M. van de Haar Handel & Verhuur z Amsterdamu niedawno wprowadził do eksploatacji nowy wielofunkcyjny pięcioosiowy samochód wyładowczy. Scania R530 10×4 z kabiną CR20H i silnikiem V8 wygląda wyjątkowo. Według firmy była to właściwie ostatnia szansa na dodanie do floty ośmiocylindrowego silnika. „Przepisy i strefy zeroemisyjne coraz bardziej utrudniają pracę tego typu pojazdami w mieście. Chociaż często uważa się, że zużycie paliwa przez silnik V8 będzie wysokie, osiągnęliśmy już lepsze wyniki. W połączeniu ze skrzynią biegów G33CM Opticruise odnotowaliśmy zużycie paliwa na poziomie 1 do 4” – mówi kierowca Bas van de Haar.
Zrównoważone użytkowanie pojazdów M. van de Haar jest w każdym przypadku gwarantowane, ponieważ firma standardowo wykorzystuje paliwo odnawialne HVO100. Zmniejsza to emisję CO 2 o 90% i optymalnie przyczynia się do zrównoważonej przyszłości.
Scania R530 10×4 z mocnym silnikiem V8 o mocy 530 KM została wyposażona w zawieszenie pneumatyczne i służy do transportu materiałów do budowy dróg, asfaltu i nawierzchni antypoślizgowych na autostradach A9 i A22. Dlatego też samochód można też z przodu zaopatrzyć w płytę montażową DIN, dzięki której autostrady będą wolne od śniegu i przejezdne.
„Właściwie początkowo mieliśmy zamiar wyposażyć samochód w zabudowę wywrotkę. Aby jednak sprostać wymaganiom naszych klientów i móc wykorzystać samochód do wielu zastosowań, wybrano 30-tonowy system kablowy – łańcuchowy firmy HTS-NCH w połączeniu z żurawiem HMF 1943 Z2 z zaciskiem. Konstrukcję tę dostarczyła HSW w Weesp. „Renzo Metsowi i jego zespołowi udało się zbudować naprawdę fantastyczny przykład technologii” – dodaje Bas van de Haar.
Oprócz pięknych felg aluminiowych, Scania otrzymała dodatkowe oświetlenie, trąbki pneumatyczne na dachu, światła migające i kierunkowskazy oraz przedłużoną osłonę przeciwsłoneczną. Całości dopełniają chlapacze Scania pod przednim zderzakiem. Ciężarówkę dostarczyła Scania Amsterdam.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent