Wzornictwo RMMV – Rheinmetall – więcej osobowości, proszę!
Dzięki uderzająco nowoczesnemu wzornictwu i agresywnemu językowi projektowania Rheinmetall nadaje swoim pojazdom wojskowym i opancerzonym niepowtarzalny wygląd, czyniąc tym samym firmę pionierem całej branży.
Rheinmetall opracował swój nowy język projektowania w ścisłej współpracy z agencją innowacji KT design z siedzibą w Hagen, niedaleko Lasu Teutoburskiego. „Wojskowe pojazdy transportowe i opancerzone to sprzęt bojowy. Muszą wyglądać odpowiednio odstraszająco i agresywnie” — mówi główny projektant Thomas Oberhoff. Jego formuła sukcesu to nadanie pojazdom charakteru. Jednocześnie projekt odzwierciedla siłę technologiczną. Centralnymi elementami projektu są rozłożone trójkątne i trapezowe powierzchnie, które przypominają tarcze ochronne i dają żołnierzom poczucie bezpieczeństwa. Oberhoff mówi „Im więcej skośnych krawędzi ma obudowa, tym bardziej stabilny i dynamiczny wydaje się pojazd. Sztuka polega na znalezieniu odpowiednich kątów i proporcji”.
Prawie żaden inny pojazd wojskowy nie cechuje wizerunku międzynarodowych sił zbrojnych bardziej niż MAN KAT1. Pierwotnie został przygotowany w 1962 roku jako specjalny projekt dla Bundeswehry. Obecnie ponad 20 000 ciężarówek jego następcy, modelu HX, znajduje się w służbie na całym świecie. Kultowy projekt z tamtych czasów, z jego kanciastymi kształtami i dzieloną przednią szybą, wciąż jednak zachowuje swoją stylistyczną unikatowość. Aktualnie HX przechodzi daleko idący lifting z całkowicie przeprojektowaną kabiną pojazdu, jak stwierdza Christoph Pickert, wiceprezes ds. sprzedaży w Rheinmetall MAN Military Vehicles –„Najnowsza generacja naszej serii HX oznacza nie tylko większą ochronę, ergonomię i systemy wspomagania pojazdów dla żołnierzy. Pojazdy są również szczególnie imponujące wizualnie”.
Ostatnia generacja ciężarówek HX3 łączy uderzający projekt Rheinmetall z kultowymi elementami wzornictwa z poprzedniego modelu MAN Kat1. Już wyraźnie rozpoznawalne na szkicu projektu są ostro poprowadzone linie i gniewny wygląd, który nadaje pojazdowi duszę oraz niepowtarzalną twarz.
Mieszanka rewolucji i ewolucji
Dynamiczne krawędzie, przesunięte trapezy, przekątne powierzchni i, co nie mniej ważne, „gniewny wygląd” wyróżniają nową stylistykę HX3. Całkowicie przeprojektowana kabina wygląda groźnie, uosabiając moc i stabilność. Oprócz rewolucyjnego języka projektowania w wyglądzie i charakterze nowego projektu Rheinmetall, są reminiscencje MAN Kat1. „Dla nas ważne było kontynuowanie jego udanej historii i pozostawienie starej generacji przy życiu w projektowaniu poszczególnych elementów, takich jak przednia szyba”, podkreśla Pickert.
Iteracyjny proces projektowania
Rheinmetall MAN Military Vehicles rozpoczął projekt w 2018 roku. Pickert wyjaśnia „Ponieważ ciężarówki są dopuszczone do użytku drogowego, projekt jest ściśle regulowany. Niezależnie od tego, czy kwestia dotyczy wymiarów, rozmiarów pola widzenia, czy położenia wskaźników i lusterek wstecznych — wiele rzeczy jest wymaganych przez prawo”. Nie wszystkie pomysły, które pojawiły się w trakcie procesu projektowania, mogły zatem zostać zrealizowane ze względów konstrukcyjnych lub kosztowych. „Był to bardzo iteracyjny proces, dopóki to, co było technicznie wykonalne, nie znalazło się na cyfrowej desce kreślarskiej w formie konstrukcji CAD”. Wynik jest imponujący. Zespół zaprezentował prototypy w 2020 roku. Pojazdy są obecnie testowane, nie tylko wewnętrznie. Armia USA także wykazała zainteresowanie rodziną pojazdów HX3 w ramach swojego programu Common Tactical Truck. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, seryjna produkcja nowej generacji rozpocznie się w 2027 roku.
Poza tym bojowy wóz piechoty Lynx był pierwszym, w którym zastosowano nowy język projektowania Rheinmetall. Skośne ścięcie, tworzące przesunięte powierzchnie trapezowe i trójkątne, od zawsze były charakterystyczne dla pojazdów grupy technologiczno-uzbrojeniowej z siedzibą w Düsseldorfie.
Wsparcie psychiczne dla żołnierzy: konstrukcja czołgu podstawowego Panther KF51 odzwierciedla siłę, agresywność i maksymalną ochronę. Pomiędzy funkcjonalnością a estetyką
Rheinmetall po raz pierwszy wdrożył swój nowy język projektowania w bojowym wozie piechoty Lynx. Następnie wprowadzono opancerzony wóz transportowy Fuchs Evolution i czołg podstawowy Panther KF51. Każdy pojazd ma swój własny, indywidualny charakter, a mimo to jest niezaprzeczalnie jasne, że to produkt Rheinmetall. Fakt, że wojskowe pojazdy bojowe są definiowane przez swoją estetykę i tożsamość marki, oprócz ich funkcjonalności, stanowi nowość. Niemniej credo tutaj brzmi również „Forma podąża za funkcją”. Klaas Krause, wiceprezes ds. zarządzania produktami w Rheinmetall Landsysteme GmbH, wyjaśnia „Wczoraj, tak jak i dzisiaj, podstawowymi funkcjami systemów pojazdów wojskowych są jazda, transmisja radiowa i strzelanie. Zmiany w typie i konstrukcji są przede wszystkim wynikiem nowych przełomowych technologii, a nie czynników estetycznych”. Kierownik ds. produktu cytuje na przykładzie większej użytecznej objętości nowoczesnych pojazdów opancerzonych: „W przeszłości pojazdy miały bardzo płaską sylwetkę, dzięki czemu mogły poruszać się niezauważone i stanowiły mniejszy cel pod ostrzałem”. Na dzisiejszym przejrzystym polu bitwy z rozpoznaniem satelitarnym i dronowym, czujnikami i kamerami termowizyjnymi ta strategiczna przewaga zeszła na dalszy plan.
Ważnym bohaterem projektu jest ikoniczne „r” logo Rheinmetall – czy to w formie reflektorów LED…… czy jako otwór w wieżyczce armatniej.
Co jest więc ważne dzisiaj? „Zapewnienie jak największego bezpieczeństwa, mobilności i użytecznej objętości”, odpowiada Krause. Dzięki interfejsowi człowiek-maszyna i sztucznej inteligencji żołnierze nie muszą już opuszczać chronionego pojazdu opancerzonego. Ale elektronika potrzebuje przestrzeni. I tak jak w przypadku Lynx, Fuchs i Panther, musi być harmonijnie zintegrowana z ogólnymi konturami danego pojazdu. W końcu nawet użytkownicy wojskowi nie mogą ignorować aspektów estetycznych, mówi Klaas Krause. Sukces nowej serii modeli i ich niepowtarzalnego języka designu dowodzi, że miał rację.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent