Koncentrując się na dobrym samopoczuciu i bezpieczeństwie kierowcy, Renault Trucks wprowadziło znaczne ulepszenia w swoich pojazdach z serii T, T High, C i K. Producent zoptymalizował wyposażenie wnętrza kabin, aby połączyć wygodę i ergonomię, oraz wyposażył ciężarówki w zaawansowane technologie wspomagania kierowcy w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Funkcje te będą również dostępne w całkowicie elektrycznych modelach E-Tech T i C. Angażując się w ciągłe doskonalenie swoich aut, Renault Trucks oferuje kierowcom bezpieczniejsze, bardziej funkcjonalne i komfortowe środowisko pracy. W tym celu podmiot zaopatruje swoją gamę ciężkich samochodów T, T High, C i K w nowe elementy bezpieczeństwa oraz przeprojektowuje wyposażenie kabin, aby zapewnić jeszcze większy komfort zarówno za kierownicą, jak i podczas przerw. Technologia ta będzie też dostępna w E-Tech T i C, które właśnie zostały wprowadzone na rynek.

  • Zoptymalizowany komfort jazdy i na pokładzie

W kabinie wyposażenie zostało zoptymalizowane, aby zapewnić kierowcom przyjemniejsze środowisko, łącząc ergonomię, komfort na pokładzie i produktywność. Na tablicy rozdzielczej znajduje się nowy, 12-calowy regulowany główny wyświetlacz cyfrowy, uzupełniony dodatkowym wielofunkcyjnym ekranem dotykowym z intuicyjnym interfejsem Android Automobile, zapewniającym szybki dostęp do aplikacji. Kierowcy mogą używać elementów sterujących na kierownicy do całkowicie bezpiecznej obsługi głównego wyświetlacza i dodatkowych funkcji, w tym połączeń telefonicznych i sterowania muzyką. By ułatwić jazdę, na ekranie są także wyświetlane pomoce nawigacyjne i widoki z kamery. Pojazdy mogą jeszcze otrzymać indukcyjną ładowarkę do telefonu. Ponadto, w celu zagwarantowania komfortu jazdy, kierownica może być pokryta skórą, a siedzenia i tablicę rozdzielczą T, T High, C i K da się dostosować za pomocą tkaniny i/lub skóry na siedzeniach oraz klasycznych lub kompaktowych, antracytowych lub czarno-czerwony kolorów na tablicy rozdzielczej. Modele elektryczne E-Tech T i C mają zaś charakterystyczne niebiesko-czerwone wykończenie. Do tego T, T High, C i K oraz E-Tech T i C otrzymują kolumnę kierownicy, którą można regulować w trzech kierunkach. Oznacza to, że kierowcy mogą przyjąć najbardziej im odpowiadającą pozycję za kierownicą, dostosowaną do budowy ciała, ograniczeń związanych z wykonywanym zadaniem i oczywiście osobistych preferencji. Kolumnę kierownicy można regulować za pomocą jednego przełącznika nożnego, który reguluje zarówno pozycję, jak i nachylenie kierownicy. Precyzję i bezpieczeństwo zabezpieczają regulacja z obiema rękami na kierownicy i natychmiastowa blokada.

Zaawansowana technologia wspomagania kierowcy

Gama ciężarówek o dużej ładowności Renault Trucks 2024 zawiera najnowsze technologie wspomagające kierowcę i najskuteczniejsze układy hamowania awaryjnego, by zapewnić bezpieczeństwo kierowcom, ich ładunkom i innym użytkownikom dróg. Wytwórca zamontował radary i kamery dookoła pojazdu, zwiększające pole widzenia kierowcy. Urządzenia te pomagają zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom dróg, upraszczają manewry oraz zmniejszają ryzyko wypadków. Opcjonalnie można dodać do pięciu kamer w celu monitorowania otoczenia auta, jego ładunku lub siodła podczas sprzęgania. Poza tym kierowcy są automatycznie informowani o poziomie ciśnienia w oponach ciężarówki i naczepy oraz ostrzegani w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, co pozwala uniknąć nadmiernego zużycia paliwa lub przebicia opon. Pojazdy są też zaopatrzone w system ostrzegania o przekroczeniu prędkości (ISA) z kamerą, wykrywający ograniczenie prędkości i ostrzegający kierowców o danym przekroczeniu, co pozwala uniknąć wypadków i mandatów. Przy tym, dla maksymalnego bezpieczeństwa, T, T High, C i K mogą dostać poduszkę powietrzną kierowcy połączoną z napinaczem pasa bezpieczeństwa (standard w E-Tech T i C). Wreszcie, aby zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym emisję CO2, w pojazdach bywa instalowany system Optivision Map Based, który w miarę postępu jazdy przesyła dane topograficzne do komputera pokładowego w celu optymalizacji strategii zmiany biegów. Dołączone są także moduły Check and Map oprogramowania do zarządzania flotą Optifleet, aby jeszcze bardziej efektywnie kontrolować i optymalizować styl jazdy oraz planować kursy. Ta funkcja jest dostępna w standardzie w typach E-Tech T i C.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent