Po przejechaniu 23 000 kilometrów przez Europę, elektroluminescencyjna ciężarówka elektryczna Diamond Echo firmy Renault Trucks zakończyła swój roadshow w fińskiej Laponii. Ten ostatni etap, naznaczony temperaturami sięgającymi -19°C, zademonstrował niezawodność elektrycznych ciężarówek, nawet w ekstremalnych warunkach zimowych.
Od opuszczenia siedziby producenta w Lyonie w kwietniu ubiegłego roku, E-Tech Diamond Echo, elektryczna i elektroluminescencyjna ciężarówka, pokonała w Europie 23 000 kilometrów. Przejechała przez Francję, Holandię, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Szwajcarię, Belgię i Niemcy, pokonując codzienne etapy do 700 km dzięki zoptymalizowanemu zarządzaniu ładowaniem pośrednim. Najdłuższy dystans pokonany na jednym ładowaniu przez ten samochód wyniósł 360 km, podczas jednej jazdy ze Szwajcarii do Niemiec.
W ramach ostatniej fazy roadshow w grudniu 2024 roku E-Tech Diamond Echo wyruszyło do Finlandii, aby zademonstrować wydajność elektrycznych ciężarówek w trudnych warunkach klimatycznych. Po przybyciu do tego kraju pojazd pokonał 1600 kilometrów między Helsinkami a Rovaniemi w Laponii, w tym na jednym ładowaniu 250-kilometrowy etap i dzień kończący się 700 km z dwoma ładowaniami pośrednimi. Ta wyprawa pomogła rozwiać szereg uprzedzeń dotyczących wydajności elektrycznych ciężarówek w ekstremalnie niskich temperaturach.
Przekonujące wyniki w ekstremalnych temperaturach
Régis Pierrelle, dyrektor ds. operacji elektromobilności w Renault Trucks, wyjaśnił „Testy przeprowadzone w Finlandii potwierdziły, że elektryczne ciężarówki pozostają w pełni sprawne, nawet w trudnych warunkach zimowych. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie napotkaliśmy żadnych problemów związanych z zasięgiem, dostępnością ładowania ani czasem ładowania. Ogrzewanie kabiny nie miało znaczącego wpływu na zasięg, głównie dzięki programowalnemu systemowi podgrzewania oferowanemu przez Renault Trucks, który optymalizuje zużycie energii”.
W tych trudnych warunkach klimatycznych, przy temperaturach spadających do -19°C, ciężarówka elektryczna utrzymywała poziom wydajności porównywalny z odpowiednikami z silnikiem Diesla. Zimno spowodowało niewielki wzrost zużycia energii (od 10 do 15%), głównie z powodu wspólnych czynników wpływających na wszystkie typy układów napędowych, takich jak aerodynamika i opony zimowe. Régis Pierrelle dodał „Jeden z naszych klientów w Finlandii powiedział nam nawet, że zeszłej zimy w dzień, w którym panowała temperatura -30°C, jedyną ciężarówką w jego flocie, która odpaliła, był elektryczny model Renault Trucks. Ciężarówki z silnikiem Diesla zostały uziemione z powodu krystalizacji AdBlue”. Stanowi to kolejny dowód niezawodności ciężarówek elektrycznych w ekstremalnie niskich temperaturach.
Tym ostatnim etapem Renault Trucks kończy rok praktycznych demonstracji funkcjonalności i niezawodności swoich rozwiązań elektrycznych.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent