Welvreugd niedawno oddał do użytku Mercedes-Benz eActros. Firma z Maasland zdecydowała się na eActrosa 300 z platformą, która jest również wyposażony w sprzęg za pomocą dyszla, dzięki czemu masa całkowita zestawu może wynosić 40 ton.
Aart Vreugdenhil, dyrektor Welvreugd, mówi „Używamy ich między innymi do wiercenia gleby. Powstał zestaw wyjątkowy: eActros 300 jest w pełni elektryczny, ale wiertnica i koparka również są w 100 procentach elektryczne i działają na zainstalowanym akumulatorze. Zatem w ogóle nie mamy tu do czynienia z paliwami kopalnymi.”
Dzięki zasięgowi około 300 kilometrów eActrosa można z łatwością wykorzystać w projektach w promieniu 100 kilometrów od Welvreugd w stanie Maasland. Uruchomienie tego zestawu elektrycznego stanowi część transformacji energetycznej w Welvreugd. Doradca ds. sprzedaży Marcel Luijendijk u dealera Mercedes-Benz w Maasdijk jest dumny, że umożliwił ten przełom w wierceniu gleby. Z tyłu eActrosa Welvreugda znajduje się zestaw akumulatorów, który zasila w energię zarówno koparkę elektryczną, jak i instalację wiertniczą. Daje to 170 kWh. Aart Vreugdenhil: „To więcej niż potrzeba do wykonania naszej pracy: specjalistyczne, sterowane wiercenie gleby. Dzięki temu połączeniu możemy teraz całkowicie bezemisyjnie realizować wszystkie projekty w promieniu około 100 kilometrów. Przy w pełni naładowanym akumulatorze eActros 300 ma zasięg około 300 kilometrów. Oznacza to, że nigdy nie musimy się martwić o zasięg. Byliśmy już znani jako najbardziej zrównoważony wybór na rynku wierceń gruntowych. Tym krokiem idziemy o krok dalej: możemy teraz wykonywać naszą pracę bez emisji CO2 . To czyni nas absolutnym prekursorem”.
Welvreugd: w trakcie transformacji energetycznej.
Uruchomienie elektrycznego eActrosa wraz z instalacją elektryczną nie jest odosobnionym wydarzeniem. Vreugdenhil: „Jako firma znajdujemy w trakcie transformacji energetycznej. Osiągnęliśmy już wiele w tym zakresie. Od 2016 roku nasze biuro jest nie tylko całkowicie wolne od gazów i neutralne pod względem emisji CO2 : staramy się poddawać recyklingowi jak najwięcej produktów. Na przykład korzystając z naszej własnej maszyny do recyklingu ponownie wykorzystujemy płuczkę wiertniczą,. To z kolei jest zasilane odnawialną energią elektryczną z paneli słonecznych umieszczonych na dachu naszego budynku. Zainstalowaliśmy teraz także stację ładowania dla nowego Mercedes-Benz eActros. Teraz po raz pierwszy możemy pracować w terenie bez emisji CO2 . To wciąż całkowicie wyjątkowe w naszej branży i sposób, w jaki chcemy się wyróżniać”.
Przyczyniaj się do zrównoważonego rozwoju.
eActros firmy Welvreugd został sprzedany przez Marcela Luijendijka, doradcę ds. sprzedaży pojazdów ciężarowych Mercedes-Benz u dealera Mercedes-Benz w Maasdijk. Mówi on „Jestem bardzo dumny, że udało nam się dostarczyć ten samochód do Welvreugd. Kroki podejmowane przez firmę w zakresie zrównoważonego rozwoju są zgodne z krokami podejmowanymi przez Mercedes-Benz Trucks w zakresie zerowej emisji i transformacji energetycznej. To świetna firma, która w każdych warunkach pogodowych wykonuje godne podziwu prace: wiercenia kierunkowe, od inżynierii po realizację”.
Pierwsze wrażenia z jazdy.
Eactrosa Welvreugd wyposażono w zawieszenie pneumatyczne. Luijendijk wskazuje„Dzięki temu jest możliwe przechylenie ciężarówki, w następstwie czego kąt natarcia maszyn jest korzystniejszy. Kolory firmy Welvreugd znajdują odzwierciedlenie zarówno na ciężarówce, jak i na jej wyposażeniu. W sumie to imponujący zestaw. Peter Vreugdenhil, brat Aarta, jeździ tym nowym zestawem. Mówi „To naprawdę wymierny postęp. Nie ma już wibracji silnika, a dostępny moment obrotowy jest zawsze większy niż wystarczający. Prowadzi się naprawdę gładko. Przyjemne są też niski poziom hałasu i brak emisji spalin.” Aart Vreugdenhil dodaje: „Organizacje, dla których zrównoważony rozwój jest ważny, decydują się na współpracę z tym nowym połączeniem. Jak dotąd wszyscy byli pod wielkim wrażeniem tego, co jest już możliwe dzięki najnowszej technologii. Jesteśmy gotowi na przyszłość!”
O Welvreugd
Welvreugd z Maasland od ponad 50 lat specjalizuje się w montażu kabli i rurociągów oraz wszystkiego, co z tym związane. Obejmuje to techniki bezwykopowe, spawanie, śledzenie rur, technologię ssania, projektowanie i inżynierię oraz prace ziemne. Welvreugd wykonuje różnorodne odwierty o długości do setek metrów. Jak wspomniano wcześniej, w ostatnich latach wyraźnie skupił się na zrównoważonym rozwoju. Firma również szeroko uczestniczy w zrównoważonych projektach, takich jak energia wiatrowa, energia słoneczna i energia geotermalna. Welvreugd chce w dalszym ciągu wprowadzać innowacje i coraz częściej pracować z czystymi maszynami, aby w jak największym stopniu ograniczyć ślad węglowy. Kolejnym uderzającym przykładem jest uruchomienie nowego eActrosa z elektryczną wiertnicą.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent