Centrum produkcyjne VARO w Cressier w Szwajcarii korzysta obecnie ze specjalnego pojazdu strażackiego na podwoziu 4-osiowego Arocsa.

Wymagania stawiane samochdowi strażackiemu w rafinerii są niezwykle wysokie i szczególne. Podwozie 4-osiowego Mercedes-Benz Arocs 3253 L z krótką, dzienną kabiną i tylnymi osiami w układzie tridem z napędowym tandemem i ostatnią osią z funkcją skrętu przeciwbieżnego zostało zbudowane przez dostawcę dla straży pożarnej – koncern Rosenbauer jako pojazd specjalny dla centrum produkcyjnego VARO w Cressier.

Kupując specjalny wariant pożarniczy dla zakładu VARO w Cressier, wspólnie z dostawcą straży pożarnej Rosenbauerem, wybór padł na Arocsa 3253 L. Aby dobrze przygotować się do reakcji w przypadku alarmu, podwozie zostało ulepszone dzięki konstrukcji Modular Technology (MT) . Modułowa budowa pozwala bowiem na wysoki stopień personalizacji. Aby móc zaaplikować dużą ilość środka gaśniczego w krótkim czasie potrzebne są mocne układy pompowe, wydajne układy dozujące oraz wydajne działka wodno-pianowe. Wymaga to mocnej ciężarówki i odpowiednio zaprojektowanego podwozia. Arocs 3253 L jest jedną z niewielu ciężarówek spełniających te wymagania.

Do wymagań

Andreas Hauser, menedżer produktu w Daimler Truck Schweiz AG, mówi „Przygotowanie podwozia Arocsa do tego nadwozia jest wyjątkowe. Z 30–35 podwozi dla straży pożarnej dostarczanych co roku tylko 4–5 jest przeznaczonych do pojazdów ciężarowych, jak ten Arocs 3253 L.” Marcel Streich, dyrektor generalny Rosenbauer Switzerland, również jest przekonany o tym wyborze. „W każdym razie tylko nieliczne podwozia samochodów ciężarowych nadają się do tego specjalnego nadwozia. Arocs idealnie spełnia nasze wysokie wymogi w zakresie wydajności, stabilności i designu”. Równie ważne są dość kompaktowe wymiary pojazdu. Wiele pojazdów strażackich o podobnych osiągach jest po prostu zbyt dużych, aby móc manewrować w rafinerii.

STINGER – wysuwane ramię gaśmicze o dużym zasięgu (HRET)

Cechą szczególną pojazdu strażackiego Arocs jest ramię gaśnicze STINGER , które po raz pierwszy zostało użyte w Szwajcarii w VARO w Cressier w wariancie strażackim poza operacjami na lotnisku. Ramię gaśnicze Rosenbauer STINGER zostało opracowane przez samego Rosenbauera i można je dopasować w różnych wersjach w zależności od obszaru zastosowania. Ogień można gasić z wysokości 20 metrów i z odległości do 90 metrów. Nieograniczony zakres obrotu 360° zapewnia również maksymalną elastyczność. Dzięki wydajności do 6000 l/min i dodatkowemu systemowi piany, ten pojazd strażacki cechuje się znacznymi możliwościami bojowymi.

Nieskomplikowane partnerstwo dla skomplikowanych projektów

Od 2012 roku VARO zarządza 74-hektarową rafinerią w Cressier, która została oddana do użytku w 1966 roku. W użyciu są już cztery samochody pożarnicze marki Mercedes-Benz. W przypadku nowego pojazdu firma VARO zaufała doświadczonemu dostawcy straży pożarnej =- tzn. Rosenbauerowi. „Rosenbauer jest jedynym dostawcą dla straży pożarnej w Szwajcarii, który był w stanie spełnić nasze wysokie wymagania”. mówi Sébastien Wicht, szef straży pożarnej w VARO w Cressier. Marcel Streich, dyrektor generalny Rosenbauer Switzerland, podkreśla też udaną współpracę z Daimler Truck Schweiz AG i VARO Refining Cressier SA oraz Pierre Steulet SA, która jest odpowiedzialna za przyszłą konserwację pojazdów. Sam Rosenbauer Switzerland świadczy usługi dla jednostek straży pożarnej z 20-letnią gwarancją sprawności.

  Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent