W Norwegii elektrownie wodne zasilane energią elektryczną




W Norwegii elektrownie wodne zasilane energią elektryczną
Elektrownia Faslefoss w Valdres przechodzi modernizację. Firma Sundbrei Transport przeprowadziła z Finlandii do Valdres 18-tonowy ładunek z osprzętem swoją nową elektryczną Scanią. Dzięki temu można znacząco przyczynić się do ochrony klimatu.
W EKSPLOATACJI: Sundbrei Transport dostarczył części do elektrowni Falsefoss na zlecenie Andritz Hydro, głównego wykonawcy Hafslund. To pierwszy tak duży transport dla norweskiego sektora hydroenergetycznego realizowany przez ciężarówkę elektryczną.
Hafslund zatrudnił Andritz Hydro AS jako głównego dostawcę kompleksowej renowacji elektrowni Faslefoss. Firma odpowiada zatem za transport dużych komponentów w ramach projektu. Zawarła umowę z Sundbrei Transport z Hallingdal, ponieważ firma ta może zaoferować transport elektryczny z fabryki w Finlandii do zakładu w Valdres.
Wymagania dotyczące zrównoważonych rozwiązań
Kristian Glemmestad, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w Andritz Hydro, wskazał „Hafslund stawia wymagania dotyczące zrównoważonych rozwiązań w projektach, na co nacisk kładzie również jej własna grupa. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że Sundbrei Transport zainwestował w elektryczny samochód ciężarowy, który może przewozić tak ciężkie elementy”. Jak twierdzi. jest to kamień milowy dla tego typu projektów. Kristin Vestmoen, kierowniczka projektu Hafslund, która odpowiada za odbudowę elektrowni Faslefoss, jest bardzo zadowolona z tego transportu „W każdym projekcie bierzemy pod uwagę działania i rozwiązania uwzględniające środowisko i klimat. Jak dodaje, istotnym elementem tego procesu jest zapotrzebowanie na transport podzespołów przy użyciu energii elektrycznej”.
Ciężki transport
Wirnik z częściami waży około 18 ton, a całkowita zestawu wynosi 37 ton. Sundbrei dobrze zaplanował ten przewóz pod względem załadunku. Ciężarówka to ciągnik siodłowy Scania, flagowy model 45 R z ciągłą mocą silnika 450 kW i pojemnością akumulatora brutto 624 kWh. To jeden z pierwszych samochodów dostarczanych z oknem naładowania akumulatora wynoszącym 83 procent, zapewniającym 518 kW dostępnej energii. Arne Sundbrei. dyrektor generalny Sundbrei Transport AS, Finn, ocenił „W naszym sektorze transportu przechodzimy z paliw kopalnych na energię elektryczną i to jest dobre! Pojazd to Scania i nasza pierwsza elektryczna ciężarówka, która może przewozić tak ciężkie ładunki. Wierzymy, że to przyszłość naszej branży, która pozwoli nam sprostać wymaganiom i oczekiwaniom naszych klientów w zakresie transportu przyjaznego dla klimatu, a także zmniejszyć nasz własny ślad węglowy”
Korzyści dla środowiska
„Obliczyliśmy, że na trasie z Tampere w Finlandii do Faslefoss emisja gazów cieplarnianych w transporcie zostanie zmniejszona o rząd wielkości 95–97 procent dzięki wykorzystaniu ciężarówki elektrycznej zamiast ciężarówki zasilanej olejem napędowym. Obliczenia te oczywiście będą zależeć od takich czynników jak faktyczne zużycie energii przez ciężarówkę w trakcie jazdy, ale z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy” – Vestmoen twierdzi, że oprócz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych powstających w wyniku transportu, korzyścią pozostaje zwiększenie efektywności energetycznej.
Efektywność energetyczna
Jeden litr oleju napędowego zawiera około 10 kWh energii. Gdyby transport ten odbył się pojazdem z silnikiem Diesla, zużyłby on około 3,5 litra oleju napędowego na milę. Odpowiada to zużyciu energii wynoszącemu 35 kWh/milę. Jeżeli założymy, że ciężarówka elektryczna zużywa 15 kWh/milę, to jest ona 2,3 razy bardziej energooszczędna. Przy tych założeniach, przy przebiegu 100 000 km/rok, elektryczna ciężarówka zużyje o 200 000 kWh energii mniej niż porównywalny samochód z silnikiem Diesla. Według obliczeń Hafslunda, odpowiada to rocznemu zużyciu energii przez dziesięć przeciętnych domów jednorodzinnych w Norwegii. „Będzie ekscytująco zobaczyć efekt całej wyprawy” – mówi Sundbrei.
Fakty dotyczące modernizacji elektrowni Faslefoss
Do połowy lipca 2025 roku elektrownia Faslefoss, uruchomiona w 1980 roku, zostanie gruntownie zmodernizowana w celu zapewnienia zwiększonej wydajności i stabilnej pracy. Prace obejmują nowy wirnik i układ ciśnienia oleju, remont generatora, nowy układ sterowania i aparatury, nowy transformator, układ wentylacji, obróbkę powierzchniową elementów mechanicznych w drodze wodnej oraz utworzenie nowego pomieszczenia ratunkowego na stacji. Głównym dostawcą jest Andritz Hydro, ale praca wymaga ścisłej współpracy między grupami zawodowymi w Hafslund.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent