W Sollentuna na północ od Sztokholmu otwarto nową stację ładowania dla pojazdów o dużym natężeniu ruchu.

Publiczna stacja ładowania, składająca się z dwóch ładowarek, zlokalizowana w Volvo Truck Center w Sollentuna, stanowi ważną część tego, co stanie się jedną z największych w Szwecji spójnych sieci publicznych stacji ładowania dla pojazdów o dużym natężeniu ruchu. Stacja ładowania w Volvo Truck Center znajduje się na Knistavägen, niedaleko od autostrady E4. Stefan Strand, dyrektor generalny Volvo Trucks Szwecja, stwierdził „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wraz z OKQ8 i Skellefteå Kraft możemy zainaugurować naszą wspólną inwestycję w dużą sieć ładowania w Szwecji. Zauważamy duże zainteresowanie naszych klientów oraz odbiorców usług transportowych elektryfikacją przepływów towarowych. Widzimy, że aby przejście w społeczeństwie na zrównoważony transport zelektryfikowany zakończyło się sukcesem, musi współpracować kilka osób. Razem się to udaje”. Ministra Klimatu i Środowiska Romina Pourmokhtari oceniła „Bardzo się cieszę, że mogłam tu dzisiaj być i uczestniczyć w tym „kamieniu milowym”. Każdą stację ładowania i każdy punkt ładowania postrzegam jako ważny krok w kierunku elektryfikacji sektora transportu. Wasza inicjatywa doprowadziła do tego, że dzisiaj zainaugurowaliśmy coś konkretnego i namacalnego, co będzie promować ten rozwój”. Karin Eriksson, dyrektor generalny OKQ8, dodała zaś „Poprzez nasze strategiczne partnerstwa staramy się nie tylko być wiodącą siłą w branży, ale też siłą napędową zrównoważonych zmian. Wraz z otwarciem stacji ładowania w Sollentuna zrobiliśmy kolejny krok na drodze, ale to jeszcze nie koniec. Mamy przed sobą bardzo ekscytującą przyszłość i jesteśmy przekonani, że zwiększone możliwości załadunku transportu ciężkiego są ważnym kluczem do przyspieszenia przejścia”.
Volvo Lastvagnar Sverige, OKQ8 i Skellefteå Kraft wspólnie złożyły wniosek i otrzymały fundusze od Agencji Energii na utworzenie jednej z największych w Szwecji spójnych sieci publicznych stacji ładowania dla ruchu ciężkiego oraz ułatwienie transportu w obrębie regionów i pomiędzy nimi. Przedsięwzięcie obejmuje obecnie łącznie 41 lokalizacji, podzielonych pomiędzy dealerów Volvo Trucks i obiekty OKQ8. „Jesteśmy dumni z tego wspólnego przedsięwzięcia, które zwiększa możliwości szybszego przejścia transportu ciężkiego na pojazdy zelektryfikowane i zmniejszonej emisji. Jest to strategicznie ważny wybór dla całej transformacji w kierunku zrównoważonego społeczeństwa, w którym Skellefteå Kraft odgrywa ważną rolę jako czynnik umożliwiający” – dodaje Joachim Nordin, dyrektor generalny Skellefteå Kraft.
Publiczne stacje ładowania dla każdego
Stacja ładowania w Volvo Truck Center w Sollentuna jest dostępna dla wszystkich pojazdów ciężkich niezależnie od producenta, ale także dla aut osobowych. Na miejscu znajdują się dwie ładowarki o mocy ciągłej 350 kW oraz nowy typ terminala płatniczego, który umożliwia jednoczesne ładowanie większej liczby ciężarówek.
Volvo Trucks oferuje usługę – aplikację „Truck Charge”, ułatwiającą przewoźnikom i kierowcom znajdowanie punktów ładowania i korzystanie z nich. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich marek ciężarówek i pokazuje wszelkie dostępne w kraju stacje ładowania pojazdów ciężkich. Użytkownik może także uiścić opłatę w aplikacji. Obecnie można dokonać płatności za wszystkie stacje ładowania w sieci za pomocą OKQ8 i Skellefteå Kraft.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent