Otrzymaliśmy już pierwszy seryjnie produkowany elektryczny ciągnik siodłowy, więc jest to spory krok naprzód dla nas Firma, pionier w dziedzinie elektromobilności, już rok temu dokonała pierwszego zakupu 65 elektrycznych podwozi Renault Trucks E-Tech”.
Niedawno zamówionych 165 pojazdów -Tech ma stopniowo zastępować flotę ciężarówek XPO z silnikiem Diesla w misjach podmiejskich i regionalnych. XPO Logistics planuje bowiem do 2030 roku realizować około 25% swoich dostaw pojazdami elektrycznymi, tym samym redukując emisję CO2 o ponad 26 000 ton.
Wraz z Renault Trucks XPO Logistics przekształca swoją flotę, aby była zgodna z nadchodzącymi przepisami dotyczącymi dostaw na obszarach miejskich, jednocześnie pomagając swoim klientom w osiąganiu własnych celów w zakresie dekarbonizacji. Do 2025 roku XPO zamierza zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych we Francji o 25% w porównaniu z 2019 rokiem. Renault Trucks ze swojej strony do 2030 roku zamierza osiągnąć 50% udział (bez precyzowania, czy dotyczy to ilości, czy wartości) w swojej sprzedaży pojazdów elektrycznych, a do 2040 roku 100% pojazdów będą to warianty neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent