Dowództwo kontraktowe armii amerykańskiej – Detroit Arsenal (ACC-DTA) przyznało Oshkosh Defence kontrakt na zestawy modyfikacyjne w celu modernizacji obecnych ciągników Heavy Equipment Transporter (HET) A1 o zwiększone możliwości w celu spełnienia europejskich zezwoleń drogowych przy wymaganej ładowności. Dzięki tym zestawom HET A1 zostanie przekształcony w ciągnik z ulepszonym systemem transportu ciężkiego sprzętu (EHETS).
Połączony system ciągnika i naczepy EHETS został zaprojektowany do transportu liniowego, lokalnego i ewakuacji konserwacyjnej najcięższego sprzętu o znaczeniu krytycznym, w tym czołgów, pojazdów opancerzonych i pojazdów ratowniczych. System wspomaga także samodzielny załadunek i rozładunek unieruchomionego ładunku, jeśli jest to niezbędne do celów ewakuacyjnych. Stale rozwijające się możliwości wojskowe wymagają bowiem ciężkich pojazdów taktycznych, które dotrzymują kroku wymaganiom zmieniającego się pola bitwy. Pat Williams, dyrektor programowy w Oshkosh Defencem stwierdził „Jesteśmy zaszczyceni, że armia amerykańska w dalszym ciągu skłania nas do ułatwiania integracji nowych zdolności w formacjach bojowych. EHET to kolejny przykład możliwości adaptacji rodziny ciężkich pojazdów taktycznych Oshkosh w celu bezproblemowej integracji zaawansowanych możliwości z istniejącą flotą”.
Pięcioletni kontrakt ze stałą ceną o wartości 89 milionów USD obejmuje opcję przedłużenia o trzy dodatkowe lata i wymaga dostarczenia przez firmę Oshkosh szacunkowo 1384 zestawów modyfikacyjnych.
Warto przy tym wskazać, że Oshkosh proponuje już nowy typ ciężkiego ciągnika klasy Het. Ma on silnik silnik Caterpillar C18 o mocy 700 KM, czyli o 200 KM większej niż oryginalny silnik HET. Układ przeniesienia napędu tworzą automatyczna przekładnia Allison 4800SP oraz jednobiegowa skrzynia rozdzielcza Oshkosh serii 30000, która eliminuje potrzebę zatrzymywania się i zmiany biegów w celu pracy na wzniesieniach. 

 

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent