W swoim zakładzie w Lyonie Renault Trucks otwiera CampX, nowy obiekt poświęcony innowacjom i współpracy. Koncepcja CampX by Volvo Group – która istnieje już w Szwecji, Indiach i USA – jest obecnie wdrażana we Francji. Misja polega na przyspieszaniu innowacji technologicznych i biznesowych poprzez łączenie zespołów wewnętrznych z partnerami zewnętrznymi, głównie startupami

Technologia rozwija się w szybkim tempie, a nadążanie za najnowszymi osiągnięciami odgrywa kluczowe znaczenie dla zrównoważonej mobilności, która ma pozostać aktualna i konkurencyjna. CampX Lyon obsługuje ekosystem startupów, które zostały wybrane na podstawie trzech filarów – dekarbonizacji, logistyki miejskiej i uptime. Poprzez innowacyjną współpracę CampX dąży do tworzenia jeszcze bardziej wydajnych rozwiązań technicznych, produktów i usług, aby sprostać wyzwaniom przyszłości.

Zlokalizowany w sercu centrali Renault Trucks w Lyonie, CampX by Volvo Group został zaprojektowany w celu przyspieszenia innowacji technologicznych i biznesowych poprzez zapewnienie przestrzeni i narzędzi, które umożliwiają ekspertom Renault Trucks bliską współpracę ze start-upami i firmami partnerskimi. Marc Bourgeois, szef CampX Lyon, wyjaśnia „W Renault Trucks innowacyjność i współpraca są kluczowymi czynnikami napędzającymi biznes. Współpraca naszych ekspertów z partnerskimi start-upami pozwala nam przyspieszać innowacje i opracowywać nowe rozwiązania, które przyniosą korzyści nie tylko klientom Renault Trucks, ale także branży i całemu społeczeństwu”.

Podpisano już siedem umów partnerskich 

Z podpisanymi już siedmioma umowami partnerskimi „win-win” i około trzydziestoma firmami w swoim portfolio, CampX Lyon już udowodnił swoją skuteczność. Marc Bourgeois.wyjaśnia „Jednym z przypadków użycia, nad którym pracujemy, jest radykalne ograniczenie przestojów samochodów ciężarowych spowodowanych problemami z okablowaniem. Dzielenie się wiedzą i technologią między wybranym startupem a naszymi ekspertami zaowocowało innowacyjnym rozwiązaniem poprawiającym wydajność naszej sieci, a tym samym przyczyniającym się do poprawy dyspozycyjności pojazdów naszych klientów”.

Pragmatyczne podejście

„Zespół CampX jest otwarty na prośby współpracowników Renault Trucks, którzy wraz z partnerami poszukują możliwości technologicznych lub biznesowych. Gdy obie strony zostaną dopasowane, mogą potencjalnie stworzyć partnerstwo w celu współpracy i szybkiego znalezienia rozwiązań technicznych ”, powiedział Marc Bourgeois.
Zaprojektowany na wzór mini-kampusu, CampX Lyon oferuje 400 m2 obiektów nadających się do współpracy, w tym salę kreatywności, strefę socjalną, miniamfiteatr i stanowiska pracy, na których zespoły Renault Trucks i startupy mogą pracować ramię w ramię podczas okresu budowy. Wszystko zostalo połączone przy użyciu najnowszej technologii.

Koncepcja CampX, stworzona w 2019 roku przez Volvo Group, do której należy Renault Trucks, jest również wdrażana w zakładach Volvo Group w Göteborgu (Szwecja), Bengaluru (Indie) i Greensboro (USA). Do tej pory CampX umożliwił ponad 50 startupom na całym świecie współpracę z Volvo Group.

 Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent