Wkrótce rozpoczęcie produkcji seryjnej: w pełni elektryczny eActros 300 Traktor jedzie z Niemiec do Turcji
Udany przejazd z zakładu Mercedes-Benz Wörth do zakładu Mercedes-Benz Trucks w Aksaray w Turcji w celu przeprowadzenia testów elektrycznych ciężarówek. Trasa o długości około 3000 kilometrów prowadziła przez Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię i Bułgarię do Turcji. W trasie: ciągnik eActros 300, eActros 300 4×2 i eActros 300 6×2. Ładowanie akumulatorów tylko w publicznych stacjach ładowania.
Ciągnik eActros 300 do transportu dystrybucyjnego przejechał około 3000 kilometrów z fabryki Mercedes-Benz Wörth do Aksaray w Turcji, gdzie odbędą się drogowe próby wytrzymałościowe i niezawodności elektrycznej ciężarówki. Inżynierowie testowi wybrali trasę przez Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię i Bułgarię. Na całej trasie ciągnikowi eActros 300 towarzyszyły dwa eActrosy jako pojazdy dwu- i trzyosiowe, znajdujące się w produkcji seryjnej od końca 2021 roku. Podczas całej trasy akumulatory wszystkich ciężarówek elektrycznych były ładowane wyłącznie w publicznie dostępnych stacjach ładowania. Dr Christof Weber, szef globalnych testów w Mercedes-Benz Trucks, wskazał „W ramach przygotowań do zbliżającego się jesienią seryjnej produkcji ciągnika eActros 300, między innymi w naszym zakładzie w Aksaray odbędą się drogowe testy wytrzymałościowe. Tam też jako dodatkowy sprawdzian wykorzystaliśmy wymagającą trasę. Nasz wniosek: e-ciężarówka z łatwością pokonała różnorodną trasę przez Europę Środkową i Południowo-Wschodnią i jest gotowa do produkcji seryjnej”.
Jazda próbna ciągnika elektrycznego
Podczas jazdy do Turcji inżynierowie testowi w szczególności skupili się na systemach bezpieczeństwa, osiągach i trwałości pojazdu. W przypadku napędu elektrycznego ważnymi aspektami były np. funkcjonalność prognozy zasięgu, rekuperacja oraz bezbłędna łączność ze stacjami ładowania za granicą. Zarówno zróżnicowana i wymagająca topografia, jak i różne warunki klimatyczne stwarzały dobre warunki do szeroko zakrojonych prób pojazdów podczas eksploatacji.
eActros 300 –ciągnik gotowy do produkcji seryjnej
Pojazd jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi europejskimi naczepami siodłowymi, biorąc pod uwagę maksymalną dopuszczalną długość całkowitą zestawu ciągnik/naczepa. Ten elektryczny ciągnik siodłowy bazuje na tej samej technologii co eActros 300/400. Trzy pakiety akumulatorów, każdy o pojemności 112 kWh, na jednym ładowaniu zapewniają zasięg do 220 km. eActrosa 300 można ładować z mocą do 160 kW: trzy akumulatory potrzebują nieco ponad godziny, aby na standardowej stacji szybkiego ładowania prądem stałym naładować je prądem ładowania 400 A od 20 do 80 procent ich pojemności. W ramach serii sprawdzianów, w zeszłym roku elektryczna ciężarówka już pomyślnie pokonała przełęcz Arlberg w Austrii. Niektóre odcinki testów przeprowadzono na wysokości ponad 1800 m n.p.m.
eActros 300/400
Ciągnikowi eActros 300 towarzyszyły dwa eActrosy 300 (4×2 i 6×2). Elektryczny eActros do ciężkiego transportu dystrybucyjnego zjeżdża z linii produkcyjnej w zakładzie w Wörth od 2021 roku. Jego akumulatory składają się z trzech (eActros 300) lub czterech modułów akumulatorów (eActros 400), z których każdy oferuje pojemność zainstalowaną 112 kWh. Zasięg eActrosa 400 z czterema akumulatorami wynosi do 400 kilometrów. Sercem technologii jest jednostka napędowa – elektryczna sztywna oś z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i dwubiegową skrzynią przekładniową. Oba chłodzone cieczą silniki generują ciągłą moc wyjściową 330 kW oraz moc szczytową 400 kW. Ponadto, podczas przewidywanej jazdy, energia elektryczna może być odzyskiwana poprzez rekuperację.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent