Daimler Truck prezentuje trzy pojazdy komunalne marki Mercedes-Benz Trucks w hali C6/stoisko 451. Novum to m.in. system operacyjny UNI-TOUCH na nośniku narzędzi Unimog U 430. Pokaz eActrosa 400 z napędem akumulatorowym, hakowym system załadowczym oraz osprzętem zimowym i pługiem odśnieżającym. Całkowicie elektryczny eEconic jako podwozie do prac komunalnych zapewnia wgląd w architekturę napędu. Wszystkie trzy pojazdy mają ulepszone funkcje bezpieczeństwa wynikające z przepisów dotyczących bezpieczeństwa ogólnego (GSR)
W dniach 13–17 maja 2024 roku Mercedes-Benz Trucks zaprezentuje różne ciężarówki do prac komunalnych na IFAT, wiodących na świecie targach gospodarki wodno-ściekowej, odpadów i surowców wtórnych. Na stoisku 451 w hali C6 producent zaprezentuje nośnik narzędzi Unimog z nowym systemem operacyjnym UNI-TOUCH oraz dwie ciężarówki z napędem akumulatorowo-elektrycznym: eActros 400 z hakowym system załadowczym Meiller, sprzętem zimowym i pługiem odśnieżającym firmy Bucher Municipal oraz eEconic do prac komunalnych.
Przed halą C6 pokazany zostanie Arocs 6×4/4 z kierowaną osią wleczoną, wyposażony w wywrotkę i żuraw. Inne pojazdy zasilane akumulatorowo, takie jak eEconic do użytku jako pojazd do zbierania śmieci i eActros jako system wywrotek, można obejrzeć podczas demonstracji na żywo na świeżym powietrzu.
Franziska Cusumano, dyrektor Mercedes-Benz Special Trucks, stwierdziła „Na targach IFAT po raz pierwszy zaprezentujemy nasz nośnik narzędzi Unimog z systemem operacyjnym UNI-TOUCH i nowymi systemami wspomagającymi bezpieczeństwo. Oznacza to, że nasi klienci będą wykonywać swoje pracy na drogach, kolei, w polu lub w terenie, zapewniając jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo. Christian Wilz, dyrektor sprzedaży i usług Mercedes-Benz Trucks w Niemczech, dodał „Na tegorocznych targach IFAT koncentrujemy się na integracji pojazdów akumulatorowo-elektrycznych z zastosowaniami komunalnymi. Na naszym stoisku mamy dwa pojazdy, eActros 400 i eEconic, które oferują szereg wszechstronnych opcji, z odpowiednim osprzętem i zabudową. Od wywozu śmieci po odśnieżanie i rozrzucanie piasku, w gęstym ruchu miejskim, w zimnych i śliskich warunkach – nasze elektryczne ciężarówki są gotowe do pracy”.
Nośnik narzędzi Unimog z GSR, UNI-TOUCH i trzema narzędziami
Po raz pierwszy Mercedes-Benz Special Trucks prezentuje nośnik narzędzi Unimog spełniający wymagania unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa pojazdów (rozporządzenie UE 2019/2144 Ogólne rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa II, „GSR”), które wchodzą w życie w lipcu 2024 roku. Ten nośnik narzędzi zapewnia zatem większą pomoc kierowcom i większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Nowy GSR jest teraz standardowo wyposażony w asystenta ochrony bocznej, asystenta ochrony przedniej, asystenta rozpoznawania znaków drogowych, kamerę cofania i system ostrzegania o utracie ciśnienia w oponach.
Prawie wszystkimi narzędziami dostępnymi dla Unimoga można teraz sterować za pomocą nowego systemu operacyjnego UNI-TOUCH. Ten premierowy system może zastąpić panele sterowania komputerów pokładowych, czyniąc obsługę bardziej ergonomiczną i intuicyjną. Konsola środkowa została całkowicie odnowiona i ma bardziej smukłą konstrukcję. Można ją teraz przesuwać na boki oraz do przodu i do tyłu. Dodatkowo starano się zmniejszyć liczbę elementów sterujących, aby zaoszczędzić miejsce. Kierowca może teraz przypisywać przyciski indywidualnie oraz zapisywać profile i procesy powtarzalne. Ekran dotykowy o przekątnej 10,5 cala (26 cm) umożliwia użytkownikowi skonfigurowanie ustawień dla danego zadania. Ekran można obracać i pochylać w celu ustawienia kąta widzenia według potrzeb. Ponadto opcjonalny joystick wielofunkcyjny ma przypisane elementy sterujące i można go podłączyć do interfejsu na siedzeniu kierowcy lub pasażera z przodu. Oznacza to, że użytkownik może zawsze obsługiwać joystick prawą ręką, opierając ramię na podłokietniku. Jednocześnie joystick porusza się automatycznie wraz z amortyzowanym fotelem, dzięki czemu kierowca może pracować ergonomicznie.
Kolejnymi elementami nowego systemu operacyjnego są przycisk Start/Stop, który zastępuje klasyczny kluczyk stacyjki nośnika narzędzi, oraz nowe panele sterujące.drzwi kierowcy, drzwi pasażera z przodu i opcjonalne drzwi do koszenia.
Prezentowany nośnik narzędzi wyposażono w kombinację kosiarki z przecinarką umieszczoną z przodu pojazdu oraz posypywarkę. Kosiarka czołowa MFK 500 firmy Mulag ma zasięg sześciu metrów (siedem metrów z teleskopowym drążkiem przedłużającym) i może być używana obustronnie. Napęd przekazywany jest poprzez pokładowy układ hydrauliczny lub przedni wał odbioru mocy. Kosiarkę wolnoobszarową FSG 2000 firmy Mulag można używać do przycinania gałęzi i krzewów oraz do odśnieżania dróg i torów kolejowych. Narzędzie to można przy niewielkim wysiłku zamontować na przedniej płycie montażowej Unimoga.
Zawieszany rozsiewacz Yeti W22 Omega firmy Bucher Municipal zaopatrzono w dodatkowy zbiornik na solankę, zintegrowany ze zbiornikiem rozrzutnika pomiędzy dwoma przenośnikami ślimakowymi. Dzięki temu rozrzutnik oferuje taką samą objętość suchej masy (soli drogowej) i solanki: 2,2 m³ lub 2200 litrów. Umożliwia to zastosowanie soli mokrej o zawartości solanki do 50% (FS 50). Zwiększona zawartość solanki sprawia, że prace odladzające są bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska, wydłużając czas efektywnego działania mokrej soli i zmniejszając jej znoszenie. W razie potrzeby Klient może zastosować tę technologię również do aplikacji czystej solanki (FS 100). Do prac letnich dodatkowy zbiornik może służyć jako dystrybutor wody do podlewania i czyszczenia. Kolejną zaletą serii Yeti Omega jest jej niska wysokość całkowita dzięki innowacyjnej technologii podwójnej śruby, która zapewnia nisko położony środek ciężkości i doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach.
Elektryczne ciężarówki do użytku komunalnego
Po raz pierwszy na targach IFAT koncern pokazuje model eActros 400 do użytku jako pojazd do prac zimowych z hakowym systemem Meiller i sprzętem zimowym Bucher Municipal. Pług odśnieżający serii Polyx L jest standardowo wyposażony w opatentowany lemiesz neoprenowy, który odśnieża drogi delikatnie i cicho oraz gwarantuje lepszy wyrzut śniegu. Pług odśnieżający połączono z pojazdem za pomocą nowatorskiej przedniej płyty montażowej. Przednia płyta montażowa, która wcześniej była stabilnie połączona z podwoziem, teraz pozostaje na pługu śnieżnym, w ten sposób umożliwiając nieograniczone wykorzystanie czujników dla wymagań GSR. Ponadto, w przypadku używania poza sezonem zimowym, następuje znaczna oszczędność masy. Elektryczny i samowystarczalny rozrzutnik Icebear VP350e FS 30 zabiera pięć metrów sześciennych suchej masy i 2150 litrów solanki.
Akumulatory w typie eEconic 400 składają się z trzech zestawów akumulatorów, każdy o zainstalowanej pojemności 112 kWh[1] i pojemności użytkowej około 97 kWh[2]. Dzięki czterem akumulatorom eActros 400 może przejechać nawet 400 kilometrów[3], w zależności od zastosowania. Sercem technologicznym tej elektrycznej ciężarówki jest jednostka napędowa – elektryczna sztywna oś z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i dwubiegową skrzynią przekładniową. Obydwa silniki chłodzone cieczą generują moc ciągłą 330 kW oraz moc szczytową 400 kW.
Na stoisku zainteresowani znajdą także w pełni elektryczny Mercedes-Benz eEconic 300 jako podwozie w konfiguracji osi 6×2. W porównaniu do swoich konkurencyjnych odpowiedników pojazd podstawowy cechuje się szczególnie niską masą własną. Bez nadwozia zwiedzający mogą lepiej przyjrzeć się architekturze napędu tego auta. eEconic jest używany głównie do zbierania śmieci w obszarach miejskich i komunalnych, gdzie może dobrze wykorzystać swoją zwiększoną ładowność. Producenci nadwozi mogą przedstawiają eEconica do użytku jako pojazd do zbiórki śmieci na otwartej przestrzeni „Mitte”, Zöller (stoisko 710/5), FAUN (stoisko 712/5) i Terberg HS (stoisko 713/15).
Ciężarówka Mercedes-Benz w akcji na zewnątrz
Przed halą stoi Mercedes-Benz Arocs 2748 z GSR, zaprojektowany z myślą o stabilności i trwałości. Pojazd ten, dotychczas używany głównie w budownictwie, zostanie zaprezentowany na targach IFAT w konfiguracji osi 6×4/4. Ma on stały napęd na przednie koła i skrętną oś wleczoną. Sprzęt zimowy pochodzi od firmy Küpper-Weiser, zabudowa wywrotki od Meiller, a żuraw od Palfinger.
Na świeżym powietrzu Stowarzyszenia Maszyn Roboczych i Techniki Komunalnej w Niemczech (VAK e.V.) prezentuje eEconic 300 z zabudową firmy Zöller podczas demonstracji na żywo „Truck in Action”. Pojazd jest użytkowany przez klientów od ponad roku, a eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami i wartościami zużycia paliwa. eEconicowi będzie towarzyszył eActros 300 z hakowym systemem Meiller i przyczepą. Zestaw podwozie/przyczepa może obsłużyć dwa kontenery o łącznej objętości 96 m3, których załadunek i rozładunek odbywa się w pełni elektrycznie.
Mercedes-Benz Special Trucks wystawi jeszcze eEconica z centrum logistycznego fabryki ciężarówek w Wörth am Rhein. Pojazd ten posłuży także jako platforma do dyskusji panelowej VAK.

[1] Pojemność znamionowa nowego akumulatora na podstawie wewnętrznie określonych warunków ramowych. Może się to różnić w zależności od konkretnego zastosowania i warunków środowiskowych.

[2] Energia użytkowa

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent