W Joensuu uruchomiono pierwszą w Finlandii całkowicie elektryczną ciężarówkę dostosowaną do lekcji jazdy w logistyce. Grupa edukacyjna gminy Riveria w Północnej Karelii otrzymała nową, w pełni elektryczną ciężarówkę Scania 25P, która będzie służyć jako najnowszy pojazd szkoleniowy w branży transportowej i logistycznej Riveria.
Logistyka neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla jest szkolona w Joensuu
Stowarzyszenie gmin edukacyjnych Północnej Karelii i flota transportowa Riveria otrzymały najnowszy nabytek. Ten samochód dystrybucyjny Scania 25P reprezentuje najnowocześniejszą technologię w branży. W pełni elektryczny pojazd o masie całkowitej 18 ton, wyposażony w skrzynię furgonową FRC, która umożliwia transport produktów w temperaturze kontrlowanej. Skrzynię tę zaopatrzono w elektryczny agregat chłodniczy, chłodzący przestrzeń ładunkową i zasilany za pomocą akumulatorów napędowych ciężarówki elektrycznej. Kierownik ds. edukacji, Aki Hankilanoja, był zadowolony z nowego zakupu:. „Naszym celem jest szkolenie przyszłych profesjonalistów w zakresie logistyki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. W pełni elektryczna ciężarówka to ważny zakup, gdy jesteśmy na drodze do transportu bezemisyjnego”.
Istnieje zapotrzebowanie na miejsca na studia w logistyce
Riveria – stowarzyszenie gmin edukacyjnych Północnej Karelii – corocznie szkoli około 120 uczniów do zadań w branży logistyki i transportu. W sektorze transportu występuje poważny niedobór pracowników, a wszyscy przeszkoleni mogą znaleźć dobrą pracę, jeśli tylko zechcą. Aki Hankilanoja wskazuje „Nie wszyscy młodzi ludzie, którzy rozpoczynają studia, muszą pracować w branży transportowej, ale studenci, którzy chcą i interesują się tą dziedziną, znajdują dobrą pracę. Każdego roku jest więcej kandydatów, niż możemy przyjąć na kursy. Nawet ponad połowa kandydatów nie otrzymuje miejsca na studia”.
Zarządzanie transportem w przyszłości w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla jest również podkreślane w nauczaniu Riverii. Najnowsza w pełni elektryczna ciężarówka reprezentuje najlepszą technologię w branży i jest ważnym czynnikiem dla szkół zawodowych w rywalizacji o przyszłych uczniów. „Pragnienie Riverii, by być pionierem jako nauczyciel logistyki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, jest interesujące dla studentów, którzy chcą wejść w tę dziedzinę”, mówi Tapio Tolvanen, kierownik projektu projektu ILO, centrum wiedzy specjalistycznej w branży logistyki przyjaznej dla klimatu .
W pełni elektryczna Scania i nadwozie działają jako całość
Całkowicie elektryczna ciężarówka Riveria Scania 25P otrzymała w konfigurację 9 akumulatorów Scanii, a akumulatory mają łączną pojemność 300 kWh. Teoretyczny zasięg działania pojazdu w jeździe miejskiej z 9-akumulatorami to około 250 km. Zabudowa chłodnicza jest podłączona do systemu elektrycznego samochodu, dzięki czemu moc chłodzenia ma swój udział w pojemności akumulatora. Ville Nevalainen, kierownik sprzedaży Scania Suomi Oy, wskazuje „Jeśli agregat musi wytwarzać dużo mocy, by chłodzić, ma to swój własny wpływ na zasięg działania samochodu. To wspaniale, że firma Riveria przyjęła do szkolenia w pełni elektryczną ciężarówkę, ponieważ w przyszłości kierowca będzie musiał brać pod uwagę czynniki, które pomogą podczas pracy z ciężarówką elektryczną”.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent