Na targach Eurosatory w Paryżu Scania pokaże, że jej wiodąca w branży modułowość i elastyczność mają zastosowanie również w rozwiązaniach związanych z obronnością. Scania Defence zaprezentuje hybrydową ciężarówkę 4×4 przeznaczoną do celów logistycznych i dwa mocne silniki przemysłowe oraz zademonstruje, w jaki sposób filozofia Scania Integrated Logistic Support (ILS) przekłada się na rzeczywiste operacje. Te przykłady to tylko ułamek kompleksowych rozwiązań, za pomocą których Scania może wspierać narody w tworzeniu odpornej obrony cywilnej lub wojskowej.
Silniki przemysłowe o pojemności 13 litrów – 6-cylindrowe rzędowe i 16 litrów V8 do wielu zastosowań
ILS zapewniający dostępność operacyjną w całym zamierzonym cyklu życia
Scania France zaprezentuje potężną ciężarówkę Scania 8×8 z opancerzoną kabiną i nadwoziem odpornym na skręcanie oraz pojazd 4×4 dostosowany do operacji specjalnych.
Evalena Falck, dyrektor ds. strategicznego zarządzania klientami w Scania Trucks, stwierdziła „Scania Defence jest w stanie dostarczać rozwiązania w krótkich terminach realizacji, dopasowane do konkretnych wymagań naszych klientów. Taka elastyczność jest możliwa dzięki naszemu systemowi modułowemu. Miało to decydujące znaczenie dla uczynienia Scanii głównym graczem w branży obronnej, dzięki dostawom prestiżowych ciężarówek w ciągu ostatnich kilku lat do takich państw jak Dania, Holandia i kraje bałtyckie”.
Hybrydowa ciężarówka demonstracyjna 4×4 do użytku terenowego w trybie cichym, z elektryczną przystawką odbioru mocy – logistyczna ciężarówka demonstracyjna 4×4, którą Scania prezentuje na stoisku Szwedzkiego Stowarzyszenia Przemysłu Bezpieczeństwa i Obrony (SOFF), jest doskonałym przykładem nieodłącznych możliwości koncernu: dzięki hybrydowemu układowi napędowemu może przejechać do 60 km w „trybie cichym”, osiągając tym samym niemal -charakterystyka ukrywania się. Dzięki własnemu źródłu prądu elektrycznego można go wykorzystać jako źródło zasilania żurawia elektrycznego lub innego sprzętu bez konieczności włączania silnika spalinowego na biegu jałowym.
Falck wskazuje „W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania obronne i niestety wszyscy wiemy dlaczego. Stało się również oczywiste, jak ważne jest zapewnienie szybkich dostaw. W Scania mamy ponad 100-letnie doświadczenie w zaopatrywaniu sektora obronnego. Sprostaliśmy coraz większym wyzwaniom, inwestując więcej zasobów w naszą globalną organizację, w badania i rozwój oraz w nasze zakłady produkcyjne”.
Zielone rozwiązania Scania dla klientów z sektora obronności często bardzo przypominają zwykłe pojazdy użytkowe firmy, szczególnie pod względem ciężarówek (chociaż Scania ma w swoim portfolio wiele innych funkcji wojskowych i półmilitarnych). Jednak wykorzystując jako platformę produkty cywilne, klienci z sektora obronności mogą dostosować je do własnych potrzeb i korzystać ze wszystkich niezawodnych funkcji, z których słyną ciężarówki Scania. Różnica polega na tym, że koszt jest znacznie niższy w porównaniu z wymaganiami „konstrukcji specjalnych”.
Flack dodaje „Jedną z naszych mocnych stron jest dalekowzroczne podejście. Wiemy, że zadowoleni klienci powrócą, dlatego naszym największym atutem jest długoterminowy sposób, w jaki współpracujemy z naszym zintegrowanym wsparciem logistycznym w zakresie części zamiennych i konserwacji. Niezależnie od lokalizacji geograficznej klienta, zazwyczaj znajduje się on niedaleko warsztatu lub centrum kompetencyjnego Scania, w którym możemy zaspokoić jego potrzeby”.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent