Koncepcja zelektryfikowanej naczepy firmy ZF zaprezentowana na targach IAA pod nową nazwą TrailTrax. TrailTrax może generować energię i redukcję emisji CO2 nawet o 16 procent dzięki odzyskowi energii; a do 40 procent redukcji CO2 można uzyskać dzięki ładowaniu typu plug-in, Na targach IAA 2024 wiodący producenci naczep również prezentują swoje koncepcje zelektryfikowanych naczep, wykorzystując technologie ZF TrailTrax.
W miarę jak ciężarówki stają się bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa, naczepy stają się kluczowym obszarem technologii, w którym można osiągnąć dalsze redukcje emisji dwutlenku węgla. Koncepcja elektrycznej naczepy ZF, zaprezentowana na targach pod nową nazwą marki TrailTrax, integruje opracowany we własnym zakresie układ 210 kW AxTrax 2 e-Axle, naczepowy EBS i skrzynkę systemu akumulatorów w naczepie. Wiodący producenci naczep, w tym Kässbohrer i Krone, oraz dostawca podwozia i osi do naczep BPW, wdrażają technologie TrailTrax ZF. Kässbohrer pokazał zelektryfikowaną naczepę z integracją TrailTrax na tegorocznym IAA, podkreślając rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem systemu zelektryfikowanych naczep.
W kierunku zerowej emisji dzięki zelektryfikowanym naczepom: ZF TrailTrax
System TrailTrax zapewnia napęd osi oraz odzysk energii hamowania, generując do 16 procent oszczędności energii i redukcji emisji CO2 w połączeniu z ciężarówką z silnikiem spalinowym. System może również zmniejszyć emisję CO2 do 40 procent dzięki ładowaniu typu plug-in. Integralną częścią systemu jest zelektryfikowana oś ZF, AxTrax 2, pochodząca z platformy eDrive ZF. Dzięki zintegrowaniu jej z podwoziem naczepy w połączeniu z innymi powiązanymi komponentami systemu, skutecznie przekształca kombinację ciężarówki ICE z naczepą w hybrydę, jednocześnie wydłużając zasięg pojazdu elektrycznego. Dr Bernd Meurer, który odpowiada za program TrailTrax w ZF, ocenia „Technologie TrailTrax oferują znaczny potencjał redukcji kosztów operacyjnych i emisji CO2 w transporcie drogowym łądunków. Straty energii, w tym tarcie hamulców, opór powietrza i opór toczenia, są głównymi przyczynami nieefektywnego zużycia paliwa, ale dzięki naszej koncepcji TrailTrax możemy wiele zmienić. Skuteczne zarządzanie tą transformacyjną technologią będzie wymagało wspólnych wysiłków wszystkich podmiotów z branży. Cieszymy się, że nasze technologie zyskują popularność wśród wiodących producentów naczep oraz operatorów flot na całym świecie, którzy dostrzegają potencjał, jaki TrailTrax może wnieść w realizację celów zrównoważonego rozwoju”. Na targach IAA wiodący producenci naczep pokazali swoje zelektryfikowane naczepy wyposażone w technologie TrailTrax. ZF ściśle współpracuje m.in. z Kässbohrer w celu opracowania rozwiązania dla zelektryfikowanych naczep. Na targach IAA została przedstawiona zelektryfikowana naczepa plandekowa Kässbohrer, zawierająca integrację systemową TrailTrax. Także Krone wystawiło swoje analogiczne rozwiązanie. Na stoisku zewnętrznym ZF eksponował chłodnię Krone z zainstalowanym systemem TrailTrax. Zelektryfikowana naczepa Krone, zdolna do redukcji emisji CO2 nawet o 40 procent, wskazuje na potencjalne zyski w zakresie wydajności, jakie można osiągnąć dzięki technologiom ZF TrailTrax.
İffet Turken, członek zarządu Kässbohrer, powiedziała: „Podkreślamy znaczenie szerokiego ekosystemu innowacji i partnerstw w celu promowania branży naczep w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy dumni ze współpracy z ZF w zakresie bezpiecznej i wydajnej integracji ich zelektryfikowanej osi, systemów EBS i akumulatorów w naszych naczepach. Nasze prototypy są wykonywane w naszym najnowocześniejszym europejskim centrum badawczo-rozwojowym, a ich celem jest przedstawienie klientom zelektryfikowanej naczepy, która zapewnia zarówno łatwość obsługi, jak i wydajność, oraz może być bezproblemowo zintegrowana z ich regularnymi operacjami biznesowymi, przyczyniając się jednocześnie do redukcji emisji CO2”. Oczekuje się, że testy terenowe naczep Kässbohrer w całej Europie rozpoczną się w 2025 roku w ramach projektu ZEFES (Zero Emissions Flexible Vehicle Platforms with Modular Powertrains obsługującego dalekobieżny system Freight Eco System) finansowanego przez UE.
Markus Stegen, dyrektor zarządzający ds. zarządzania produktami i nowych rynków w Krone Trailer, wyjaśnił: „W Krone wierzymy w znaczenie elektryfikacji w kontekście transformacji sektora transportu i współpracujemy z naszymi partnerami branżowymi w celu wykorzystania potencjału zelektryfikowanych naczep”. Markus Schell, osobiście odpowiedzialny partner zarządzający BPW dodał „Każda naczepa potrzebuje podwozia, zawieszenia i technologii hamowania, którym można zaufać. Dzięki naszym osiom do ciężarówek 7,5 t i osiom generatorów do chłodni mamy już duże doświadczenie w zakresie integracji napędów elektrycznych. Dlatego też jest całkowicie zrozumiałe, że ZF, posiadający wiedzę specjalistyczną w zakresie układów napędowych, współpracuje z BPW, aby zaoferować solidne i wysoce zaawansowane rozwiązanie podwozia z osią AxTrax 2 do odzyskiwania i wspomagania trakcji dla naczep, które mogą być łatwo montowane przez producentów naczep i cieszą się pełnym zaufaniem flot”.
Rozwiązanie ZF TrailTrax zostało zaprojektowane tak, aby spełniać przyszłe globalne standardy i być zgodne z przepisami krajowymi i regionalnymi. Oczekuje się, że pierwsze elektryczne naczepy wejdą do eksploatacji po zakończeniu odpowiednich procesów regulacyjnych i bezpieczeństwa

 

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent