Firma transportowa i drogowa WIKAB – nowa Scania L 280 TMA z drzwiami Scania City Door to niskopodłogowa ciężarówka, która dzięki bezpiecznej i łatwo dostępnej kabinie idealnie nadaje się do trudnych warunków drogowych.
WIKAB jest znany i cieszy się zaufaniem od 40 lat w branży. Zatrudniając 30 pracowników i dysponując flotą 16 pojazdów, wykonuje wszelkiego rodzaju prace transportowe i drogowe oraz pomagają innym operatorom komunalnym i prywatnym w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Patrick Wik, kierownik i współwłaściciel,, ocenił „Można powiedzieć, że zaawansowane bezpieczeństwo ruchu drogowego jest zawsze w naszym programie. Chronimy inne firmy i władze podczas prac budowlanych oraz konserwacyjnych na drogach w okolicy. Nowa Scania L 280 ma kilka dobrych cech w zakresie bezpieczeństwa i ergonomii. Niskie i szerokie wejście sprawiają, że wyróżnia się spośród innych naszych pojazdów zwrotnością i łatwo dostępną pozycją za kierownicą”.
Zaufany do wszechstronnych zadań wysokiego ryzyka
Mieszana flota WIKAB składa się z pojazdów serwisowych z żurawiami, hakowymi systemami załadunkowymi, platformami i śmieciarkami, poza ważnymi pojazdami TMA (tłumik montowany na ciężarówce). Ciężarówka TMA rzadko pracuje sama, a główne jej zadanie polega na pełnieniu funkcji nośnika tablic informacyjnych oraz amortyzatora kolizyjnego, w ten sposób chroniąc ludzi i pojazdy pracujące na drogach, głównie w porze nocnej.
Odwiedzając biuro WIKAB w pobliżu autostrady E6, około 40 minut jazdy na południe od Göteborga, pierwsze wrażenie nie ujawnia wielu niebezpiecznych i czasami gorączkowych prac drogowych, które wykonują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w tygodniu.
Bezpieczny i łatwy dostęp dzięki Scania City Door
„Mamy samochody ciężarowe TMA z kabinami typu S i R, które są dobre do wielu zadań, ale chcieliśmy nowego, z naciskiem na bezpieczeństwo w połączeniu z lepszą ergonomią. Ta nowa kabina Scania z niskim wejściem pozwala kierowcy znajdować się bliżej podłoża, co ułatwia dostęp do wąskich miejsc w tunelach lub przy ścianach przydrożnych. Moi kierowcy mogą teraz bezpiecznie i szybko wsiadać i wysiadać z ciężarówki bez konieczności otwierania drzwi kierowcy i narażania się na ruch uliczny”.
Nową ciężarówkę TMA zaopatrzono w drzwi Scania City Door po prawej stronie, a fotel kierowcy po lewej stronie. Dzięki wysuniętej do przodu kabinie tunel silnika nie przeszkadza, co zapewnia doskonały dostęp do kabiny. Szczególnie, że w przeciwieństwie do zwykłych drzwi do kabiny, drzwi Scania City Door do otwarcia nie wymagają przestrzeni na zewnątrz. To bardzo przemawia do pracownika WIKAB, Nicklasa Jonssona, pierwszego kierowcy, który ją wypróbował i nadal lubi jeździć nową ciężarówką serii L. Mówi on „Ta nowa ciężarówka sprawdza się doskonale, zarówno pod względem ergonomii, jak i bezpieczeństwa. Bezpieczniej jest siedzieć na tak niskim poziomie. Masz wiele możliwości wygodnego siedzenia i z pewnością czujesz się jak w Scanii. Widoczność dookoła jest świetna dookoła, nie wspominając o stałej pozycji lusterka wstecznego po prawej stronie. Nie rusza się ono po otwarciu City Door, co eliminuje martwe pole podczas jazdy i znacznie bezpieczniej wychodzi do pobocze drogi”.
Nicklas i jego koledzy czuli, że na początku siedzenie tak nisko i przed osią było trochę niezwykłe, ale szybko stało się to nawykiem. Korzyść wynikająca z bliskości asfaltu i doskonałego widoku na otaczający ruch uliczny rekompensuje to z nawiązką. Niskie wejście jest dużą zaletą przy częstym wchodzeniu i wychodzeniu z kabiny podczas zmiany. Scania City Door działa jak przednie drzwi autobusu miejskiego, pozostawiając dużo miejsca na włożenie stopy. „Ta ciężarówka znacznie ułatwia mi pracę” — mówi Nicklas. „Myślę, że to doskonała ciężarówka TMA”.
 Tekst: Jarosław Brach
 Zdjęcia : Producent