Na targach IDEX 2023 czeska firma EXCALIBUR ARMY należąca do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP oraz firma RESOURCE INDUSTRIES ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) poinformowały o zawarciu kontraktu o wartości do 77 mln EUR na produkcję i dostawę pojazdów na podwoziach ciężarówek Tatry.

Nowo zawarta umowa pomiędzy EXCALIBUR ARMY a RESOURCE INDUSTRIES umożliwi tej ostatniej spółce wyprodukowanie i dostarczenie na rynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dwustu pojazdów na podwoziu Tatra do celów wojskowych i cywilnych. Ponadto w ramach kontraktu EXCALIBUR ARMY dostarczy samochody ratowniczo-ewakuacyjne – ciężkie terenowe samochody ewakuacji i ratownictwa technicznego Treva 30. Porozumienie to stanowi kontynuację poprzedniego zamówienia na dostawę pojazdów opancerzonych Patriot II, które są wystawiane na targach IDEX 2023 na stoisku spółek holdingowych CZECHOSLOVAK GROUP oraz na wystawie RESOURCE INDUSTRIES.

W związku z ogłoszonym znaczącym kontraktem, EXCALIBUR ARMY i RESOURCE INDUSTRIES oczekują dalszej bliskiej współpracy w przyszłości. W tym celu oba podmioty podpisały list autoryzacyjny, na podstawie którego RESOURCE INDUSTRIES posiada wyłączne prawa do produkcji, dystrybucji i prezentacji pojazdów na podwoziu Tatra Force na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w tym świadczenia usług serwisowych i dostawy części zamiennych. Ponadto we własnym zakładzie produkcyjnym bezpośrednio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich RESOURCE INDUSTRIES będzie montować pojazdy na podwoziach Tatra, EXCALIBUR ARMY dostarczy tu zestawy CKD i niektóre podzespoły konstrukcyjne do tej operacji.

RESOURCE INDUSTRIES, z siedzibą w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest wiodącą korporacją obronną na Bliskim Wschodzie, oferującą szeroką gamę produktów i usług. Należą do nich produkcja, rozwój, badania oraz logistyka w zakresie pojazdów wojskowych, bezzałogowych systemów powietrznych, uzbrojenia i specjalnego sprzętu elektronicznego. Zespół ekspertów przedsiębiorstwa tworzy kompleksowy program obronny dostosowany do potrzeb klientów na całym świecie.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent