IVECO jest gotowe dołączyć do Metalliki podczas europejskiej części trasy M72 World Tour w ramach partnerstwa ogłoszonego w listopadzie 2023 roku w Barcelonie podczas premiery całkowicie odnowionego składu IVECO. Koncern zapewni na trasie flotę niskoemisyjnego taboruu, wykorzystując pojazdy na gaz ziemny, akumulatory elektryczne i napędzane silnikiem diesla zasilanym paliwami odnawialnymi. W tym kontekście część floty będzie zasilana niskoemisyjnymi paliwami Shell dostarczanymi z europejskiej sieci tego przedsiębiorstwa energetycznego. Przy tym inspirowana Metalliką specjalna edycja malowania, zaprojektowana przez Centro Stile Grupy Iveco, będzie ozdobą limitowanej serii 72 ciężkich samochodów ciężarowych, zaopatrzonych w najwyższej klasy wyposażenie i funkcje. Generalnie działania angażujące IVECO, w tym specjalny konkurs prezentujący talenty kierowców przy muzyce Metallica, pokazują zaangażowanie marki w rozpoznawanie i wspieranie kierowców ciężarówek. Zarazem dla klientów i pracowników Grupy Iveco zarezerwowano ponad 1400 biletów, aby mogli wziąć udział w koncertach i cieszyć się wyjątkowymi wrażeniami IVECO VILLAGE w różnych miejscach

IVECO jest gotowe dołączyć do Metalliki podczas europejskiej części trasy M72 World Tour w ramach partnerstwa ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku w Barcelonie podczas premiery całkowicie odnowionego składu IVECO. IVECO i Metallica razem dążą bowiem do redukcji emisji CO2 i wspierają społeczności, w których odbędą się koncerty, poprzez wspólne zaangażowanie w zrównoważone działania. IVECO współpracuje z tym zespołem rockowym, aby zapewnić niskoemisyjny transport do wszystkich 9 przystanków Trasy po Europie (Monachium, Mediolan, Wiedeń, Helsinki, Kopenhaga, Oslo, Clisson, Warszawa i Madryt), zapewniając dla logistyki personelu Metalliki i sprzętu koncertowego gaz ziemny, prąd oraz ciężarówki i minibusy napędzane silnikiem diesla na paliwa odnawialne. Na końcowych etapach trasy do grona floty wieloenergetycznej dołączy także elektryczna ciężarówka napędzana ogniwami paliwowymi. Firma będzie także współpracować z Shell przy tankowaniu pojazdów na trasach do sal koncertowych, korzystając z sieci stacji benzynowych tego przedsiębiorstwa energetycznego.

Luca Sra, prezes jednostki biznesowej pojazdów ciężarowych w Grupie Iveco, stwierdził „Jesteśmy zachwyceni możliwością podążania autostradą z niesamowitą Metalliką. Nasze pojazdy z napędem alternatywnym, zasilane niskoemisyjnymi paliwami firmy Shell, przyczynią się do zmniejszenia śladu węglowego zespołu podczas europejskich koncertów trasy M72 Tour. Wieloenergetyczna flota, spersonalizowana specjalnymi barwami Metalliki, będzie potężnym ambasadorem zrównoważonego transportu podczas podróżowania po drogach całej Europy i w salach koncertowych” . Metallica skomentowała „ Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z Grupą Iveco, przedstawili nam swoją wizję tego projektu i sposób, w jaki zamierzają zmienić przyszłość transportu i emisji gazów cieplarnianych. Od razu wiedzieliśmy, że cele Metalliki są zbieżne z ich celami i zdaliśmy sobie sprawę z ogromnego potencjału redukcji emisji CO2 w ciężkich pojazdach transportowych. Rozpoczniemy naszą współpracę w maju 24 roku, kiedy światowa trasa M72 będzie kontynuowana w całej Europie, a pojazdy IVECO zasilane gazem ziemnym, energią elektryczną i olejem napędowym ze źródeł odnawialnych będą przewozić nasz sprzęt z miasta do miasta. Razem będziemy mogli przyczynić się do spełnienia zobowiązania Grupy Iveco dotyczącego osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do roku 2040. To niesamowite, że możemy być tego częścią! ”. Janine Albrecht-Webb, dyrektor generalna Shell ds. komercyjnego transportu drogowego na Europę, zaś dodał Shell współpracuje z IVECO, aby pomóc w obniżeniu emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia pojazdów, mając na celu dostarczanie paliw niskoemisyjnych, takich jak Shell BioLNG i Shell Renewable Diesel. Na przykład Shell BioLNG oferuje oddanym lojalnym klientom 100% redukcję emisji CO2e* w cyklu życia w porównaniu z olejem napędowym B7”.

Wieloenergetyczna flota IVECO napędza europejską trasę Metallica dzięki zrównoważonym innowacjom

Flota obsługująca europejską część Metallica Tour będzie się składać z 10 ciężkich pojazdów S-Way na gaz ziemny i 4 S-Way zasilanych odnawialnym olejem napędowym. Auta te będą używane do transportu sprzętu zespołu z wykorzystaniem sieci tankowania Shell. Uzupełnieniem floty pojazdów wieloenergetycznych będzie konwój zapewniający dalszą logistykę i wsparcie pokazowe w postaci dwóch pojazdów S-eWay – pierwszego elektrycznego pojazdu ciężarowego o dużej ładowności wyprodukowanego w całości przez IVECO – oraz dwóch S-Way LNG i jednego S-Way zasilanego odnawialnym olejem napędowym. W ostatnich dniach w Hiszpanii do konwoju dołączy pojazd paliwowy IVECO S-eWay. Natomiast dowóz załogi zespołu zapewnią minibusy eDaily oraz autokar Evadys siostrzanej marki IVECO BUS.

Dzięki alternatywnym pojazdom trakcyjnym IVECO Metallica wykona znaczący krok naprzód na drodze do dekarbonizacji. Zrównoważony rozwój środowiskowy i odpowiedzialność społeczna to bowiem wspólne podstawy, na których budowane jest partnerstwo pomiędzy IVECO i Metalliką.

Część floty ciężarówek S-Way biorących udział w trasie będzie zasilana paliwami Shell Renewable Diesel i Shell BioLNG. W Europie olej napędowy Shell Renewable Diesel zapewnia do 90% niższą emisję CO2e w cyklu życia w porównaniu do oleju napędowego B7. Shell BioLNG oferuje lojalnym klientom 100% redukcję emisji CO2e w cyklu życia w porównaniu z olejem napędowym B7. Firmom transportowym skupionym na zmniejszaniu swojego śladu węglowego Shell BioLNG zapewnia natychmiastowe, gotowe rozwiązanie umożliwiające emisję CO2 w całym cyklu życia, gdyż jego właściwości chemiczne umożliwiają przejście z LNG bez zmian w infrastrukturze i sprzęcie. Shell będzie też dostarczał Shell FuelSave Diesel i Shell LNG, a przedsiębiorstwo energetyczne zakupi kredyty węglowe za obliczoną emisję CO2e w całym cyklu życia, której nie można uniknąć ani zmniejszyć.

Flota IVECO inspirowana Metalliką: efektowne malowanie i ciężarówki z limitowanej edycji

Centro Stile z Grupy Iveco zaprojektowało efektowną edycję specjalną barw dla całej floty, czerpiąc inspirację z albumu Metallica 72 Seasons, który zagłębia się w transformacyjne doświadczenia pierwszych 18 lat życia, porównanych do 72 sezonów wzrostu i ewolucji. Ta wyjątkowa kolorystyka charakteryzuje się eleganckim czarnym wzorem z żywymi żółtymi akcentami, nawiązującymi do estetyki albumu. Warto zauważyć, że na przednim grillu z dumą widnieje kultowe logo Metalliki, symbolizujące partnerstwo pomiędzy IVECO a tym legendarnym zespołem. Przy tym limitowana seria 72 sztuk ciężarówek, ozdobionych ekskluzywnym wyposażeniem inspirowanym Metalliką, zostanie wprowadzona na rynek w drugiej połowie roku, dając entuzjastom szansę na posiadanie części tego wspólnego przedsięwzięcia.

Kierowcy ciężarówek w centrum uwagi dzięki unikatowym działaniom angażującym

W centrum wszystkich wysiłków IVECO są kierowcy ciężarówek, co znajduje odzwierciedlenie również w partnerstwie z Metalliką, które obejmie działania angażujące, ukierunkowane na uwydatnienie kierowców jako głównych bohaterów. Specjalny konkurs zaprosi zatem prowadzących wszystkie marki pojazdów do przesyłania filmów przedstawiających ich występy do muzyki Metalliki, co da szansę na wygranie biletów na koncerty i niesamowitych nagród. Wreszcie, cyfrowe narzędzie MY METALLICA TRUCK umożliwi fanom tworzenie spersonalizowanych teł z motywem Metalliki zawierających ich zdjęcia, idealnych do udostępniania w mediach społecznościowych. Inicjatywy te podkreślają zaangażowanie IVECO w rozpoznawanie i wspieranie kierowców ciężarówek i są zgodne z jego wartościami skupiającymi się na kierowcy.

Ekskluzywny koncert Metalliki ze szczególną gościnnością w IVECO Village

W celu zaangażowania wszystkich interesariuszy w Trasę, w ramach partnerstwa zarezerwowano ponad 1400 biletów dla klientów IVECO oraz pracowników Grupy Iveco, którzy mają szansę wygraj bilety w specjalnym konkursie. Przyjaciele IVECO będą gościni w IVECO Village, wyjątkowej strefie gościnnej dostosowanej do stylu i kolorów kultowego zespołu.

*CO₂e oznacza ekwiwalent dwutlenku węgla, który jest wskaźnikiem używanym do porównywania potencjału globalnego ocieplenia różnych gazów cieplarnianych.

SHELL: Spółki, w których Shell plc bezpośrednio i pośrednio posiada inwestycje, stanowią odrębne podmioty prawne. W niniejszej informacji prasowej określenie „Shell” jest używane ogólnie w przypadku odniesień do firmy Shell plc i jej spółek zależnych.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent