Wielton

Jedną z największych premuer, zarówno w układzie produktowym, jak i produkcyjno-strategicznym, było wziecie udziału w imprezie przez Wielton Defence – specjalnie powołaną spółkę celową przez Grupę Wielton do zajmowania się własnie tzw. biznesem wojskowym..Dla trzeciego wytwórcy naczep i zabudów w Europie był to jak dotychczas segment praktycznie nieistniejący. Teraz jednak sytuacja w tej materii ulega dosyć poważnym zmianom. Po pierwsze, ze względu na obecną sytuację na świecie, przemysł zbrojeniowy po latach marazmu i zastania zaczyna się dosyć mocno ponownie rozwijać. Dotyczy to nie tylko samych szeroko pojętych produktów stricte militarnych, ale też cywilnych zmilitaryzowanych, w tym transportowych. Po drugie analogiczne działania prowadzi część z liczących się konkurentów, jak niemiecki Schmitz Cargobull, który w Paryżu na Eurosatory prezentował swoje pojazdowe zmilitaryzowane propozycje. Po trzecie w swoim międzynarodowym portfolio Grupa Wielton dysponuje zasobami, technologiami i wyrobami, które może przedstawić siłom zbrojnym. Tym bardziej, że ma najszerszą ofertę w tej grupie, jakiej nie jest w stanie przedstawić żaden z rywali. Tzn. z jednej strony żaden z potentatów, jak Schmitz, Krone czy Kŏgel nie proponuje naczep niskopodwoziowych, a jedynie skrzyniowe, kurtynowe i podkontenerowe, analogicznie jak przyczepy z podobnymi nadwoziami. Zatem zostaje jedynie turecki Kässbohrer, który chociaż wytwarza niezwykle szeroką gamę naczep niskopodwoziowych, co ciekawe dotąd żadnej z nich nie zmilitaryzował. To niezwykle dziwne, ale skutkujące tym, że nawet na zamówienie tureckich sił zbrojnych stosowne niskopodwoziowe naczepy klasy HET musiały dostarczać inne, mniejsze firmy. Rodzą się zatem kompletnie nowe możliwości, także w sytuacji zmian w przepisach i zezwolenia na użytkowanie przez nasz MON wydłużonych zestawów klasy EMS – tzw. EMS MIL, o długości 25,25 m i masie całkowitej minimum na początek 52000-56000 kg.

Obecnie oferta obejmuje:

  1. Zabudowy skrzyniowo-plandekowe DEFENCE Rigid Tarp
  2. Systemy wymienne BDF Furgon DEFENCE Box Swap Body
  3. Naczepy podkontenerowe DEFENCE Container
  4. Naczepę niskopodwoziową DEFENCE LB6
  5. Naczepę uniwersalną Defence Cargo
  6. Naczepę uniwersalną DEFENCE Cargo MULTI
  7. Przyczepy pod kontenery rolkowe DEFENCE SLIDER SL1

Z tej dosyć szerokiej palety na targach MSPO stała 6-osiowa naczepa niskpodwoziowa klasy HET. Jej konstrukcję nośną wykonano z wysokowytrzymałej stali i zabezpieczono antykorozyjnie. Ma ona możliwość transportu pojazdów wojskowych, sprzętu budowlanego oraz ciężkich konstrukcji technicznych. Pokład załadunkowy – platformę ładunkową pokryto blachą antypoślizgową i przygotowano do mocowania kontenerów : 1 x 20″ lub 1 x 30″. Pokład ten ma bowiem m.in. 10 par uchwytów mocowania ładunku 10.000 daN oraz 3 pary mocowań 16.000 daN każdy. Osie są zaopatrzone w bliźniacze ogumienie i hydraulicznie skrętne, tym samym zabezpieczając mobilność i manewrowowść pojazdu w ciasnych zakrętach. Najazdy na pokład załadunkowy hydraulicznie są otwierane i przesuwane na boki, zapewniają szybki i bezpieczny załadunek. Stopery regulujące pozycjonowanie najcięższych pojazdów znajdują się w położeniu dla optymalnego rozkładu mas na pokładzie. Poza tym pojemne skrzynie narzędziowe na balkonie naczepy oraz pod pokładem załadunkowym gwarantuja dużą ilość miejsca na osprzęt, łańcuchy mocowania ładunku itp.
Dane techniczne tego modelu, roboczo oznaczonego jako LB6, prezentują się następująco: długość całkowita 14 770 mm, długość platformy ładunkowej 11 000 mm, wysokość załadunku 890 mm, wysokość całkowita ca. 3 700 mm, ładowność techniczna ca. 66 500 kg, dopuszczalna masa całkowita 85 000 kg, masa własna około.18 500 kg.

Jak mocno podkreślali przedstawiciele Grupy Wielton.\Wielton Defence, naczepa ta powstała w ramach podmiotu, wykorzystując jego niemałe kompetencje w tym zakresie. Kwestia dotyczy m.in. wiedzy i doświadczenia reprezentowanego przez niemiecką spółkę zależną Langendorf – Langendorf GmbH, będącą m.in. uznanym producentem naczep niskopodwoziowych do przewozu ciężkich ładunków. Co równie ważne, naczepa ta jest w całości produkowana w Polsce, w Wieluniu, w nowych halach, oficjalnie oddanych do użytku w połowie listopada 2021 roku. Co się tyczy samego pozycjonowania, to Wielton chce ją zasadniczo promować jako naczepę uterenowioną, za zatem bazowo przewidzianą chociażby do współpracy z ciągnikami Zetros, jak dotychczas dostarczanymi do MON wraz z naczepami Dobrowolski. Jest to mianowicie sprzęt tej samej klasy. W tym kontekście warto wskazać, że wystawiono go wraz z 3-osiowym ciągnikiem Scania w układzie napędowym 6×4. Nie jest to zatem naczepa będąca odpowiednikiem w pełni terenowej naczepy 7-soiowej, o ładowności ponad 700000 kg, z systemem niezależnie zawieszonych obrotowych osi pendel. Powyższe oczywiście nie wyklucza przygotowania w przyszłości analogicznego wyrobu. Tym bardziej, że będąc jednym z rozgrywających w Europie w sferze wyrobów cywilnych podmiot może poświecić odpowiednie zasoby kapitałowe i ma zasoby ludzkie, w tym w ramach niemieckiej spółki zależnej Langendorf GmbH. Na tym etapie są to jedynie pewne dywagacje. Ponadto spółka myśli o eksporcie.

 

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent