Siły Zbrojne Austrii otrzymały kontenerowe zbiorniki wodę, oparte na platformach typu roll-on/roll-off – flatrack NATO.

Zbiorniki na wodę austriackiego dostawcy zabudów – rodzinnej firmy Empl – mają pojemność 13 500 litrów i są transportowane 4-osiowymi, terenowymi ciężarówkami Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) – typ SX 45 z napędem na wszystkie koła 8×8. Bez pomocy z zewnątrz pojemniki można podnosić za pomocą urządzenia hakowego Scorpion T17 firmy Palfinger. Woda gaśnicza może być doprowadzana zarówno z załadowanego, jak i z odstawionego kontenera. W tym celu w tylnej części kontenera zintegrowano przenośną pompę pożarniczą typu hydrofighter Tornado II, napędzaną dwucylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 45 kW. Umożliwia to uzyskanie wydajność do 2000 litrów na minutę. Dzięki przenośnej pompie wodę można również pobierać ze zbiorników.

Poza tym taki bojowy kontener gaśniczy może służyć jako samodzielna jednostka do walki z pożarami. W tym celu zaopatrzono go w dachowe – zamontowane z przodu kontenera – działko wodno-pianowe TFT, elektrycznie sterowane, o regulowanej wydajności.

Dostarczona kombinacja cysterna z wodą/samochód terenowy służy do uzupełnienia pojazdów strażackich o cysterny do gaszenia pożarów, które przewożą ze sobą środki do gaszenia pożarów, ale generalnie są uzależnione od stacjonarnego zaopatrzenia w wodę. Dzięki zbiornikom wody woda gaśnicza może być dostępna na obszarach zagrożonych pożarem, które nie mają infrastruktury lub taka infrastruktura okazuje się niewystarczająca. Austriackie Siły Zbrojne są bowiem także odpowiedzialne za ochronę ludności.

 Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent