Kampania dostaw nowych jednostek Volvo FH z I-Save zakończyła się w ostatnim kwartale ich połączeniem z flotą składającą się z 2800 pojazdów, które są w stanie odpowiedzieć na potrzeby tysięcy klientów w 27 europejskich lokalizacjach docelowych. Droga do dekarbonizacji, neutralizacji emisji i transformacji ekologicznej obejmowała wprowadzenie pierwszych 15 ciągników elektrycznych, które przybyły do Hiszpanii. Operacja ta jest zintegrowana ze strategią odnowy floty firmy opartą na ciągłym doskonaleniu – średni wiek aut wynosi 30 miesięcy – w odpowiedzi na potrzeby klientów proponowane są najbardziej innowacyjne rozwiązania logistyczne.
Grupa Primafrio, wiodący międzynarodowy operator logistyczny w Europie w transporcie drogowym produktów ogrodniczych w kontrolowanych temperaturach, oraz Volvo Trucks, lider w segmencie ciągników i ciężarówek elektrycznych w Hiszpanii, rozpoczynają nowy etap swojej współpracy, na zakończenie kampanii 2023-2024, w której 815 nowoczesnych pojazdów stanowi istotną część floty Grupy. Obecnie flota Primafrio liczy ponad 1400 aut Volvo, co stanowi historyczne powiązanie świadczące o zainteresowaniu obu firm innowacjami ora zrównoważonym rozwojem.
Volvo FH z silnikiem o mocy 460 KM z I-Save otrzymało kabinę Globetrotter, Retarder, I-Park Cool i ADR. Pojazdy te mają także układ napędowy, zapewniający mniejsze zużycie paliwa dzięki systemowi I-Save, który wykorzystuje silnik D13 z technologią Turbo Compound, zapewniając większy moment obrotowy przy niskich prędkościach obrotowych silnika, oraz wydajne tylne osie i zoptymalizowane rozwiązania programowe w celu oszczędzania paliwa i poprawy ich marginesów. Ponadto I-Save gwarantuje lepsze właściwości jezdne: większy moment obrotowy, niższe obroty silnika i cichszy układ napędowy, co stanowi różnicę. José Esteban Conesa, prezes Grupy Primafrio, wskazuje „Ciężarówki Volvo dostosowują się do naszych tras, ale też do naszej filozofii biznesowej. Dlatego współpraca z tą firmą jest gwarancją innowacyjności i nowoczesności, która pomaga nam w dalszym ciągu podążać drogą w kierunku efektywności energetycznej i redukcji emisji zanieczyszczeń”. Giovanni Bruno, dyrektor generalny Volvo Trucks Spain, podkreślił znaczenie tej relacji „Te ponad 800 pojazdów, które już działają w jej flocie, składającej się łącznie z ponad 1400 pojazdów Volvo, osiągnęło najwyższy poziom produktywności i dostępność; W Volvo motywuje nas to do dalszego rozwoju z Primafrio i wspólnego przyczyniania się do bardziej wydajnego i zrównoważonego transportu towarowego”.
Pojawienie się tych 815 ciężarówek Volvo jest częścią corocznego planu odnowy floty realizowanego przez Grupo Primafrio w ramach ciągłego poszukiwania większej efektywności energetycznej, redukcji emisji i zużycia paliwa oraz oszczędności w kosztach utrzymania pojazdów. Jednostki te stały się częścią floty firmy składającej się z 2800 pojazdów, która jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby tysięcy klientów w 27 europejskich lokalizacjach, oferując coraz bardziej wydajne i zrównoważone usługi. Jednostki zostały włączone jako kompletne rozwiązanie Volvo, objęte umową dotyczącą konserwacji i napraw, zarządzaniem flotą oraz kompletnym rozwiązaniem Volvo Financial Services.
Pionierska propozycja elektryczna w Hiszpanii
Współpraca ta stanowiła kamień milowy w jej historii, włączając w ubiegłym roku 15 ciągników siodłowych Volvo FH Electric – pierwszych w 100% elektrycznych ciągników siodłowych, które przybyły do Hiszpanii. Pojazdy te przeznaczone są do odbioru produktów ogrodniczych w kontrolowanych temperaturach w regionie Murcji, które następnie są dystrybuowane w supermarketach EDEKA, głównej sieci sprzedaży detalicznej żywności w Niemczech. Dla Grupo Primafrio to przejęcie stanowi nowy postęp dla sektora logistyki i transportu na jej drodze do dekarbonizacji, neutralizacji emisji i transformacji ekologicznej.
Model FH Electric osiąga zasięg do 300 kilometrów. Ma 3 silniki elektryczne połączone ze skrzynią biegów Volvo I-Shift i oferuje trzy różne moce: moc ciągłą 315 kW (430 KM), szczytową moc 490 kW (666 KM) i chwilowy moment obrotowy do 2400 Nm. Dodatkowo auta są wyposażone w nowoczesne akumulatory, których łączna pojemność magazynowania energii wynosi 540 kWh.

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent